Nedodržování vlastních předsevzetí může být návykové, říká kouč Jelínek

Jelínek o novoročních předsevzetích

Novoroční předsevzetí, plány a úvahy jsou mnohdy ve znamení silných slov. Jak je dodržet a správně naložit s novým startem? Sportovní i životní kouč a trenér Marian Jelínek radí, že pokud chceme něco změnit, máme začít okamžitě a nečekat do 1. ledna.

Takzvaným odsouvačům předsevzetí na 1. ledna se podle Jelínka přezdívá „silvestrovské typy“. Většinou své sliby nevydrží dodržovat déle než sedm až deset dnů. „Odhadoval bych, že maximálně 50 procent lidí vydrží s předsevzetím opravdu celý rok,“ sdělil Jelínek.

Podle kouče existují dvě základní energie: chtění a záměru. Ty motivují k tomu, abychom změnu uskutečnili. „Energii záměru máme všichni. Mnoho lidí by chtělo být hubenými, ale chovají se jako otylí, není tam energie záměru. Energie záměru za něčím si jít je závislá na mnoha prvcích. Jedním z nich jsou morálně volní vlastnosti. Druhým, který je velmi silný, je emoční vazba, to znamená, jak silnou emoci k tomu mám. Žena, když se zamiluje, údajně hubne daleko snáze než ta, která zrovna zamilovaná není, a přesto chce hubnout. Proto si myslím, že problém je už v tom, že odkládáme předsevzetí od listopadu až na 1. ledna. Kdo chce něco změnit, měl by začít okamžitě,“ vysvětlil Jelínek.

Pevná vůle se dá natrénovat

Kouč uvedl, že nedodržování vlastních předsevzetí se může stát návykové. „Raději bych si sliboval a dával věci, které procentuálně spíš splním. Pokud se nám to stane pětkrát šestkrát za sebou, stane se to návykem a potom se velmi těžce nastavení mění,“ řekl Jelínek.

Pevná vůle se podle Jelínka dá natrénovat tím, že vystoupíme z komfortní zóny. „Pevná vůle je o tom, že ne všechno, co mě baví, musím v životě také dělat,“ uvedl kouč a jako příklad zmínil ranní vstávání.

Tagy: