Nohavica se stěhuje na Slovensko. V Česku a v Polsku mu ruší koncerty kvůli Putinovi

Jeden z nejznámějších českých písničkářů Jarek Nohavica musel kvůli svým postojům přehodnotit koncertní plány. Jelikož v časech ruské agrese odmítnul vrátit vyznamenání od Vladimira Putina, v Polsku mu odřekli celé turné, představení se z vůle pořadatelů ruší i v jeho rodné zemi. Bez omezení tak nyní může hrát jen na Slovensku, kde se nad jeho názory nepozastavují.

Nohavicovy písničky byly před desítkami let pro mnoho lidí hojivým fáčem na duši rozbolavělou od komunistické totality. Po letech se však spousta věrných fanoušků od ostravského barda odvrací. Nelíbí se jim, že folková hvězda v časech ruské invaze odmítla vrátit Puškinovu medaili, kterou Nohavica dostal v roce 2018 přímo z rukou Vladimira Putina.

V Polsku kníratému muzikantovi zrušili koncerty v Katovicích, Gdaňsku, Krakově, Toruni a ve Varšavě. Pronájem sálu pro jeho vystoupení odmítla třeba i olomoucká univerzita.

Autorovi písní Kometa nebo Zítra ráno v pět tak nezbývá než se soustředit na slovenské publikum. Na východ od českých hranic jeho současné postoje podle všeho tolik nevadí, odehraje tam proto až do srpna všechny původně naplánované koncerty.

„Polská i česká společnost má vůči Rusku poměrně vyhraněný negativní názor vycházející z historických zkušeností. Proto mě rušení Nohavicových koncertů především v Polsku nepřekvapilo,“ vysvětloval třeba slovenský hudební publicista Juraj Čurný pro plus7dni.pluska.sk. „Osobně však nepovažuji za nejšťastnější rušit koncerty někoho, kdo se provinil pouze tím, že Putinovi odmítl vrátit medaili, ve prospěch současného ruského režimu se ovšem nijak nevyjádřil. Pro mě je to trochu laciné hrdinství.“

Osmašedesátiletý hudebník vysvětluje, že medaili neobdržel za podporu kremelského vládce, nýbrž za zpívání písniček Vladimira Vysockého a Bulata Okudžavy. Válku na Ukrajině odsoudil. Veřejně dokonce poukázal i na to, že s Putinem nesouhlasí.

Své kritiky tím ovšem neumlčel.

Podle nich představuje jeho současný postoj další podstatný šrám na pověsti osobitého básníka s kytarou a heligonkou – už před tím vzbuzoval rozpaky i způsob, jakým se (ne)vypořádal se svou údajnou spoluprací s StB, v jejíchž seznamech je veden jako agent pod krycím jménem Mirek.

Puškinovu medaili v minulosti vedle Nohavici získali třeba i bývalý prezident Václav Klaus a předseda Česko-ruské společnosti Jiří Klapka. Další laureát, slovenský spisovatel a překladatel Ján Štrasser, se ceny na protest proti aktuálnímu dění na Ukrajině vzdal.

Tagy: