Někdo zatýkal, jiný předával drogy. Jak pákistánská policie chybovala v případu Terezy?

Případ 25leté Češky Terezy H., která byla v Pákistánu nepravomocně odsouzena k více než osmi letům ve vězení za pašování heroinu, pokračuje zvratem. Mladou ženu v pondělí 1. listopadu odvolací soud zprostil obžaloby, policie údajně nepostupovala ve vyšetřování správně. To potvrdila i novinářka Tereza Engelová, která případ dlouhodobě sleduje. V čem měla pákistánská policie pochybit?

Ve vysílání CNN Prima NEWS Engelová sdělila, že ji pondělní rozhodnutí soudu o zproštění obžaloby úplně nepřekvapilo. „Byla jsem v kontaktu s advokátem Terezy už delší dobu a vím, že se velmi pečlivě připravoval na obhajobu. Naznačoval mi, že našel procesní pochybení právě v obžalobě Terezy, která podle něj bylo natolik závažná, že nepochyboval o tom, že obhajovací proces ve chvíli, kdy se uskuteční, pro ni dopadne dobře,“ sdělila.

Zproštění obžaloby pro mladou Češku znamená stoprocentní jistotu svobody. „Nyní jde o procesní záležitost, kdy odvolací soud musí poslat zprávu soudu, který ji odsoudil do vězení a původní soud pak vydá zprošťující rozsudek. Poté může Tereza vyjít z vězení a může z Pákistánu odjet, kam bude chtít,“ podotkla.

Za zvratem v případu 25leté Terezy podle novinářky stojí celá řada procesních pochybení. „Asi nejzávažnějším bylo, že člověk, který Terezu zatknul na letišti nebyl tím, kdo následně zabavené drogy předal na celní správu. To bylo jedno z procesních pochybení a jak vysvětlil advokát, je tam celý řetězec toho, co se musí úkon za úkonem stát, aby mohla obžaloba skutečně potvrdit, že dotyčný pašoval drogy a je tím pádem vinen,“ uvedla jeden ze příkladů.

Vratí se Tereza do Česka?

Doplnila, že tam bylo hned několik úkonů, u kterých došlo k pochybení. Jedná se však o složitý soudní slovník, a tak se z opatrnosti Engelová nechtěla pouštět do složitého popisovaní. Největší podíl na zlomu v případu mladé Češky má prý její poslední advokát, Saif ul Malúk.

„Vím od něj, že od Terezy žádné peníze nedostal a ani je nevyžadoval. Řekl, že ve chvíli, kdy bude obhajoba úspěšná, tak se případně dohodnou na finančním vyrovnání. Zda Tereza platila svým předchozím právníkům, kteří jí dodnes nepomohli, nevím. Předpokládám, že ano,“ sdělila.

A co se bude dít nyní? „Během několika dní, jak tvrdí její právník, bude mít možnost se vrátit domů. Je to otázka procesních záležitostí jednotlivých soudů, aby vystavily potřebné dokumenty a pak může odletět. Jestli se bude chtít vrátit hned do Čech, nebo si někdo odpočinout... Je si vědoma mediální zájmu v České republice,“ uzavřela Engelová s tím, že nyní bude mít mladá Česka několik dní na to, se rozhodnout, kam se po propuštění z vězení vydá.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu
Fotbal

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:38

Do pražských škol chodí 11 630 ukrajinských dětí

17:13

Britský ministr obrany navštívil Kyjev, mluvil o další podpoře Ukrajině

17:06

Zelenskyj podepsal žádost o vstup do NATO

17:02

Evropští lídři jednoznačně odsuzují ruské vyhlášení anexe části Ukrajiny

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?

V Česku začalo v pátek ve 14:00 druhé kolo letošních senátních voleb. Lidé v nich rozhodnou nejen o 24 budoucích senátorech, ale také o míře posílení hnutí ANO v horní komoře. Voliči na Jihlavsku navíc určí, zda mandát obhájí Miloš Vystrčil (ODS) a bude tak moci zůstat v čele Senátu. Bez ohledu na výsledek voleb zůstane klubu ODS a TOP 09 jako nejpočetnějšímu právo nominovat šéfa horní komory a budou mít většinu v Senátu vládní frakce.

Tajemná Putinova automobilka Aurus představuje luxusní SUV. Má konkurovat Rolls-Roycu

Tajemná Putinova automobilka Aurus vydává světu další důkaz o své schopnosti konkurovat Rolls-Roycu či Maybachu. Alespoň tak to prezentuje. Obří SUV Komendant (velitel) přichází na trh v době, kdy ze strany EU, USA a dalších zemí platí vůči Rusku embargo na dovoz luxusních automobilů. Zda bude Aurus nový model skutečně schopen vyrábět a zda o něj bude mezi oligarchy zájem, je však ve hvězdách. U stávající limuzíny Senat se mu totiž dlouhodobě nedaří ani jedno.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Vysáváte rozpočet jak pijavice a lidé nemají na energie, řekl Okamura. Lžete, reagoval Kupka

Předseda SPD Tomio Okamura se v pátek v Poslanecké sněmovně tvrdě pustil do vlády v souvislosti s navrhovanou novelou služebního zákona. Vyčítá, že zatímco lidé nemají na energie, chystá se kabinet zřídit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, což považuje za trafiky pro vládní spolustraníky. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) jeho slova označil za lži.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.