reklama

Nesmyslné karantény ve školách a opožděné informace. Rodiče se zlobí na hygieny

Rodiče si stále stěžují, že hygieny nestíhají trasovat děti nebo nařizují nesmyslné karantény. Na nefungující případ upozornil i poslanec TOP 09 Pavel Svoboda. Hygiena poslala jeho dceru na PCR test, jenže volný termín byl až 12 dní po rizikovém kontaktu. Test by byl tedy k ničemu.

reklama

„Dcera se testovala ve škole antigenním testem, který měla negativní. Čtyři hodiny poté přišla SMS od hygieny, že minulý týden měla rizikový kontakt a musí na PCR test. Pikantní na tom bylo, že měla jít 5. až 7. den na PCR test, volný termín byl ale až 12 dní od kontaktu,“ popsal CNN Prima NEWS poslanec.

Dodal, že ve svém okolí má řadu rodičů s dětmi, které nad systémem ve školách také kroutí hlavou. „Děje se to, že přestože jsou školy oficiálně otevřené, jsou vlastně zavřené. Protože karanténa je pořád u někoho. Byť je dítě negativní, je týden doma,“ podotkl Svoboda.

Dodal, že nechce hygienám radit, jak postupovat. Evidentní podle poslance je, že by bylo potřeba rozšířit kapacity pro testování a rodiče informovat včas. „To, že systém není ideální, je fakt,“ zdůraznil poslanec. Svoji zkušenost popsal i na Twitteru, kde se mu sešla řada příspěvků s podobnými zkušenostmi.

„Dceři přišla informace ze školy před několika dny. Paní z hygieny volala až teď večer, karanténa končí zítra,“ přidal svoji zkušenost jeden z uživatelů Twitteru. „Moje dcera pozitivní test 26. 10. 2021. Za celý měsíc se nám nikdo neozval. Mezitím jsme se všichni nechali otestovat,“ zní další z příspěvků.

Kritický je i resort Plagy

CNN Prima NEWS se se svojí zkušeností svěřila i maminka Lucie. „Učitel mojí dcery byl pozitivní na covid. Do karantény šla však jen půlka třídy, kterou učil. Jenže do karantény děti šly až pět dní poté, co se s učitelem viděly. To, že se během těch pěti dnů promíchaly i s dětmi z druhé poloviny třídy, už nikdo neřešil,“ kroutila hlavou.

Redakce se obrátila na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) s dotazem, jestli se plánuje změna v nařizování karantén ve školách či posílení testovacích míst a hygieny. Vojtěch nereagoval.

K ministerstvu zdravotnictví je kritický i resort školství pod vedením Roberta Plagy (za ANO). „Ze škol máme informace, že potvrzení nebo kontakt od hygieny přichází častokrát extrémně pozdě, a tak ředitelé škol musejí často improvizovat a zaskakovat za krajské hygienické stanice. To jsou bohužel věci, které se dít nemají a na které jsme od května resort zdravotnictví upozorňovali,“ sdělila CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Dodala, že ministerstvo zdravotnictví i hlavní hygienička vždy ubezpečovali, že systémy jsou nastaveny správně a že se pracuje na jejich zlepšení.

Kvůli zmatkům ve školách bylo už před dvěma týdny dusno na jednání Ústředního krizového štábu. Na jednání padala slova o kolapsu systému a totálním selhání. Zástupci ministerstva školství se také obořili na ministerstvo zdravotnictví, že pokud se cíleně snaží promořit školy, ať to řeknou jeho zástupci na rovinu.

Další výtky mířily na informovanost. Resort školství si stěžoval, že se dozvídá informace pouze z médií a že ministerstvo zdravotnictví nemá žádný plán, jak zajistit provoz škol.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně
Vláda

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama