Některé Babišovy návrhy jsou v pořádku, chválí Špidla. Je to řecká cesta, varuje Horská

Zvýšení rodičovského příspěvku, příspěvku seniorům nebo návrat větších slev na jízdném. To jsou opatření, která dávají v současné situaci smysl, říká o některých návrzích opozičního hnutí ANO bývalý český premiér Vladimír Špidla (ČSSD). „Lidem to pomáhalo. Myslím, že by se s tím také dalo pracovat,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Ekonomka Helena Horská ale varuje před drtivým dopadem takových opatření na veřejné rozpočty.

Mimořádný příspěvek pro seniory ve výši 6 000 korun, zvýšení rodičovského příspěvku o 100 tisíc korun, dočasné odpuštění daně z přidané hodnoty na elektřinu, plyn, topení a základní potraviny nebo návrat vyšší slevy na jízdném pro studenty a seniory. To jsou některá z 12 opatření, která v boji proti dopadům inflace navrhoval bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).

Podle Babišova předchůdce Vladimíra Špidly se dají některé z navrhovaných kroků považovat za smysluplná. „Některé návrhy opozice jsou v pořádku. Zvýšení rodičovského příspěvku nebo nějaká podoba příspěvku k důchodům,“ vyjmenoval Špidla v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Návrat zlevněného jízdného sice považuje za okrajovou záležitost. „Na druhé straně těm lidem to pomáhalo. Myslím, že by se s tím také dalo pracovat,“ dodal s tím, že by mělo smysl uvažovat o zavedení slev na jízdy do školy a do práce.

Peníze na Babišův balíček nemáme

„Začnu reálností celého balíčku. Těch 12 opatření, které předložil pan Babiš... Já bych přidala 13. – cesta Řecko,“ oponovala ekonomka Helena Horská. Podle ní je to sice přirovnání použité v nadsázce, ovšem „třináctý bod je cesta ke dluhům, zadlužení budoucích generací, protože celkový součte těch 12 návrhů by znamenalo výpadek okolo 220 miliard korun“.

Horská připomněla, že na letošní rok je plánován schodek státního rozpočtu ve výši 280 miliard. Pokud by tedy byla zavedena opatření navrhovaná expremiérem Babišem, znamenalo by to podle ní si oněch dodatečných 220 miliard opět někde půjčit. „Nemáme je, nikde neleží, nejsou to sousedovy peníze, ale peníze nás všech občanů, kteří platí daně,“ zdůraznila.

Podle Horské by mělo větší smysl podporovat hromadnou dopravu nebo hledat cestu, jak co nejvíce šetřit na energiích či palivech. Slevy na jízdném nezatratila, navrhuje ale, aby se nastavil „flexibilnější a lépe cílený systém“. Horská ale souhlasí se zvýšením rodičovského příspěvku. „To je jedno z opatření, která nevnímám jako plošná. Pokud ho správně nastavíme, tak pomůžeme především domácnostem s nízkými příjmy,“ řekla ekonomka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka
Partie

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka

Stále brečíte, musíte umět přijmout rány, opřel se v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček do ministra dopravy a místopředsedy ODS Martina Kupky. Ten mu ale s narážkou na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vmetl, že „fňukání zná od někoho jiného“ a že v kampani opoziční hnutí říkalo „objektivní lži“.

Kupka prozradil, kdy koalice oznámí postup v boji o Hrad. Představí vlastního kandidáta?
Partie

Kupka prozradil, kdy koalice oznámí postup v boji o Hrad. Představí vlastního kandidáta?

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) v úterý 4. října oznámí, jak se postaví k prezidentským volbám. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ten zároveň lidi žádal o pochopení, že se koalice stále nevyjádřila. Premiér Petr Fiala (ODS) přitom sliboval, že resumé řekne do konce září. Zda ale představí vlastního kandidáta, není jasné. Podle dřívějšího vyjádření premiéra spíše někoho podpoří.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
14:24

Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn. Tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly podle agentury AP dánské úřady.

14:01

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci

13:21

Papež vyzval Putina, aby zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině

12:55

Ukrajinští obránci sestřelili ruský vrtulník Ka-52

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Babiš prodává obytňák? Bude to chtít exorcismus, smějí se lidé ironickému inzerátu

Od vyhlášení výsledků druhého kola senátních voleb neuplynul ani den, ale internet již zaplavily vtípky poukazující na drtivou prohru kandidátů hnutí ANO. Mezi ty nejsdílenější se soudě z reakcí na sociálních sítích řadí falešný inzerát, dle kterého předseda ANO Andrej Babiš prodává svůj ikonický karavan. „Měl jsem ho pár měsíce, použiť len necelé sezóne,“ uvádí mimo jiné satirická anonce.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Tragédie po utkání ligy v Indonésii: V tlačenici na fotbalovém stadionu zemřelo 125 lidí

Aktualizováno

Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang zemřelo v sobotu večer 125 lidí. Úřady počet obětí oficiálně upřesnily po kontrole údajů z deseti nemocnic v oblasti, kam byly desítky zraněných, včetně žen a dětí, ze stadionu převáženy. Původně bylo hlášeno 174 mrtvých a dalších nejméně 180 zraněných. O tragédii v neděli informovaly zahraniční tiskové agentury s odvoláním na místní policii a úřady na ostrově Jáva.

Domácí zpravodajství

Šíření covidu nadále zrychluje. Přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní

Šíření covidu v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru, zhruba o sto víc než před týdnem. O 414 se za poslední týden zvýšil počet hospitalizovaných, je jich 1 381. Pacientů v těžkém zdravotním stavu leží v nemocnicích 48, o 20 víc než minulou sobotu. Testovaných o čtvrtinu ubylo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.