Jsou z nás zbytky mletého masa. Rus natočil realitu na frontě, video zadrželi Ukrajinci

K Ukrajincům se dostalo vzácné svědectví ruského vojáka, které natočil 23letý Jurij Šalajev. Videa zachycující válečnou realitu z ruského pohledu točil na svůj telefon, který si vzal na frontu navzdory zákazu svých velitelů. Když padl do zajetí, záběry objevili ukrajinští vojáci.

Šalajev na záběrech zmiňuje, že se z jeho kamarádů stávají jen „zbytky mletého masa“. Jak uvádí web Daily Mail, 23letý voják absolvoval výcvik na moskevské nejvyšší vojenské akademii a před válkou působil v Čečensku.

Záběry pořídil navzdory příkazu velitelů, že vojáci z bezpečnostních důvodů nesmí používat svůj osobní telefon. Šalajev rozkaz porušil, což je podle poradce kyjevského ministerstva vnitra Antona Geraščenka nebovyklé. „Je to velmi vzácné, protože 95 procent okupantů si telefony nebere, a pokud ano, jen málo z nich má chytré telefony, protože většina pochází z chudších oblastí Ruska,“ uvedl.

Videa natočená ruským vojákem Ukrajincům poskytla cenné informace. „Je to důležité, protože ukazují bezcitný a chaotický vojenský postup ruských sil,“ dodal Geraščenko. Šalajev byl zajat minulý měsíc poté, co se tři dny schovával se dvěma zraněnými kamarády ve sklepě v donbaské vesnici po útoku na jejich obrněný transportér.

Jeho videomateriál, který začíná šťastnými rodinnými scénami, končí záběry vyděšeného důstojníka, který něco v úkrytu šeptá svým zraněným spolubojovníkům. Pořízené záběry použili novináři deníku Ukrajinska pravda do videa s názvem Okupant.

Získali také jeho textové konverzace s dalšími 172 vojáky zapojenými do invaze. Ty odhalují zděšení z velkých ztrát, vztek kvůli nekvalitnímu vybavení i případy, kdy vojáci odmítají bojovat.

Tři dny po začátku války například jeden voják říká, že viděl tři nákladní auta plná mrtvol. Jiný zoufalý Rus sděluje, že je jediným důstojníkem, který přežil v Charkově. „Jsem v nebezpečí, jsem zraněný,“ prosí o pomoc.

Na dalším záběru vystupují elegantně oblečení mladí lidé, kteří zpívají píseň s textem: „Důstojníci, důstojníci, vaše srdce je na mušce, za Rusko a za svobodu až do konce.“

Na záběrech je také vidět, jak voják marně hledá zbraně a upozorňuje na nejistotu panující v ruských řadách. „Naši začali stavět mosty a Ukrajinci je vyhodili do povětří. Teď nevědí, co mají dělat. Přeskupit se, nebo nepřeskupit?“ říká. Šalajev později přiznává, že úplně ztratil pojem o čase. Na dalším záběru se raduje, že se konečně mohl vykoupat, závěrečné scény jsou rozmazané.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Pekelné opravy na silnicích. Kde se řidiči musí v létě obrnit trpělivostí?
Doprava

PŘEHLEDNĚ: Pekelné opravy na silnicích. Kde se řidiči musí v létě obrnit trpělivostí?

Letní prázdniny jsou již na spadnutí a to obvykle znamená také období oprav na českých dálnicích a silnicích. Dopravním omezením se motoristé nevyhnou v žádném z českých krajů. Stavební práce potrápí řidiče například kolem Prahy, Brna či na dálničním spojení mezi Olomoucí a Ostravou. Přinášíme proto přehled oprav, které na českých komunikacích aktuálně probíhají nebo se chystají.

Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda
Zlínský kraj

Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) moc dobře věděl, kdo obviněný podnikatel a lobbista v kauze Dozimetr Michal Redl je, přesto s ním udržoval kontakt. Europoslanec ze stejného hnutí Stanislav Polčák měl jejich „akce“ dokonce táhnout. O jejich spolupráci se vědělo, byla to „veřejná šuškanda“. Několik politiků ze Zlínského kraje CNN Prima NEWS popsalo, jak se o „zlínském podsvětí“ v regionu mluvilo.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:25

Policie podezřívá dva české dobrovolníky z rabování ve válečné zóně na Ukrajině

09:49

Ruské vrchní velení od začátku června nejspíše odvolalo několik generálů

09:22

Senát v Kanadě schválil opatření pro konfiskaci ruského majetku

08:54

Reuters: Na Jadranu chybějí kvůli válce a sankcím turisté z Ukrajiny a Ruska

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Sledujte Partii s Kovářovou ze STAN a Vondráčkem z ANO: Ustojí Starostové krizi?

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zažívá velkou krizi. Jaký dopad to bude mít na vládu premiéra Petra Fialy (ODS) a řešení současných ekonomických a politických problémů? V Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS o tom budou diskutovat místopředsedkyně STAN Věra Kovářová a místopředseda opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. V druhé hodině pořadu bude následovat velká politická diskuze.

Kvůli vzácnému syndromu porodila Nikola miminko do dlaně. Viktorka vážila 820 gramů

HELLP syndrom představuje velmi vážnou komplikaci v těhotenství, která se může v ojedinělých případech objevit. Jedinou léčbou je porod. HELLP syndrom se projevil u čtyřiadvacetileté Nikoly z Hradce Králové na začátku třetího trimestru. Nejprve si myslela, že jde o běžnou virózu. Diagnóza byla ale velmi vážná a Nikola musela porodit ve 29. týdnu těhotenství. Její holčička vážila v tu chvíli pouhých 820 gramů.

Neschovávat se, říznout do vedení a udržet talenty doma. Jaké úkoly stojí před Hadamczikem?

V úterý poprvé usedne na trůn v tuzemském hokejovém království, které mu nyní patří. Čerstvě zvolený prezident svazu Alois Hadamczik má před sebou dvouleté funkční období. Není kouzelníkem, navíc 24 měsíců je na uplatnění magie málo. Přesto existují cesty, kterými lze udělat český hokej lepším. Jaké splnitelné úkoly podle expertů Milana Antoše a Marka Sýkory před bývalým reprezentačním koučem stojí?

Revoluční verdikt soudu: Potratové kliniky v USA už zavírají. Slavný den, slaví duchovní

V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší soud v pátek zrušil právo amerických žen na přerušení těhotenství, dané verdiktem z roku 1973. Asi polovina z 50 amerických států pravděpodobně po přelomovém výroku nejvyšší americké soudní instance zavede nová omezení nebo zákazy potratů, uvedla britská stanice BBC. V některých státech přitom začal zákaz interrupcí již platit.

Koštoval: Babiš obraně vůbec nerozumí. Vláda by měla Ukrajině darovat další techniku

Podle bývalého náměstka ministerstva obrany pro vyzbrojování a diplomata Daniela Koštovala by česká vláda měla nakoupit zbraně za desítky miliard a darovat je Ukrajině. V pořadu 360° reagoval i na výrok Andreje Babiše (ANO), že by Česko nemělo patřit ke špičce zemí v dodávkách zbraní. „Andrej Babiš obraně a bezpečnosti vůbec nerozumí. Svým výrokem je úplně mimo,“ vzkázal.

Vévodkyně Kate, jak ji neznáte. Po představení prvního portrétu s Williamem se odvázala

Vévodkyně Kate a princ William opět ukázali, že ačkoliv patří ke šlechtě, rádi se pobaví jako „obyčejní“ lidé. Během návštěvy města Newmarket si vesele kopali do míče, jedli čokoládu a popíjeli pivo. V kopané čtyřicetileté vévodkyni nezabránily ani boty na klínku. Nežinýroval se ani její manžel. Královský pár ve čtvrtek navštívil také cambridgeské Fitzwilliamovo muzeum, kde byl veřejnosti představen jejich první společný portrét.

Domácí zpravodajství

Ministrem školství má být Vladimír Balaš, shodli se Starostové. V pondělí se setká s Fialou

Ministrem školství po Petru Gazdíkovi (STAN) se od července zřejmě stane poslanec STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Hnutí STAN v pátek po zasedání svého celostátního výboru oficiálně oznámilo, že navrhne Balaše do čela ministerstva školství. Se svým kandidátem už lídři Starostů seznámili Piráty, s nimiž kandidovali v loňským sněmovních volbách, a poté i premiéra Petra Fialu (ODS). V pondělí se Fiala s Balašem osobně sejde, uvedli STAN v tiskové zprávě.