Netradiční dovolená: Na vlastní kůži můžete pomáhat ohroženým druhům zvířat

Projekt Redline Expedition nabízí lidem oddech od dnešní konzumní společnosti a naopak životní zážitek v podobě pomoci ohroženým druhům zvířat. Odjedete jako dobrovolník do vámi vybrané organizace zabývající se pomocí a ochranou zvířat, kdekoliv po světě. Může se jednat o zvířata žijící na souši i v oceánech. Většinou se bude jednat o kriticky ohrožené druhy zvířat, ale nezapomíná se ani na ty ostatní.

Jak to funguje

Cesta bude vaší unikátní a netradiční dovolenou, a proto je vámi standardně hrazená (v poplatku je zahrnuto bydlení i strava). Organizace získají finance, které nutně potřebují ke své činnosti, a pomocnou ruku, kterých mají nedostatek. Vy si naopak odvezete zážitky, zkušenosti a vzdělání, které během klasické dovolené nikdy nezískáte. Rozhodnete-li se pomáhat, budete z nabitých zážitků čerpat po zbytek svého života. Jedná se o „lifechanging“ zkušenost. Váš pohled na život, planetu a soužití lidí a zvířat již nikdy nebude stejný.

Vybrat si můžete z rezervací v Africe nebo Indonésii, vyjet se dá ale třeba i na Maledivy. Můžete si vybrat destinaci i podle zvířat, kterým byste chtěli pomáhat: gepardům, papouškům, vodním živočichům nebo třeba nosorožcům, což byl případ dobrovolnice Hanky, která vyjela s Redline Expedition (dále jen RE) už podruhé. „Asistovala jsem třeba u preventivního odstraňování nosorožčích rohů. Byl to obrovský zážitek. Dostanete se do absolutní blízkosti těchto zvířata. Roh se pak pečlivě uchovává, protože má hodnotu třeba i přes 4 miliony korun,“ popisuje Hana. Nemusíte se ale bát, že vás rezervace „sedře z kůže“, během týdne máte i volno, kdy si můžete vyjet na blízké památky v okolí. Hana například letěla v helikoptéře nad Viktoriinými vodopády.

Proč mám platit, když budu pomáhat

Organizace se potýkají s nedostatkem financí, hlavně po pandemii covidu, kdy se nemohlo cestovat. To, že jim jedete pomoci jako dobrovolník, jim rozhodně pomůže, ale je to časově omezená pomoc, díky tomu, že za pobyt zaplatíte, jim umožníte například rozšířit rezervaci, nakoupit více jídla pro zvířata, prostě zabezpečíte jejich další chod. „Třeba rezervace, kde jsem byl já, sbírá finance na koupi nové půdy, kam by mohla vypouštět vyléčené kočkodany. Stará se běžně třeba o 600 takových opic, protože lidé je berou jako nepřátelé a střílejí je (kradou lidem jídlo). Tato rezervace se je snaží vyléčit, ale nemá svou vlastní půdu, kam by je mohla vypustit a měla jistotu, že se jim už nic podobného nestane,“ říká Ctibor, který byl jako dobrovolník v rezervaci kočkodanů v Jihoafrické republice.

Co musím zařídit

Jediné, co člověk musí zařídit, je, vybrat si destinaci a rezervaci, kam chce jet, sehnat letenku (s tím vám ale, pokud nemáte zkušenosti, pomůže RE) a zaplatit povinný poplatek, ve kterém máte hrazenou stravu a ubytování a jde přímo do dané rezervace, kam se vydáte.

Nemusíte mít strach, že jsou místa neprověřená, Kamila Paličková, zakladatelka projektu, sama do všech rezervací vycestovala, aby se ujistila, že jsou bezpečné – a hlavně, že opravdu pomáhají zvířatům. „Z domu nepoznáte, zda opravdu pomáhají, mohou to být kontaktní zoo pro turisty, které zvířata zneužívají, ale navenek se mohou tvářit, že pomáhají, proto na místa sama nejdříve jedu a ujistím se,“ popisuje Kamila. Navíc do většiny rezervací byste se sami ani nedostali, vše je možné jen díky propojení s RE.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.