Nová mutace omikron: Spása, která ukončí pandemii, nebo smrtící hrozba?

Vzbudila pozdvižení po celém světě, nakonec za ni možná ještě budeme rádi. Někteří odborníci před novou mutací koronaviru nazvanou omikron varují, řada států kvůli ní zavřela hranice. Část vědců ale přichází s novou teorií: omikron může pandemii ukončit.

Nová varianta byla koncem listopadu poprvé identifikována v Jihoafrické republice. Některé státy okamžitě pozastavily lety z jižní Afriky. Světová zdravotnická organizace (WHO) označila mutaci za znepokojivou a uvedla, že je vysoce nakažlivá a představuje velké riziko.

Odborníci v Jihoafrické republice upozornili, že omikron často postihuje mladé lidi a někteří z nich přitom končí i na jednotkách intenzivní péče. „Dostávají se k nám mladí lidé, třicátníci i lidé mezi dvaceti a třiceti. Někteří mají mírný průběh, jiní ale závažnou formu a někdy končí na jednotce intenzivní péče,“ řekla minulý týden na tiskové konferenci Rudo Mathivhaová, vedoucí jednotky intenzivní péče nemocnice v johannesburské čtvrti Soweto.

Lidé s variantou omikron mají jiný průběh než ti nakažení mutací delta. Omikron způsobuje především těžkou únavu, bolesti hlavy a těla. Naopak chybí ztráta čichu.

Někteří lékaři či vědci přicházejí s tím, že omikron by nakonec mohl být spásou. Zatím to totiž vypadá, že nezpůsobuje život ohrožující komplikace a lidé nekončí na dýchacích přístrojích. Pokud by tedy omikron byl nakažlivější, ale lidé by kvůli němu neumírali, mohl by to být konec pandemie.

„Kombinace nakažlivosti a mírnější patogenity není vyloučena. Neznamená to vždy, že s masivnějším šířením musí být patogen nebezpečnější,“ uvedl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS biochemik Libor Grubhoffer.

Moc toho zatím nevíme, říkají odborníci

Že by varianta omikron mohla pomoci, si myslí i evoluční biolog Jaroslav Flegr. „My se jí bojíme, ale možná nám pomůže tuto epidemii ukončit. Jsou náznaky, že by mohla mít nižší patogenitu a méně by ubližovala nakaženým, což by byl dar z nebes,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Flegr.

„Pokud se prokáže, že omikron způsobuje mírnější formu onemocnění, byl by to předčasný dárek k Vánocům,“ napsal na Twitteru německý zdravotnický expert a možný příští spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach.

Někteří však upozorňují na to, že o omikronu se toho zatím moc neví. „Víme o tom hrozně málo. Může to být víc infekční. To, že by mohl virus ukončit pandemii, jsou spekulace. Obávám se, že proti té mutaci bude méně účinné očkování. Optimista bych byl v tom, že kdo onemocnění prodělal, ani tato varianta by neměla překonat přirozenou imunitu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS imunolog Jiří Šinkora.

„Jsme v objasňování složení nové varianty. Varoval bych před unáhlenými soudy. Informací je stále velmi málo a všichni odborníci mluví minimálně o 14 dnech, než se dojde k nějakým závěrům. Mluvit o tom, že je to závažnější nebo méně závažné, není seriózní,“ míní epidemiolog Petr Pazdiora.

Není jasné, jak mutace působí na starší lidi

Ohledně rizikovosti může být zavádějící právě nakažení mladé věkové skupiny. „Dokud neuvidíme, jak se virus chová u starší populace, u lidí trpících dalšími nemocemi, nebudeme vědět, jak nebezpečná ta nákaza je,“ prohlásil vysoký představitel americké farmaceutické společnosti Moderna Paul Burton.

Proč varianta vyvolala tak velké obavy, vysvětlil biochemik společnosti DIANA Biotechnologies Václav Navrátil. „Kromě předpokládané vysoké nakažlivosti obsahuje mnoho mutací ve virovém spike proteinu, tj. proteinu, který je klíčový pro vstup do lidských buněk. Pokud by tento protein výrazně zmutoval, protilátky získané po očkování nebo po prodělání onemocnění by poskytovaly pouze omezenou ochranu před nakažením,“ varoval Navrátil.

Na rozhřešení, jestli je omikron spása, nebo nebezpečná hrozba, si tak budeme muset ještě několik týdnů počkat. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) už avizovala, že je připravená schválit vakcíny účinné proti variantě omikron během tří až čtyř měsícům, bude-li to třeba.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem
Věda a technologie

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Infobox
sledujeme živě
21:35

Hnutí spOLečně, ProOlomouc a Piráti chtějí v Olomouci vládnout s ANO

21:14

V druhém plzeňském obvodu vzniká široká koalice čtyř stran bez ANO

20:59

Vítězné Volbě pro Semily se podařilo vyjednat širokou podporu s ANO a Spolu

20:43

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vaclík čelí zuřivé Ronaldově armádě: Zabijáku, nehet CR7 má větší cenu než tvoje rodina

Brankářská jednička fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík v sobotu příliš nepotěšila české fanoušky. Gólman Olympiakosu Pireus v Lize národů proti Portugalcům pustil z pěti střel směřujících na bránu čtyři za svá záda. A u toho si proti sobě poštval mnoho zahraničních příznivců. Ostře srazil největší personu týmu soupeře Cristiana Ronalda, což způsobilo nechutnou kanonádu na jeho sociálních sítích.

Domácí zpravodajství