reklama

Některé domácnosti čeká smrtící koktejl, říká k současné ekonomické situaci Nerudová

Některé domácnosti budou pít smrtící koktejl, okomentovala současnou ekonomickou situaci rektorka Mendelovy univerzity a ekonomka Danuše Nerudová v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Podle ní byla dosavadní státní pomoc zčásti neefektivní a budoucí vláda se nachází v nezáviděníhodné situaci. O Nerudové se také často hovoří jako o možné kandidátce na prezidentku.

reklama

Podle Nerudové si stát žil nad poměry dobře. „Utrácel více, než mu vydělávala ekonomika. Nadměrná fiskální expanze a omezení ekonomiky plus zahraniční vlivy způsobily, že máme inflaci takovou, jakou máme, a poměrně vysoký státní dluh. Na dluhovou brzdu zřejmě šlápneme už v roce 2024,“ vysvětlila ekonomka (takzvaná dluhová brzda neumožňuje zvýšit státní dluh 55 procent HDP, pozn. red.). A dodala: „Mejdan skončil a na stole nezůstalo vůbec nic. Nová vláda bude mít velmi těžkou pozici v tom, jak stabilizovat veřejné finance.“

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) argumentuje tím, že nás zasáhla pandemie koronaviru a ekonomika se musela nějakým způsobem nastartovat. To ale Nerudová zpochybňuje. „Celá řada výdajů s covidem nesouvisela. První rok jsme upozorňovali, že státní pomoc je neefektivní, měla být zacílena jinak. Příkladem, jak stát zbytečně rozhazoval peníze, byly nákupy roušek za astronomické ceny,“ uvedla.

Plán nové vlády Petra Fialy je ušetřit na státním rozpočtu až 100 miliard korun. „Je to určitě nutné. Pokud by nebyl přepracován tento rozpočet, zbýval by před nárazem do dluhové brzdy jeden státní rozpočet. Je důležité, aby vláda předložila nový i za cenu rozpočtového provizoria,“ má jasno Nerudová.

Podle ekonomky ve státním rozpočtu například chybějí peníze ze zrušené superhrubé mzdy. „Bohužel tam teď budou chybět i zhruba dvě miliardy korun měsíčně kvůli odpuštění daně z přidané hodnoty z energií. Jde o obrovský zásah do rozpočtu a extrémně drahé opatření, které potřebným pomůže jen velmi málo,“ zdůraznila Nerudová.

Opatření je třeba cílit na potřebné

Na rozdíl od státu si nad poměry rozhodně nežila nízkopříjmová skupina obyvatel a 700 tisíc lidí v exekucích. A nebude to lepší. „Domnívám se, že některé domácnosti budou pít smrtící koktejl. Představme si mladou domácnost s malými dětmi, která má hypotéku, do toho se zdražují energie a rostou úroky z hypoték. Je potřeba hledat velmi cílená opatření, aby se pomoc dostala k těm, kteří ji potřebují,“ řekla ekonomka.

O Nerudové se často mluví jako o možné kandidátce na prezidentku. „Když jsem kandidovala na rektorku, mojí motivací bylo, že jsem věděla, že některé věci jsou zjevně špatně a nemohla jsem je předtím ovlivnit. Úvahy lidí, kteří mě označují za možnou kandidátku, jdou zřejmě stejnou cestou. Do ledna 2022 jsem rektorkou univerzity, musím dotáhnout spoustu agend. Jakmile dokončím mandát, začnu se naplno věnovat úvahám, kam budu postupovat,“ uvedla k tomu Nerudová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog
Prezidentské volby 2023

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama