Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii

Hlasování o důvěře vlády mezi polévkou a rizotem či ministři, kteří si nemohli ani odskočit na toaletu. Jaké nejlepší hlášky zazněly v nedělní Partii Terezie Tománkové? V první části debaty se střetl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Ve druhé části zase diskutovali místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. A kritikou či ostrými slovy nešetřili.

  • Jurečka o Farského cestě do USA: „Pokud jde o otázku kolegy Farského, tak si myslím, že politik, který kandiduje, do toho musí jít naplno. Může to přinést pro stranu i pro něj zkušenosti, ale já bych se touto cestou nevydal. S těmi, kteří to vnímají kriticky, souhlasím.“

  • Šmarda proč nebyl ve vládě: „Babiš říkal, že mě ve vládě nechce, protože bych mu ji rozložil zevnitř. Měl pravdu. Nesnese osobnost s vlastním názorem, Hamáček (bývalý šéf ČSSD a vicepremiér) měl také problém. Pokud si člověk chce zachovat důstojnost a názor a chce ho vyjadřovat, nejde to v Babišově vládě.“
  • Šmarda o zmrazení platů: „Nejedná se o státní úředníky, ale o kuchařky ve školách, o školníky, těch se týká zmrazení platů. Budou mít šestnáct tisíc a brutálně jim vyrostou náklady. Zmrazíte platy těm, kteří jsou placeni nejhůře, to je špatně. Podporuji, abyste šetřili zefektivněním. Jsme ochotni vám v tom i poradit a pomoci.
  • Jurečka o důchodech: „Babiš mluvil o důchodech. Naprosto neférově straší naše seniory. Proběhla ale valorizace důchodů, kterou schválila minulá vláda. Mimořádná valorizace bude provedena v červnu. Senioři své peníze dostanou.“
  • Šmarda ke komunikaci o covidu: „Bylo by dobré, kdybyste ministrovi zdravotnictví Válkovi najali mluvčího, protože mu lidé vážně nerozumí. Pokračuje Babišův chaos. Bylo by dobré, aby v tom bylo jasno.

Emotivní hlasování o důvěře vlády

  • Vondráček k hlasování o důvěře: „Hlasoval jsem mezi polévkou a rizotem, stihl jsem to z jídelny. Koaliční poslanci v pátek nepřišli ani do práce.

  • Kovářová o průběhu jednání: „Nevěřím svým uším, protože především Alena Schillerová slibovala, že to bude přísná, ale konstruktivní opozice. Já si nepředstavuji konstruktivní opozici, že se jedná o důvěře 23 hodin. Ve dne v noci. Nutí ministry k tomu, že nesmí opustit sál bez ohledu na hygienické potřeby. Tam, kam chodí i císařpán sám, se musí nahlásit.

Kritika vládní koalice

  • Fiala k jednání o důvěře: „Kdybych měl korunu za každou hodinu, kdy byla přestávka, tak je to moc pěkný večírek.
  • Vondráček k financování STAN: „Dozvěděli jsme se, že Rakušan četl pejska a kočičku. Pak tu zaznělo, že je vše podle zákona. Bylo by to hezké, kdybychom od vás opakovaně neslyšeli, že zákon není vše a že chcete zlepšit kulturu.“
  • Jakob ke kritice Markéty Pekarové Adamové: „Otevřela tím zásadní téma. Že to říkáte právě vy, že se musí podle své role chovat. Zamyslete se nad svým jednáním. Třeba ta party v jednacím sále.

Tagy:
Marian Jurečka Partie Partie Terezie Tománkové Michal Šmarda Radek Vondráček Věra Kovářová Radim Fiala Jan Jakob

Hlavní zprávy

Infobox
sledujeme živě
19:28

Zdeněk Hřib: Prioritou je řešit program a půdorys koalice

19:16

Na pražském magistrátu zatím nedošlo ke shodě o možné koalici.

19:07

Kandidátka do Senátu Kovářová: Na vesnici všichni vědí, že jsou jenom dvě pohlaví, v hospodě jsou povoleny všechny názory

18:18

Koalice už vznikly v Havířově či Přerově, brzy bude zřejmě jasno ve Zlíně

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Itálii poprvé povede žena. Meloniová má fašistickou minulost, obdivuje Orbána i fantasy

Itálii s největší pravděpodobností poprvé v historii povede žena. Lídryně strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová ovládla volební klání s více než 26 procenty odevzdaných hlasů a společně se svými pravicovými spojenci míří k sestavení vlády. Zahraniční média a experti ovšem upozorňují, že jde o velmi kontroverzní postavu. Bratři Itálie jsou považováni za krajně pravicovou stranu, která byla založena příznivci diktátora Benita Mussoliniho. Sama Meloniová za sebou má minulost ve fašistické organizaci.

Domácí zpravodajství

Rakušan vybral nového ředitele rozvědky. Měl by jím být její exnáměstek Posolda

Novým ředitelem civilní rozvědky by se mohl stát bývalý náměstek pro operativní činnost Vladimír Posolda, informoval Deník N. Podle webu by ho měl na pondělním jednání vlády představit ministrům vicepremiér Vít Rakušan (STAN), kterému se souhlasem vlády náleží šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) jmenovat. Funkce ředitele rozvědky není obsazena od konce srpna, kdy rezignoval Petr Mlejnek.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.