Mocná zbraň Ukrajinců. Nové drony doletí až do Moskvy, říká expert a zmiňuje klíčový rozdíl

Muž testuje vojenský dron na předměstí Kyjeva

Ukrajinský vojenský analytik Jurij Fedorov v rozhovoru pro agenturu Unian pohovořil o íránských bezpilotních letounech a jejich ukrajinských analogiích, které údajně vyvíjí státní koncern Ukroboronprom. Tyto drony mají mít dosah až tisíc kilometrů, a tudíž mohou teoreticky doletět až do Moskvy. Podle Fedorova to má ale háček. „Otázkou je, jak stabilně bude možné udržovat komunikaci mezi operátorem a samotným dronem,“ upozornil expert.

Rusko v posledních dnech intenzivně ostřelovalo Kyjev a další velká ukrajinská města. Podle Kyjeva vypálily ruské síly desítky raket a nasadily také íránské sebevražedné drony Šáhid-136. Proč právě je?
Protože raket v Rusku ubývá. Těžko říct, jestli dochází úplně. Podle statistik, které nedávno zveřejnil ukrajinský ministr obrany Reznikov, Kreml použil již 776 z 900 raket pro raketový systém Iskander, 228 z 500 raket Kalibr a 231 ze 444 střel s plochou dráhou letu. Celkem jim tak zbývá asi třetina munice.

Rusko tyto rakety může a bude používat proti ukrajinské infrastruktuře, obytným oblastem i civilistům, ale musí s nimi šetřit. Proto teď používá drony, které v počtu několika stovek zakoupilo od Íránu. Z hlediska bojové síly je samozřejmě dron mnohem horší než řízená střela Kalibr, protože jeho nosnost je asi 40 kilogramů, zatímco řízená střela může nést 8krát nebo až 10krát více výbušnin. V porovnání s raketou bude poškození poměrně malé, ale může být velmi vážné, zejména proto, že jde o sebevražedný dron, který při zásahu cíle způsobí explozi srovnatelnou s dělostřeleckým granátem.

Ukazuje se, že čím více Rusko na Ukrajinu útočí, tím více a rychleji jí Západ dodává zbraně. Nepostrádá tedy chování Vladimira Putina logiku?
Jeho chování odporuje zdravému rozumu. Útoky na Ukrajinu ukazují, že nedokáže racionálně zvážit pro a proti svých vlastních rozhodnutí.

Postoj západních spojenců Ukrajiny je však skutečně takový, že když Rusové začali ostřelovat naši infrastrukturu, postoj řady politiků se změnil a přijali rozhodnutí poskytnout zbraně k neutralizaci hrozby. V současné době je největší výzvou detekce dronů. Obvykle totiž lítají v nízkých výškách a je obtížné je odhalit. Jakmile je ale spatříte, je snadné je sestřelit. Ze statistických údajů vyplývá, že polovina těchto íránských bezpilotních letounů je sestřelena dříve, než doletí do cíle.

Hovořilo se také o dodávkách speciálních lokátorů, které poskytnou ochranu před drony. Co je to za systém a kdy může na Ukrajinu dorazit?
Pokud vím, otázka se netýká lokátorů, ale speciálních rušiček – zařízení detekující frekvenci komunikace mezi dronem a operátorem. Frekvenční spektrum této komunikace je poměrně úzké a není snadné ho detekovat, proto jsou zapotřebí speciální skenery. Když je však tato frekvence detekována, může být zapnuta rušička – zařízení, které na této frekvenci vysílá takzvaný bílý šum. Dron se poté stává neovladatelným a neletí tam, kam ho operátor prvně nasměroval. Může spadnout nebo odletět jinam. Každopádně se stává relativně bezpečným a snáze se sestřeluje. Existuje několik opravdu šikovných zařízení, která umožňují ovládat dron. Pak ho lze donutit, aby letěl tam, kam chcete.

Například tam, odkud přiletěl?
Ano.

Je dodávka takového zařízení reálná?
Ano. Pokud se nepletu, bylo nám to přislíbeno Německem. Řeč je o nejméně stovce takovýchto zařízení.

Bude to stačit?
Pokud budeme hovořit o ochraně celého ukrajinského území, pak to samozřejmě stačit nebude. Je však možné chránit obzvláště důležité objekty.

Objevily se zprávy, že Írán může Rusku kromě kamikaze dronů dodat také balistické rakety země-země. Jak snadno se dají sestřelit?
Balistické rakety je bohužel velmi těžké sestřelit. Existují americké protiraketové systémy Patriot. Neviděl jsem ale zprávy o tom, že by existovaly dohody o jejich dodávkách na Ukrajinu. Situace se ale může ještě změnit. Události se vyvíjejí velmi rychle a pozice USA se také velmi výrazně mění.

Řeč je o raketách Fateh-110 a Zolfaghar. První typ rakety má dostřel 350 kilometrů, druhý 700 kilometrů. Jedná se o dostatečně výkonné zbraně s nosností několika set kilogramů. Jsou poměrně moderní, v minulém století byly testovány a používány za občanské války v Sýrii. Na otázku, jak přesné jsou, zatím neexistuje odpověď, což samozřejmě vede k určitým úvahám. Pokud tyto rakety mají odchylku řekněme 100 až 150 metrů, pak nejsou příliš vhodné pro ničení kritické infrastruktury. A pokud přesnost střely není vysoká, není ani jasné, kam dopadne. Může zasáhnout tepelnou elektrárnu, spadnout mimo ni, nebo skončit v nějaké kůlně nebo skladu.

Oko za oko, zub za zub

Po raketovém ostřelování ukrajinských měst došlo k výbuchům v Bělgorodu a Kursku. Rusko z útoku viní Kyjev. Myslíte si, že může za těmito útoky stát samotné Rusko?
Ruská veřejnost může tvrdit cokoli. Pravda se skrývá v důkazech. Předložte důkazy a promluvíme si. Do té doby to zůstává na úrovni spekulací novinářů nebo politiků, kteří nejsou vždy odpovědní za svá slova. Chcete vědět, co si o tom myslím? Kdybych byl na místě těch, kteří na Ukrajině rozhodují, neváhal bych a zaútočil na ruské území. Ale to je můj osobní postoj. Jsem připraven připomenout staré pravidlo: „Oko za oko, zub za zub.“

Na pozadí ruských leteckých útoků na ukrajinskou infrastrukturu oznámil státní koncern Ukroboronprom vývoj bezpilotních letounů s dosahem až 1 000 kilometrů, hmotnost bojové hlavice je 75 kilogramů. Teoreticky může tato zbraň doletět až do Moskvy. Slyšeli jste něco o tomto vývoji?
Tuto informaci jsem neviděl. Zaregistroval jsem ale, že turecká společnost Baykar se chystá vystavět na Ukrajině továrnu na výrobu slavných dronů Bayraktar. Plánují vyrábět výkonnější a serióznější drony. Ano, mohou doletět až do Moskvy. Otázkou je, jak stabilně bude možné udržovat komunikaci mezi operátorem a samotným dronem.

Několik telegramových účtů z Chersonu si ve čtvrtek všimlo, že ruští vojáci vyrabovali tamní hasičskou zbrojnici a převezli hasičské vozy, ukradená civilní auta či různé domácí spotřebiče přes řeku Dněpr do levobřežní obce Hola Prystaň. Ukrajinská služba Rádia Svobodná Evropa týž den informovala, že ruské síly přesouvají přes řeku vojenskou techniku. Co to podle vás může znamenat?
Pouze to, že Rusko vážně zvažuje otázku evakuace z Chersonu. A důvod je jasný. Provizorní mosty, které vedou přes řeku Dněpr, nezvládají potřebný tok zbraní a munice. Bojeschopnost ruských vojsk na pravém břehu Dněpru a v Chersonu se tudíž výrazně snížila. Pokud se ukrajinské ozbrojené síly dostatečně přiblíží k městu, budou moci udržovat přechody pod palbou. Nebude to jen HIMARS, ale také hlavňové zbraně s dosahem 15 až 20 kilometrů. Pak se zásobování municí stane téměř nemožným a Rusové nebudou mít čím vzdorovat.

V čem má podle vás ukrajinská armáda navrch nad tou ruskou?
Poměr sil je různý. V některých oblastech může Rusko soustředit více dělostřelectva, což je velmi důležité. V jiných oblastech má zase výhodu ukrajinská armáda. Co se týče kvality zbraní, Ukrajina nyní vede – příkladem je slavný HIMARS, který mají všichni na jazyku nebo německé raketomety Mars II. Existuje řada dalších zbraní dodaných Západem, které Rusko nemá nebo nemůže použít. Příkladem jsou americké střely HARM určené k ničení radarů.

Ukrajinské ozbrojené síly převyšují ruskou armádu také morálkou, bojovou připraveností a uvědomělou disciplínou. Jedna věc je, když jsou vojáci nuceni bojovat a umírat bezdůvodně, a druhá, když bojují a jsou připraveni zemřít, jen aby ochránili svou rodinu, zemi a vlast. Jedná se o zcela odlišnou situaci, která na bojišti hraje velmi důležitou roli.

Tagy: