Premiéra německého prezidenta v Kyjevě. Přijel na neohlášenou návštěvu a slíbil další pomoc

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier přicestoval v úterý ráno do Kyjeva na předem neohlášenou návštěvu. Uvedla to agentura DPA. Steinmeier po příjezdu do ukrajinské metropole řekl, že přijel vyjádřit solidaritu ukrajinskému lidu. Během dne se setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Je to poprvé od začátku ruské invaze, co se německý prezident vydal do Kyjeva.

Steinmeier přicestoval v úterý ráno do Kyjeva vlakem. Během dne bude jednat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Podle agentury DPA oba politici vyzvou německá města, aby uzavírala partnerství s ukrajinskými obcemi a poskytla jim pomoc.

„Pro mě je velmi důležité v této fázi útoků drony, střelami s plochou dráhou letu a raketami vyslat Ukrajincům znamení solidarity,“ uvedl německý prezident po příjezdu do ukrajinské metropole. Dodal, že on a mnoho Němců Ukrajince za jejich vzdor vůči ruským vojskům obdivuje.

V pomoci vytrvá

„Nezapomeňme, co válka znamená pro lidi tady na Ukrajině, kolik bolesti a destrukce sem přinesla,“ řekl Steinmeier. Německo podle něj bude i nadále podporovat Ukrajinu z finančního, politického i vojenského hlediska.

Steinmeier přijel do Kyjeva poté, co se mu dvakrát nepodařilo cestu podniknout. V dubnu, kdy chtěl navštívit ukrajinskou metropoli s polským prezidentem Andrzejem Dudou, mu Kyjev vzkázal, že si jeho návštěvu nepřeje. Steinmeier pak měl odjet do Kyjeva minulý týden. Po sérii raketových a leteckých útoků ruské armády na velká ukrajinská města ale návštěvu z bezpečnostních důvodů zrušil.

Tagy:
Německo zahraničí Ukrajina návštěva Andrzej Duda Kyjev Frank-Walter Steinmeier Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Ozbrojené síly Ruské federace válka na Ukrajině válka