Nepoužívejme tolik klimatizaci, ušetříme, prohlásil Vystrčil. Pustil se i do Babišovy vlády

Nemyslím si, že je potřeba tolik používat klimatizaci. Šetřit by se mělo na všem, nejen na plynu, uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v nedělní Partii PLUS. Předchozí vláda Andreje Babiše (ANO) neřešila energetickou závislost na státech, které vystupují proti České republice, NATO a Evropské unii, a vystavila tak zemi nebezpečí, pustil se do bývalého kabinetu. „Místo toho rozhazovali vrtulníkem peníze,“ nešetřil ve vysílání CNN Prima NEWS kritikou.

Šéf horní komory je toho názoru, že si vláda Petra Fialy (ODS) vede během současné krize dobře. „Je potřeba říkat lidem pravdu. Jsme v situaci, kdy (ruský prezident) Vladimir Putin zaútočil na Ukrajinu, což nese své následky. Jedním z nich je, že máme zejména drahé energie. To se promítá i do ceny potravin,“ sdělil na úvod diskuse Vystrčil.

Dalším důvodem, proč se Česká republika potýká s nebývale vysokou inflací, je podle něj i nezodpovědná hospodářská politika minulé vlády, konkrétně výrazné utrácení veřejných prostředků.

„Je potřeba se s tím vypořádat. Nezdá se mi, že by to vláda neříkala. Zaregistroval jsem několik výstupů pana premiéra Fialy a dalších členů vlády, popisují situaci, jaká je. Myslím, že se hraje s občany férová hra a nikdo nelakuje nic na růžovo,“ pokračoval předseda Senátu.

V pořadu Partie PLUS si vyslechl kritiku bývalého ministra dopravy, průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO), který se opřel do vládní podpory pro české domácnosti. Podle něj je totiž nedostačující, jeho slova ale Vystrčil rázně odmítl.

„Nevěřím svým uším. Za poslední dva roky zadlužení ČR vzrostlo o 900 miliard korun – 90 tisíc korun na jednoho v době, kdy jsme mohli šetřit a nastavovat motivační programy. Aby si lidé instalovali fotovoltaiku a dávali si tepelná čerpadla, abychom přijímali zákony, které pak umožní přeprodávat přebytky elektrické energie. Nestalo se vůbec nic,“ kontroval šéf horní komory ve vysílání.

Rovněž zmínil výroční zprávu Bezpečnostní informační služby z roku 2019, která zmiňovala rizikovou potenciální závislost na dodavatelích, kteří působí v zemích vystupujících proti ČR, NATO i Evropské unii. Minulá vláda toto varování nebrala v potaz, což se podle Vystrčila nyní vymstilo.

„Místo toho rozhazovala vrtulníkem peníze a nestarala se o nebezpečí, které přišlo. Chovala se energeticky nebezpečně. Není pravda, že současná vláda nechá někoho padnout. Nenechá. Děláme, co můžeme. Není to všechno bez chyby. Ale že tu někdo neříká pravdu, naprosto odmítám,“ hájil pozici vládní pětikoalice.

Šetřit se dá na klimatizaci, radí šéf Senátu

Premiér Fiala dříve uvedl, že i státní správa bude muset utahovat šrouby a šetřit ve svých budovách. Podle Vystrčila by se mělo především šetřit na elektrické energii, a to v rámci celé Evropy.

„První věc – a teď se na mě někteří budou zlobit, možná i tady – nemyslím si, že je potřeba tolik používat klimatizaci. Šetření, které bychom měli dělat, se týká všeho, nejen plynu. Cena elektrické energie se odvíjí od ceny plynu. Když budeme spotřebovávat méně elektřiny, nebudeme muset tolik pouštět paroplynové elektrárny,“ upozornil v Partii PLUS.

„Není to jen o tom, že ušetříte na svých penězích. Pokud v celé EU dokážeme šetřit na energiích, může se stát, že cena významně klesne. Nebudeme konečně potřebovat jako závěrný zdroj zmíněné paroplynové elektrárny, které šroubují na burze ceny tak vysoko. Je to úplně zásadní,“ zdůraznil Vystrčil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval
Domácí

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
19:44

Představitel Pentagonu: Ukrajina se zdá být na dobré cestě k dosažení svých bojových cílů.

19:32

Společnost pro výzkum veřejného mínění Rating Group sídlící v Kyjevě uvedla, že v bleskovém průzkumu mezi dvěma tisíci respondenty se 83 procent z nich vyslovilo pro vstup Ukrajiny do NATO

18:50

Finská premiérka Sanna Marinová podpořila návrh postavit na hranicích s Ruskem plot

18:45

Rusové provedli raketový útok na zdravotnické zařízení v Kupjansku v Charkovské oblasti

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Domácí zpravodajství

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.