Nepřijatelné, jsme Ruskem zklamáni. Svět zuří kvůli tvrdému trestu pro basketbalistku z USA

Justiční omyl, nepřijatelné rozhodnutí, hluboké zklamání. Tak reaguje svět profesionálního sportu i Bílý dům na čtvrteční verdikt moskevského soudu, který poslal americkou basketbalistku Brittney Grinerovou na devět let do vězení kvůli údajnému pašování drog.

„Byla to chyba. A doufám, že vaše rozhodnutí pro mne nebude znamenat konec života,“ řekla Grinerová se slzami v očích soudkyni před vynesením verdiktu. Basketbalistka soudní síň podle Reuters opustila v poutech se slovy: „Miluji svoji rodinu.“

Komisionářka basketbalové ligy WNBA Cathy Engelbertová a šéf NBA Adam Silver vydali v reakci na odsouzení jejich sportovní hvězdy společné prohlášení. V něm se opřeli do přístupu ruské justice.

„Čvtrteční rozsudek je neoprávněný a nešťastný, ale nikoli nečekaný. Brittney Grinerová zůstává neprávem zadržena. Závazek WNBA a NBA k jejímu bezpečnému návratu neochabuje a doufáme, že se blížíme ke konci tohoto procesu, jehož cílem je konečně přivést BG domů do Spojených států,“ zaznělo v prohlášení.

K mimořádně tvrdému soudnímu verdiktu se rovněž vyjádřil basketbalový tým Grinerové, Phoenix Mercury. „I když jsme věděli, že soudní proces nikdy nepřivede naši kamarádku domů, čtvrteční rozsudek se stal střízlivým milníkem v noční můře, kterou prožívá naše sestra BG už 168 dní. Stále pro ni máme zlomená srdce. Zůstáváme vděční státním úředníkům, kteří každý den pracují na jejím návratu k rodině a k nám,“ uvedl ženský tým na sociálních sítích.

„Věříme, že stát udělá vše pro to, aby ukončil její neoprávněné zadržení. Každý den nás inspiruje síla BG a jsme neochvějně odhodlané držet v popředí zájmu veřejnosti, dokud se bezpečně nevrátí na americkou půdu. Nedovolíme, aby se na ni zapomnělo. My jsme BG,“ vzkázaly spoluhráčky na konci příspěvku.

Zuří i Bílý dům, žádá svobodu pro sportovkyni

„Odsouzení americké občanky Brittney Grinerové je jen dalším připomenutím toho, co svět už ví. Rusko Brittney zadržuje neprávem,“ prohlásil také americký prezident Joe Biden. „Je to nepřijatelné a vyzývám Rusko k jejímu okamžitému propuštění,“ dodal.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že devítiletý trest „umocňuje nespravedlnost jejího zatčení“. „Budeme nadále pracovat na tom, abychom Brittney a rovněž neprávem zadrženého Paula Whelana dostali domů,“ dodal ministr. Mluvčí rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby řekl, že Blinken se ve věci pravděpodobně obrátí na svůj ruský protějšek Sergeje Lavrova.

Americká chargé d'affaires v Moskvě Elizabeth Roodová rozsudek označila za „justiční omyl“. Roodová hovořila před soudní síní, kde byla jednatřicetiletá Grinerová odsouzena poté, co u ní byly na moskevském letišti Šeremetěvo v únoru objeveny náplně do elektronické cigarety s hašišovým olejem. Basketbalistka se hájila tvrzením, že je zabalila nedopatřením.

Prokuratura při závěrečném vystoupení požádala o takřka nejpřísnější trest. Možným maximem bylo deset let. Agentura AFP uvedla, že obhájci Grinerové se hodlají proti rozsudku, který označili za nesmyslný, odvolat.

Grinerová je předmětem vyjednávání o výměně vězňů mezi Moskvou a Washingtonem. Spojené státy nabízejí výměnu Grinerové a bývalého vojáka Paula Whelana za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta, který si odpykává trest v USA. Výměna vězňů byla i tématem nedělního rozhovoru ministrů zahraničí Blinkena a Lavrova. Jejich jednání nicméně nepřineslo jasný výsledek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox
sledujeme živě
19:28

Zdeněk Hřib: Prioritou je řešit program a půdorys koalice

19:16

Na pražském magistrátu zatím nedošlo ke shodě o možné koalici.

19:07

Kandidátka do Senátu Kovářová: Na vesnici všichni vědí, že jsou jenom dvě pohlaví, v hospodě jsou povoleny všechny názory

18:18

Koalice už vznikly v Havířově či Přerově, brzy bude zřejmě jasno ve Zlíně

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Rakušan vybral nového ředitele rozvědky. Měl by jím být její exnáměstek Posolda

Novým ředitelem civilní rozvědky by se mohl stát bývalý náměstek pro operativní činnost Vladimír Posolda, informoval Deník N. Podle webu by ho měl na pondělním jednání vlády představit ministrům vicepremiér Vít Rakušan (STAN), kterému se souhlasem vlády náleží šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) jmenovat. Funkce ředitele rozvědky není obsazena od konce srpna, kdy rezignoval Petr Mlejnek.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.