Šéfka Trikolóry: Nejsme antivax. V Británii ale třetí dávky vakcíny mají neblahé účinky

Trikolóra není antivax a nevymezuje se proti očkování jako takovému, hájila se předsedkyně hnutí Zuzana Majerová Zahradníková. Pouze je dle svých slov proti povinné a plošné vakcinaci, především co se týče dětské populace. Zároveň v pořadu Divoká karta dodala, že očkování třetí dávkou mělo ve Velké Británii spíše neblahé účinky. Nedokázala ovšem říct, ze které studie tyto konkrétní závěry pochází. Místopředseda hnutí Přísaha Jaroslav Pelc její slova zpochybnil – podle něj není pravda, že by byly vakcíny nebezpečné.

Ve sbírce zákonů v pátek vyšla vyhláška, která od března zavádí povinné očkování proti nemoci COVID-19 pro lidi nad 60 let a některé profese. Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zopakoval, že plošnou povinnou vakcinaci podle věku odmítá, nastupující vláda ji proto plánuje zrušit. Kraje se mezitím připravují také na očkování dětí od 5 do 11 let.

Proti tomuto záměru se postavilo několik spolků i politických hnutí včetně Trikolóry. Předsedkyně Zuzana Majerová Zahradníková nicméně odmítla, že by se stavěla proti očkování jako takovému.

„Trikolóra nikdy nebyla antivax. My jsme čistě a jasně pro dobrovolnost očkování. Nebudu segregovat lidi na státní zaměstnance a nestátní zaměstnance – všechno to jsou lidé. Zdraví je otázka každého člověka a jeho vlastního rozhodnutí,“ hájila se šéfka hnutí v pořadu Divoká karta.

Nejspíše reagovala na skutečnost, že se v posledních několika měsících objevila na demonstracích, kde se shromáždili lidé vystupující proti očkování, zástupci dezinformační scény či osoby, které zpochybňovaly zaplněné nemocnice či samotnou existenci covidu. Mezi nimi byl i Volný blok či DSSS.

Nemyslí si, že by benefity očkování proti koronaviru jednoznačně převažovaly nad rizikovostí. Očkování dětí Majerová Zahradníková odmítla s tím, že nemoc pro ně nepředstavuje vážné riziko. Zmínila rovněž výzkumy, které prý poukazují na nepříznivé vedlejší účinky posilujících dávek. Nedokázala ale říct, ze které studie takové závěry pocházely.

„Už je několik výzkumů – tu zkratku si teď opravdu nepamatuji – které poukazují na to, že naopak průběhy třetí dávky očkování ve Velké Británii měly víc neblahých účinků než těch pozitivních. Ať už je to dušnost, embolie, rozjetí roztroušené sklerózy…“ vyjmenovala Majerová Zahradníková bez konkrétnějších informací, o jakou studii vlastně šlo.

Není pravda, že jsou vakcíny nebezpečné, kontroval Pelc

Naopak místopředseda hnutí Přísaha Jaroslav Pelc bude očkování svých dětí zvažovat. Zdůraznil, že se koronavirus nevyhýbá ani těm nejmladším. „I malé děti mohou skončit na jednotkách intenzivní péče a mohou zemřít. Neznám případ, že by to dítě zemřelo na očkování. Myslím, že jsou ty benefity jasné,“ navázal na diskuzi.

Na rozdíl od Majerové Zahradníkové si nemyslí, že by očkovací preparáty proti koronaviru představovaly vážné riziko.

„Jak tady zaznívá, že ty vakcíny nejsou bezpečné, to není absolutně pravda. Tady se argumentuje tím, že jsou stále v nějakém stadiu testování. Ano, ale jen ohledně toho, že dobíhají monitoringy jednotlivých lidí. Třeba k tomu, jaká je účinnost vakcíny. Nejsou všespásné, ale nejsou nebezpečné. Nebyly by jinak schváleny v tomto režimu,“ dodal Pelc v pořadu Divoká karta.

Proti očkování těch nejmenších dětí se vymezil předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal. Uznal ale, že riziko přenosu je například u studentů středních škol vyšší, přičemž odkazoval na americké studie. „Pak by bylo ke zvážení, jestli středoškolákům nenabízet očkování,“ podotkl Sehnal.

Tagy:
Velká Británie očkování vakcína TOP 09 Vlastimil Válek Trikolóra Zuzana Majerová Zahradníková koronavirus COVID-19 Petr Pelc Přísaha Pavel Sehnal Volný blok třetí dávka Divoká karta Jaroslav Pelc Aliance pro budoucnost Trikolóra hnutí občanů Dělnická strana sociální spravedlnosti

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství