Dostat se na střední bude letos oříšek. Kvůli nedostatku míst nemají vyhráno ani premianti

Dostat se na střední školu bude letos oříšek. Některé školy, zejména ve velkých městech, trápí nedostatek míst pro nové studenty. Jisté přijetí už nemají ani jedničkáři. Premiantů se skvělými výsledky bylo již loni tolik, že z kapacitních důvodů byli odmítnuti. A ani letos to jiné nebude.

Na střední školy se totiž hlásí vůbec nejsilnější ročník za posledních třicet let. S tím se ale pojí právě jeden velký problém – ne všem se přání o vysněné škole splní. S nedostatkem míst bojuje například Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium. Již loni musela odmítat i ty žáky, kteří byli u přijímacích zkoušek za premianty.

„Do pěti tříd můžeme přijmout 150 studentů, přihlášek ale máme kolem 500, což je trojnásobný převis,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ředitel školy Radko Sáblík. Stejný problém řeší také ředitelka pražského gymnázia a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR Renáta Schejbalová. „Máme 217 přihlášek a bereme 60 žáků. Oproti loňsku, kdy jsme dostali zhruba 135 přihlášek, to je další nárůst,“ sdělila redakci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Proměna gymnázií i pružnější systém. Budoucích středoškoláků skokově přibylo, co radí odborníci?

O moc lépe na tom nejsou ani v jižních Čechách. Střední škola automobilní a technická v Českých Budějovicích o zájemce nemá nouzi už několik let. Na studijních i učebních oborech mají v současnosti zhruba 400 prváků. Stejný počet plánují přijmout i letos. Zájemců je ale dvojnásobek.

Děti bojují se stresem

„Letos to zatím vypadá tak, že budeme žáků odmítat o trochu více,“ přiznal ředitel Jan Šindelář. Nervózní tak jsou nejen pedagogové, ale také samotné děti, které jsou pod velkým tlakem a stresem. „Bojím se, že to nedopadne dobře,“ svěřila se redakci oslovená dívka. Další přiznala, že je ve velkém stresu. „Že se kvůli kapacitě na školu nedostanu. Věřím ale v to, že bych to mohla zvládnout,“ prohlásila.

Někteří se snaží své šance ještě zvýšit. „Trochu jsem z toho nervózní, ale snažím se, co to jde. Chodím i na různá doučování,“ podotkla další oslovená uchazečka.

Ministerstvo tvrdí, že se letos na střední školy hlásí přes 106 tisíc žáků, na což by místo mělo stačit. „Kapacita středních škol narostla o deset tisíc míst. Aktuálně je přihlášeních studentů 106 tisíc, kapacita škol je však přes 200 tisíc. V průměru je to dobré, ale jsou výkyvy,“ upřesnil ministr školství Vladimír Balák (STAN).

Aby se problém alespoň trochu zmírnil, plánuje Praha otevřít nové třídy. „Čekáme na schválení od ministerstva školství na navýšení kapacit na čtyřech školách. Předpokládáme, že by to měli schválit,“ uvedl pro CNN Prima NEWS radní pro školství a sport Antonín Klecanda.

„Máme jednání s naším zřizovatelem Prahou, který pro nás připravuje rekonstrukci přilehlého domu. Budeme tak moci nabídnou o jednu třídu gymnázia více,“ doplnil ředitel smíchovské průmyslovky Sáblík. Ministerstvo podle svých slov zatím obdrželo pro příští školní rok 53 žádostí o navýšení kapacit.

Tagy:
studenti CNN Prima NEWS střední škola přijímací zkoušky ministerstvo školství gymnázium Vladimír Balaš Jan Šindelář Radko Sáblík