Flegr po smrti zpěvačky: Snad lidé pochopí, že vědci vidí dál než kamarádi na Facebooku

Bylo to zcela absurdní. Od začátku jsem tušil, že šlo o omyl, takže mě to nerozhodilo. Těmito slovy reagoval evoluční biolog Jaroslav Flegr na prohlášení Jana Reka, syna zesnulé zpěvačky Hany Horké. Ten v příspěvku na sociálních sítích vinil některé odborníky a odmítače očkování ze smrti své matky.

„Bylo to zcela absurdní. Tušil jsem, že to byl omyl, takže mě to nerozhodilo. Ten pán to už dementoval a vysvětlil,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS Jaroslav Flegr. „V té společnosti lidí, ve které se objevilo mé jméno, jsem se však necítil komfortně,“ přiznal biolog.

Zpěvačka Hana Horká zemřela o víkendu. Covidem se nejprve nakazili její nejbližší, následně se nemoc potvrdila i u ní. Ona sama, na rozdíl od rodiny, očkovaná nebyla.

Její syn Jan Rek poté na sociálních sítích zveřejnil příspěvek, ve kterém z její smrti zčásti vinil některé odborníky či proslulé odmítače očkování a protikoronavirových opatření. Status byl později smazán, CNN Prima NEWS ho má k dispozici. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty. Pohrdám vámi,“ napsal Rek. V příspěvku označil třeba zpěváka Daniela Landu či stomatologa Romana Šmuclera. Padlo právě i jméno Jaroslava Flegra.

Syn Hany Horké později přiznal, že šlo o omyl. Flegr totiž dlouhodobě patří k zastáncům očkování.

Zpěvačka zemřela v 57 letech. Podle jejího syna se koronavirem nakazila úmyslně. „Ve spoustě věcí jsem s ní souhlasil, ale když došlo na lámání chleba, co se týče očkování, postavila si kolem sebe tlustou zeď. Nakazit se chtěla kvůli certifikátu i protilátkám,“ uvedl Rek.

„Byla tam cílená ignorace různých faktů a komentářů, které dokazovaly opak toho, co říkala. Vždy v tom byl ale podtón, že vše zařídí příroda a sami se známe nejlépe. Pořád stála na straně volby,“ uzavřel její syn.

Zodpovědnost je veliká

Biolog Jaroslav Flegr v pořadu 360 na CNN Prima NEWS v souvislosti s úmrtím zpěvačky zmínil, že se podle něj současná společnost potýká nejen s pandemií koronaviru, ale také epidemií tzv. memů. „Jako společnost jsme selhali. Objevil se tu nový fenomén, epidemie memů. Šíření nepravdivých zpráv nebo sexy zpráv, které jsou tak šokující, že je lidé sdílí dál. To je hlavní důvod, proč se u nás rozšířilo spoustu nesmyslů o covidu,“ uvedl.

„Doufám, že lidé pochopí, že vědci tu nejsou od toho, aby lidi zmanipulovali nebo přihrávali farmaucetickým společnostem velké peníze, ale že dělají vědu, která vidí trošičku dál a přesněji, než vidí kamarádi na Facebooku,“ řekl Flegr.

Psycholog a psychiatr Tomáš Rektor vzápětí apeloval hlavně na odborníky, aby před tím, než vypustí něco do světa, vážili svá slova. „Když špatně poradím pacientovi a on se na základě toho špatně rozhodne, nesu za to plnou zodpovědnost. A pokud budu mluvit ve veřejném prostoru a lidé se budou řídit mými radami, doporučeními, nebo i dost často pouhými náznaky, skutečně věřím tomu, že ta zodpovědnost je veliká,“ uzavřel Rektor.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:47

Při útoku na Děnpropetrovskou oblast zemřeli tři lidé

07:31

Ceny paliv v Česku klesají, benzin je nejlevnější od začátku války

07:02

Čech vylepšil kalašnikov. Ukrajinci mohou díky mazanému vynálezu střílet za roh

06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

Nejen energie, Čechy děsí také drahé bydlení. O stěhování do menšího uvažuje pětina lidí

Více než polovina Čechů pociťuje komplikace s bydlením v souvislosti s rostoucí inflací a zdražováním energií. Obavy o udržení střechy nad hlavou se ale zdaleka netýkají jen těch, kteří žijí ve vlastním. Čtyři z deseti Čechů mají strach, že budou mít problém zaplatit nájem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Instant Research pro Generali Investments.

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Ponížení pro Harryho a Meghan. Na webu královské rodiny klesli na úroveň vyděděného prince

Princ Harry a jeho manželka Meghan, vévodkyně ze Sussexu, se dočkali dalšího ponížení. Na oficiálních webových stránkách britské královské rodiny byli přesunuti až na konec sekce o profilech jednotlivých členů. Na dně se nacházejí spolu se zavrženým princem Andrewem, který je zapletený do sexuální aféry miliardáře Jeffreyho Epsteina.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.