reklama

Rozštěp páteře? Ten mě v chůzi rozhodně nezastaví, říká Nela Ďopanová v pořadu Úspěšní

Rozštěp páteře, je vrozená porucha, ke které dochází přibližně ve třetím týdnu prenatálního vývoje. Postihuje poměrně malé procento jedinců. Nela Ďopanová se s tou prognózou narodila a podle lékařů neměla vůbec chodit. Ona se ale nevzdala a navzdory osudu chodí.

reklama

Ve způsobu chůze se vždy od ostatních lišila. Její rodiče se ale od počátku rozhodli, že její diagnózu před veřejností utají. Chtěli, aby si i ona sama myslela, že je naprosto v pořádku. „Skutečně to vědělo jen pár lidí. Myslím, že to věděli snad čtyři nebo pět lidí. Tajili jsme to proto, aby mě nikdo kolem nelitoval. Lítost je v některých ohledech dost náročná,“ říká Nela s tím, že neměla v ničem žádné úlevy a musela fungovat stejně, jako například její bratr.

„Na základní škole mě třeba někdo napodoboval. Začal chodit stejně jako já. Ne, že bych vyloženě byla obětí nějaké pravidelné šikany, že by si mě někdo záměrně dlouhodobě dobíral, to určitě ne. Spíše to byly takové jednorázovky. V dospělosti už jsem se ale s posměchem hrozně dlouho nesetkala,“ dodává Nela.

Operace páteře

Osmkrát se učila znovu chodit, a to kvůli složitým operacím, které musela podstoupit. „Poslední operaci jsem měla ve čtrnácti a doufám, že už to dlouho nebude. Taková operace je něco, jak když vás dostane nějaká opravdu náročná nemoc. Člověk se najednou nemůže hýbat. Najednou jsem cítila, jak je celé tělo propojené. Každé odkašlání bolí. Když chce člověk zvednout ruku, tak síla vychází ze středu těla. Zajímavé pro mě i bylo, že jsem nejdříve mohla jen ležet, pak si z lehu stoupnout a až nakonec jsem si mohla sedat. Na druhou stranu mi to přineslo hlubší poznání o těle,“ vzpomíná Nela na operace a dodává, že byla důležitá i touha chodit lépe a její pozitivní nastavení myšlenek o tom, že to nechce vzdát.

Životní poslaní jménem Fpohybu

V dětství ji rodiče podporovali ve sportování i kvůli tomu, že to bylo pro její zdravotní stav dobré. Závodně plavala a dokonce i vyhrávala soutěže. Jezdila na koních a hlavně každý den cvičila. Do teď denně sportuje několik hodin, aby byla v kondici. Díky tolika zkušenostem s pohybem a tělem se z ní stala „amatérská fyzioterapeutka“, a to ji navedlo na založení projektu Fpohybu.

Nela založila projekt Fpohybu v 25 letech. Rozhodla se, že zveřejnit svůj příběh a bude lidi učit, jak se mají hýbat, sedět a jak přistupovat ke svému tělu. Vytvořila program, který má lidi v kancelářích motivovat k pohybu.

„Snažíme se změnit firemní pohybovou kulturu. Je to o tom, že se snažíme měnit přístup k pohybu při sedavém zaměstnání.“

Sledujte pořad Úspěšní!..

Zdolávání nekonečných překážek, mnoho prožitých zklamání a přesvědčování od ostatních, že to nedokážou. I tak vypadá cesta k úspěchu. I tak vypadá život hrdinů v příbězích pořadu Úspěšní!Poznejte ženy a muže různých profesí, kteří mají jedno společné – silný životní příběh, nezdolnou vůli a touhu uspět. Mnoho z nás se s nimi ztotožňuje a prožívá podobně těžké životní situace. Teď se můžeme inspirovat od těch, kteří to nevzdali a dosáhli svého. Všechny díly pořadu najdete ZDE.

Děkujeme módní návrhářka Hermina Khalaf Pogosyan za výpůjčku oblečení pro moderátorku pořadu Úspěšní.

Tagy:
rozhovory Úspěšní Nela Ďopanová Rozštěp páteře odhodlání
Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné
Koronavirus

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány
Požáry

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

Macrone, podej demisi! Přes 200 tisíc Francouzů protestovalo proti covidovým pasům

V Paříži i řadě dalších francouzských měst se v sobotu konaly demonstrace odpůrců takzvaných covidových pasů, jimiž se bude od 9. srpna nutné prokázat před vstupem na většinu veřejných míst. Podle ministerstva vnitra vyšlo do ulic přes 200 tisíc lidí, což je více než předchozí dvě protestní soboty. V Paříži se část demonstrantů střetla s policií. Na několika místech protestující útočili na novináře, uvedla agentura AFP.

Vondroušová na zlato nedosáhla. S Bencicovou prohrála v třísetové bitvě

Čtvrtou zlatou medaili pro českou výpravu na olympijských hrách v Tokiu tenistka Markéta Vondroušová nezajistila. Po senzační jízdě turnajem ji až ve finále zastavila Švýcarka Belinda Bencicová po setech 5:7, 6:2 a 6:3. I tak jde o velký úspěch a Česká republika má sedmou medaili, třetí stříbrnou. 24letá Bencicová má šanci na zlatý double, protože v neděli hraje i vyvrcholení soutěže deblistek, a to proti Barboře Krejčíkové a Kateřině Siniakové.

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

Na Prostějovsku se srazily vlaky. Na místě byli zranění, provoz je přerušen

Aktualizováno

V Němčicích nad Hanou na Prostějovsku se v sobotu odpoledne srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati mezi Nezamyslicemi a Kojetínem je přerušen, dva vozy osobního vlaku vykolejily. Dva lidé byli zraněni, řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Zranění podle ní utrpěl jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí v samotné lokomotivě. Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikiskové šlo v obou případech o lehká zranění. Hasiči z vlaku evakuovali pět cestujících a personál vlaku.

Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

reklama