reklama

Konec uhlí a miliony elektromobilů. Německo tlačí na zbytek EU, říká germanista

Budoucí německá vláda chce zvýšit podíl elektrické energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030 na 80 procent. Stejný rok by také chtěla definitivně skončit s uhelnými elektrárnami. „Trojkoalice sází na větrníky a solární panely. Do roku 2030 má co dělat, aby tento plán byl reálný,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS germanista Robert Schuster.

reklama

Nový kabinet Olafa Scholze, který tvoří sociální demokraté (SPD), Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP), hodlá urychlit německý odklon od výroby energie z uhlí a dalších fosilních paliv. Ten by měl nastat v roce 2030. Budoucí vláda ve středu podepsala koaliční smlouvu.

Podle germanisty Roberta Schustera byly plány především ze strany Zelených ještě ambicióznější. „Zelení chtěli do koaliční smlouvy dostat třeba i výrazné zdražení emisí. To se jim nakonec nepovedlo,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Sledování německých klimatických cílů se má projevit také v dopravě. Za zhruba osm let má podle plánu trojkoalice jezdit po německých silnicích nejméně 15 milionů elektromobilů a k dispozici být milion dobíjecích stanic.

„Trojkoalice sází na větrníky a solární panely. Do roku 2030 má co dělat, aby tento plán byl reálný. Pokud se Německo skutečně vydá na cestu, že nebude mít jaderné a uhelné elektrárny, a vsadí pouze na alternativní zdroje, tak tím vznikne i velký tlak na ostatní státy v EU, aby se tomuto trendu přizpůsobily,“ předpověděl Schuster.

Podle něj ale v ostatních státech nemusí panovat pro zmíněné ekologické změny stejné podmínky jako v Německu. Zmínil například připravenost německých vlastníků hnědouhelných šachet na konec fosilních paliv.

Volby už od 16 let a vyšší minimální mzda

Kromě klimatických otázek se trojkoalice dohodla také na řadě dalších reformních kroků v různých oblastech. Například voleb do Spolkového sněmu a Evropského parlamentu by se mohli účastnit Němci už od 16 let.

Minimální mzda se má zvýšit ze současných 9,60 eur na 12 eur (zhruba 300 korun) za hodinu. Koalice chce zavést také legalizaci konopí. Jeho prodej dospělým osobám by měl být umožněn ve vybraných obchodech.

V zahraniční politice strany deklarují připravenost ke konstruktivnímu dialogu s Ruskem a chtějí také usilovat o spolupráci s Čínou tam, kde je to s ohledem na lidská práva a mezinárodní právo možné. Turecko považují budoucí vládní strany za důležitého souseda a partnera Evropské unie navzdory znepokojivému politickému vývoji v zemi.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Zdravotníci, pracovníci v sociálních službách nebo lidé nad 60 let. Těchto skupin se podle ministerstva zdravotnictví bude týkat povinné očkování proti covidu. Povinnost má začít platit od března příštího roku. Vyřešit se ale ještě musí otázka vymáhání. Jak na to reagují odborníci? Je podle nich povinné očkování východiskem? Nejen o tom Hlavní zprávy od 18:55 na Primě a CNN Prima NEWS.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama