reklama

Za premiéra by Češi brali Babiše, pak Schillerovou a Maláčovou, ukázal průzkum

Andrej Babiš (ANO) je pro voliče nejpřijatelnějším premiérem, vyplývá z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Na druhém místě za současným předsedou vlády se umístila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Za ní pak ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Jako největší hrozbu v premiérském křesle naopak dotázání vnímají šéfa komunistů Vojtěcha Filipa a předsedu hnutí SPD Tomia Okamuru.

reklama

Do sněmovních voleb zbývají necelé čtyři týdny. Podle nového průzkumu agentury Median by si lidé jako nového předsedu vlády nejvíce (42 procent dotázaných) přáli toho současného, tedy Andreje Babiše. Zcela nepřijatelný by pak byl pro 38 procent a spíše nepřijatelný pro 15 procent respondentů (celkem 53 %).

Druhé místo obsadila šéfka resortu financí Alena Schillerová. Na postu předsedkyně vlády by si ji dokázalo představit 33 procent lidí. Třetí místo vyšlo v průzkumu ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové. Ta by byla přijatelná pro 31 procent respondentů.

Výsledek Maláčové může být pro leckoho velkým překvapením i vzhledem k tomu, že se sociální demokraté v průzkumech pohybují kolem čtyř procent, což by je zařadilo mimo Poslaneckou sněmovnu.

Za nejvíce nepřijatelného premiéra dotázaní považují předsedu KSČM Vojtěcha Filipa (69 %), pak šéfa SPD Tomia Okamuru (68 %) a pirátského předsedu Ivana Bartoše (67 %).

Vláda hnutí ANO s koalicí Spolu?

Agentura Median se v průzkumu také ptala, které strany by měly složit budoucí vládu. Jako nejpřijatelnější možnou vládní koalici zvolili dotázaní spojení hnutí ANO s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Proti takové vládě by bylo „jen“ 41 procent lidí.

Naopak nejhůře by nesli, kdyby se hnutí Andreje Babiše spojilo s koalicí Pirátů a Starostů, proti by bylo 58 procent respondentů.

Nutno dodat, že jde jen o matematické součty, které by alespoň podle průzkumů umožňovaly vládu s důvěrou Sněmovny. Obě opoziční koalice před volbami jasně řekly, že nevytvoří vládu s hnutím ANO, a to ani v případě, že by v ní neseděl Andrej Babiš.

Pokud by Spolu a Piráti se Starosty měli 101 a více křesel, bylo by proti případné vládě v tomto složení 47 procent dotázaných.

Průzkum se zúčastnilo přes tisíc Čechů starších 18 let. Ti na otázky odpovídali koncem srpna.

Tagy:

Hlavní zprávy

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik
Ekonomika

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik

Česko od nového roku čeká vysoké zdražování energií i základních potravin. Ekonomický analytik webu CNN Prima NEWS Petr Musil uvedl, že za to celosvětově mohou jednotlivé vlády i pandemie. „Inflace, která přichází neočekávaně, což je právě ta, kterou máme nyní, přeje dlužníkům. Nevyplatí se spořit. Klidně si něco kupme na menší úvěr,“ uvedl v pořadu 360°.

Očkování těch nejmenších proti covidu? Neshodnou se odborníci, politici ani rodiče
Koronavirus

Očkování těch nejmenších proti covidu? Neshodnou se odborníci, politici ani rodiče

Děti jsou ideální živé vakcíny, tvrdí imunolog Jiří Šinkora. Podle něj je zbytečné očkovat je proti koronaviru, protože pokud by někoho nakazily, mohlo by to být i výhodné, jelikož dospělého nakazí jen nižší virovou dávkou. Naproti tomu Ministerstvo zdravotnictví už předobjednalo pro ty nejmladší vakcíny Pfizer a BioNTech. Nyní čeká na schválení Evropskou lékovou agenturou.

Bohbot ze Svobodných: Více než 5 procent muslimů v zemi znamená problémy a nebezpečí

Bezpečnostní expert a stínový ministr vnitra trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků David Bohbot (Svobodní) by měl obavy, pokud by Česká republika v budoucnu přijímala více migrantů muslimského vyznání. „Kdykoliv muslimská komunita v evropských státech překlopí 5 procent, jsou problémy a je nebezpečno,“ řekl v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama