Netradiční dovolená: Na vlastní kůži můžete pomáhat ohroženým druhům zvířat

Redline expedition

Prima Mazlíček: Redline Expedition

Projekt Redline Expedition nabízí lidem oddech od dnešní konzumní společnosti a naopak životní zážitek v podobě pomoci ohroženým druhům zvířat. Odjedete jako dobrovolník do vámi vybrané organizace zabývající se pomocí a ochranou zvířat, kdekoliv po světě. Může se jednat o zvířata žijící na souši i v oceánech. Většinou se bude jednat o kriticky ohrožené druhy zvířat, ale nezapomíná se ani na ty ostatní.

Jak to funguje

Cesta bude vaší unikátní a netradiční dovolenou, a proto je vámi standardně hrazená (v poplatku je zahrnuto bydlení i strava). Organizace získají finance, které nutně potřebují ke své činnosti, a pomocnou ruku, kterých mají nedostatek. Vy si naopak odvezete zážitky, zkušenosti a vzdělání, které během klasické dovolené nikdy nezískáte. Rozhodnete-li se pomáhat, budete z nabitých zážitků čerpat po zbytek svého života. Jedná se o „lifechanging“ zkušenost. Váš pohled na život, planetu a soužití lidí a zvířat již nikdy nebude stejný.

Vybrat si můžete z rezervací v Africe nebo Indonésii, vyjet se dá ale třeba i na Maledivy. Můžete si vybrat destinaci i podle zvířat, kterým byste chtěli pomáhat: gepardům, papouškům, vodním živočichům nebo třeba nosorožcům, což byl případ dobrovolnice Hanky, která vyjela s Redline Expedition (dále jen RE) už podruhé. „Asistovala jsem třeba u preventivního odstraňování nosorožčích rohů. Byl to obrovský zážitek. Dostanete se do absolutní blízkosti těchto zvířata. Roh se pak pečlivě uchovává, protože má hodnotu třeba i přes 4 miliony korun,“ popisuje Hana. Nemusíte se ale bát, že vás rezervace „sedře z kůže“, během týdne máte i volno, kdy si můžete vyjet na blízké památky v okolí. Hana například letěla v helikoptéře nad Viktoriinými vodopády.

Proč mám platit, když budu pomáhat

Organizace se potýkají s nedostatkem financí, hlavně po pandemii covidu, kdy se nemohlo cestovat. To, že jim jedete pomoci jako dobrovolník, jim rozhodně pomůže, ale je to časově omezená pomoc, díky tomu, že za pobyt zaplatíte, jim umožníte například rozšířit rezervaci, nakoupit více jídla pro zvířata, prostě zabezpečíte jejich další chod. „Třeba rezervace, kde jsem byl já, sbírá finance na koupi nové půdy, kam by mohla vypouštět vyléčené kočkodany. Stará se běžně třeba o 600 takových opic, protože lidé je berou jako nepřátelé a střílejí je (kradou lidem jídlo). Tato rezervace se je snaží vyléčit, ale nemá svou vlastní půdu, kam by je mohla vypustit a měla jistotu, že se jim už nic podobného nestane,“ říká Ctibor, který byl jako dobrovolník v rezervaci kočkodanů v Jihoafrické republice.

Co musím zařídit

Jediné, co člověk musí zařídit, je, vybrat si destinaci a rezervaci, kam chce jet, sehnat letenku (s tím vám ale, pokud nemáte zkušenosti, pomůže RE) a zaplatit povinný poplatek, ve kterém máte hrazenou stravu a ubytování a jde přímo do dané rezervace, kam se vydáte.

Nemusíte mít strach, že jsou místa neprověřená, Kamila Paličková, zakladatelka projektu, sama do všech rezervací vycestovala, aby se ujistila, že jsou bezpečné – a hlavně, že opravdu pomáhají zvířatům. „Z domu nepoznáte, zda opravdu pomáhají, mohou to být kontaktní zoo pro turisty, které zvířata zneužívají, ale navenek se mohou tvářit, že pomáhají, proto na místa sama nejdříve jedu a ujistím se,“ popisuje Kamila. Navíc do většiny rezervací byste se sami ani nedostali, vše je možné jen díky propojení s RE.

Tagy: