Neúspěšní proti Babišovi. Poražení kandidáti vyjadřují podporu Petru Pavlovi

Neúspěšní kandidáti už většinou vyhlásili, koho podpoří ve druhém kole. Ještě před sečtením všech hlasů podpořila Petra Pavla Danuše Nerudová a k ní se poté přidali i senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, později i Karel Diviš. O podpoře není rozhodnutý ani neúspěšný kandidát Tomáš Zima a také poslanec hnutí SPD Jaroslav Bašta. Bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) zatím výslovně nepodpořil nikdo.

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová pochopila, že do druhého kola nepostoupí, velmi brzy. Ještě před sečtením všech hlasů tak na tiskové konferenci oznámila, že Andrej Babiš je zlo. „Zůstává tu zlo a dostalo poměrně dost, vlastní mediální domy, strany, poslance, chtěl by Lány a Pražský hrad,“ řekla Nerudová.

Prozradila, že zamíří na jednání s Petrem Pavlem. V podobném duchu hovořil také neúspěšný senátor Pavel Fischer. Ten své příznivce vyzval k podpoře bývalého náčelníka generálního štábu. Zároveň apeloval na spojení sil proti bývalému premiérovi Andreji Babišovi.

„Všechnu mou podporu posílám Petru Pavlovi. Za chvíli vyrazím do jeho štábu. Jsem také rád, že ten, kdo před volbami slíbil, že nebude dodržovat Ústavu (Jaroslav Bašta, pozn. red.), nezískal velkou podporu, to je dobře. Andrej Babiš je zase v těžkém střetu zájmů, manipuloval s fakty. Je třeba proti němu spojit síly. I proto se stavím za Petra Pavla. Česko rozhoduje o své budoucnosti, musíme zajistit, aby byla ve správných rukou. Proto za Petrem Pavlem pojedu osobně,“ řekl Fischer.

Dalším podporovatelem generála ve výslužbě se stal i Marek Hilšer. Ten vyzval občany, aby k volbám šli. „Budu volit generála Pavla a doufejme, že zvítězí. Své voliče požádám o to stejné,“ řekl Hilšer. Podporu Pavlovi vyjádřil i Karel Diviš.

Další kandidáti svou podporu zatím nikomu nevyjádřili. Neučinil tak bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima. Na tiskové konferenci pouze uvedl, že se k podpoře vyjádří možná později. Podobný scénář zvolilo i hnutí SPD, konkrétně neúspěšný poslanec Jaroslav Bašta. V pátek pouze uvedl, že v případě svého neúspěchu by vhodil do volební urny prázdný lístek. Podobnou strategii Bašta doporučuje i svým příznivcům.

Tagy: