Některé Babišovy návrhy jsou v pořádku, chválí Špidla. Je to řecká cesta, varuje Horská

Helena Horská, Vladimír Špidla

PARTIE Terezie Tománkové 17.4.2022

Zvýšení rodičovského příspěvku, příspěvku seniorům nebo návrat větších slev na jízdném. To jsou opatření, která dávají v současné situaci smysl, říká o některých návrzích opozičního hnutí ANO bývalý český premiér Vladimír Špidla (ČSSD). „Lidem to pomáhalo. Myslím, že by se s tím také dalo pracovat,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Ekonomka Helena Horská ale varuje před drtivým dopadem takových opatření na veřejné rozpočty.

Mimořádný příspěvek pro seniory ve výši 6 000 korun, zvýšení rodičovského příspěvku o 100 tisíc korun, dočasné odpuštění daně z přidané hodnoty na elektřinu, plyn, topení a základní potraviny nebo návrat vyšší slevy na jízdném pro studenty a seniory. To jsou některá z 12 opatření, která v boji proti dopadům inflace navrhoval bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).

Podle Babišova předchůdce Vladimíra Špidly se dají některé z navrhovaných kroků považovat za smysluplná. „Některé návrhy opozice jsou v pořádku. Zvýšení rodičovského příspěvku nebo nějaká podoba příspěvku k důchodům,“ vyjmenoval Špidla v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Návrat zlevněného jízdného sice považuje za okrajovou záležitost. „Na druhé straně těm lidem to pomáhalo. Myslím, že by se s tím také dalo pracovat,“ dodal s tím, že by mělo smysl uvažovat o zavedení slev na jízdy do školy a do práce.

Peníze na Babišův balíček nemáme

„Začnu reálností celého balíčku. Těch 12 opatření, které předložil pan Babiš... Já bych přidala 13. – cesta Řecko,“ oponovala ekonomka Helena Horská. Podle ní je to sice přirovnání použité v nadsázce, ovšem „třináctý bod je cesta ke dluhům, zadlužení budoucích generací, protože celkový součte těch 12 návrhů by znamenalo výpadek okolo 220 miliard korun“.

Horská připomněla, že na letošní rok je plánován schodek státního rozpočtu ve výši 280 miliard. Pokud by tedy byla zavedena opatření navrhovaná expremiérem Babišem, znamenalo by to podle ní si oněch dodatečných 220 miliard opět někde půjčit. „Nemáme je, nikde neleží, nejsou to sousedovy peníze, ale peníze nás všech občanů, kteří platí daně,“ zdůraznila.

Podle Horské by mělo větší smysl podporovat hromadnou dopravu nebo hledat cestu, jak co nejvíce šetřit na energiích či palivech. Slevy na jízdném nezatratila, navrhuje ale, aby se nastavil „flexibilnější a lépe cílený systém“. Horská ale souhlasí se zvýšením rodičovského příspěvku. „To je jedno z opatření, která nevnímám jako plošná. Pokud ho správně nastavíme, tak pomůžeme především domácnostem s nízkými příjmy,“ řekla ekonomka.

Tagy: