Německé gymnastky zbořily tradice a oblékly legíny. V Tokiu zaujal i „Kapitán Bombarďák“

Když si nedávno norské plážové házenkářky oblékly místo bikin šortky, obletělo to celý svět. Hlavně kvůli tomu, že tím porušily stanovená pravidla a vyfasovaly pokutu. Proti tradicím se vzepřely teď na olympiádě v Tokiu také německé gymnastky. V rámci boje proti sexualizaci sportovkyň oblékly dlouhé legíny, nikoliv „uniformu“ v bikinovém stylu.

Oblečení gymnastek má svoji zakořeněnou podobu již dlouhá desetiletí. Je přiléhavé a jako bikini zakrývá jen část pozadí. Právě to je některým sportovkyním nepříjemné, necítí se v tomto úboru komfortně. To muži nastupují v dlouhých kalhotách s volnějším střihem.

A Němky se rozhodly konat. Třpytivé estetické prvky nechyběly, ovšem úbor, který oblékly v Tokiu, byl o poznání delší, než je zvykem. Spodní část tvořily legíny.

Ve stejném „mundúru“ nastoupily německé gymnastky už na dubnovém mistrovství Evropy. Myslí si, že oděv, který toho příliš mnoho nezakrývá, podporuje sexualizaci sportovkyň a může vybízet k obtěžování.

„My ženy se chceme cítit dobře ve vlastní kůži. Ve sportovní gymnastice to jde hůř a hůř, jak vyrůstáte z dětského těla. Jako malá holka jsem v gymnastickém oblečení neviděla problém. Ale jakmile jsem přišla do puberty, začala mi menstruace a já jsem se začala cítit čím dál tím více nepohodlně,“ říkala německá reprezentantka Sarah Vossová pro BBC.

Gymnastické prostředí pamatuje několik skandálů zahrnujících sexuální obtěžování, známý je například případ amerického lékaře Larryho Nassara. Ten se měl nevhodně chovat k více než 250 ženám, a to včetně gymnastek. Právě jedna z nich – Maggie Nicholsová – na znepokojivé Nassarovy praktiky jako první upozornila, díky čemuž nakonec lékař skončil u soudu. Vyfasoval několik nevídaně vysokých trestů a do konce života vězení neopustí.

To německé gymnastky za svoji revoluci a porušení tradic na olympiádě nedostanou ani finanční pokutu. Na rozdíl od norských plážových házenkářek, které musí zaplatit v přepočtu 38 000 korun za to, že na mistrovství Evropy oblékly místo bikin šortky. Ty totiž porušily pravidla Evropské házenkářské federace, která určuje, jak má „dres“ vypadat.

„Na dívky, které jsou na mistrovství Evropy v plážové házené, jsme velmi hrdí. Řekly, že už toho bylo dost. Stojíme za vámi a podporujeme vás. Nadále budeme bojovat za změnu mezinárodních pravidel pro oblečení,“ uvedla norská federace.

Kuriózní případ se dostal až ke slavné americké zpěvačce Pink, která se za skandinávské házenkářky postavila a nabídla, že pokutu uhradí.

Kapitán Bombarďák

V Tokiu nezaujalo pouze oblečení u německých gymnastek. Vlnu reakcí vyvolal také norský triatlonista Kristian Blummenfelt, který disciplínu složenou z plavání, jízdy na kole a běhu ovládl a vybojoval olympijské zlato.

Jeho bílý outfit, se kterým proběhl cílovou pásku a dosáhl na největší úspěch kariéry, se totiž zejména v průběhu 10kilometrového běhu stal takřka průhledným. Mohl za to pot způsobený extrémním horkem a velkou námahou. Dres zprůsvitnil tak, že to skoro vypadalo, jako by Blummenfelt žádný trikot neměl.

Oblečení pro triatlon se po závodě stalo terčem kritiky, například jeden australský televizní komentátor zmiňoval, že kdokoliv se pod návrh tohoto trikotu podepsal, měl by být vyhozen.

I sociální sítě přinesly na módní faux pas řadu reakcí. Jeden komentující poznamenal: „Ať už designoval norské oblečení pro triatlon na olympiádě kdokoliv, musel se inspirovat u Kapitána Bombarďáka.“ Tím narážel sérii komiksových knížek s originálním názvem Captain Underpants.

Tagy:
gymnastika tradice Evropa Tokio Olympijské hry oblečení olympijské hry sport Letní olympijské hry v Tokiu 2021 sexualizace Sarah Vossová Larry Nassar Kristian Blummenfelt Letní olympijské hry 2021 legíny

Hlavní zprávy

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval
Domácí

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí Krajského soudu, jenž v záři Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom dnes Česká televize

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
18:50

Finská premiérka Sanna Marinová podpořila návrh postavit na hranicích s Ruskem plot

18:45

Rusové provedli raketový útok na zdravotnické zařízení v Kupjansku v Charkovské oblasti

18:16

Ukrajina se nikdy nemůže stát členem NATO a myslet si opak je bláznovství největšího kalibru, myslí si americký armádní analytik Daniel Davis

17:56

Ruský tisk informuje o úmrtích mezi mobilizovanými vojáky

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Domácí zpravodajství

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.