Objevili jsme „egyptské Pompeje“, hlásí archeologové. Objasní nález nevyřešenou záhadu?

Archeologové objevili v Egyptě rozsáhlé starověké město, které bylo po staletí v zapomnění

Archeologové objevili v Egyptě rozsáhlé starověké město, které bylo po staletí v zapomnění, přestože se nachází poblíž některých nejznámějších egyptských památek ve městě Luxoru. Město bylo vystavěno před zhruba 3400 lety v době slavné vlády faraona Amenhotepa III., uvedl podle agentury Reuters egyptský archeolog Záhí Havás, který dohlíží na vykopávky na místě.

V nově objeveném městě se našly téměř kompletní zdi domů i pokoje jak s předměty denní potřeby, tak s prsteny, vyobrazeními skarabeů a barevnými keramickými nádobami, stejně jako cihly s Amenhotepovou kartuší, tedy oválným rámečkem, do něhož se zapisovalo faraonovo jméno. „Některé zdi domů ve městě jsou tři metry vysoké,“ upřesnil Havás. Na místě se také našlo mnoho pecí na výrobu skla a fajánsu.

Mezi další vzácné objevy se řadí také kostra člověka, který byl pohřben s rukama roztaženýma do stran a lanem obtočeným okolo kolen. „Místo a pozice té kostry jsou poměrně neobvyklé. Musíme to prozkoumat,“ uvedl Havás, který výjev popsal jako „pozoruhodný pohřeb“, informuje CNN.

Město bylo objeveno téměř náhodou. Tým archeologů v září zahájil pátrání po pohřebním chrámu v okolí Luxoru, ale brzy začal narážet na cihly na každém kroku. Odkryté ulice se nacházejí na levém břehu řeky Nilu poblíž současného Luxoru, Údolí králů a Memnónových kolosů.

Podle nálezů archeologové soudí, že město bylo poměrně rušné ještě v roce 1337 před Kristem za vlády Amenhotepova syna Achnatona. Rok poté ale podle badatelů panovník město opustil a přemístil se do 400 kilometrů vzdálené Amarny. Důvod tohoto počínání ale zůstává nejasný.

Nejvýznamnější objev od hrobky Tutanchamona

„Objev Ztraceného města nám poskytuje nejen vzácný pohled do života starověkých Egypťanů v dobách, kdy byla říše na vrcholu, ale také nám pomůže rozluštit jednu z největších záhad historie – proč se Achnaton a Nefertiti rozhodli pro přesun do Amarny,“ vysvětlila Betsy Bryanová, egyptoložka z Univerzity Johnse Hopkinse, podle které jde o druhý nejvýznamnější objev po odkrytí hrobky faraona Tutanchamona.

Významnost objevu potvrzují i další archeologové. „Jde o velmi důležitý nález,“ řekl Reuters Peter Lacovara, ředitel amerického Fondu pro kulturní dědictví starého Egypta a archeologii. „Je to něco jako egyptské Pompeje,“ dodal.

Tagy: