OBRAZEM: Odboráři před Strakovkou, ale vláda v Jeseníku. Demonstrace byla plná paradoxů

Demonstrující odboráři a někteří opoziční politici chtěli ve středu v poledne vládě pod okny ukázat, že nesouhlasí s některými jejími nápady především kolem důchodové reformy. Kabinet Petra Fialy však možný názorový střet se svými oponenty vyřešil šalamounsky: odcestoval na výjezdní zasedání do Jeseníku.

Vláda totiž obvykle ve středu v poledne ve Strakově akademii zasedá, a tak by hlasité troubení, bubnování či řehtání řehtaček jednání kabinetu jistě významně narušilo. Vše dopadlo ale jinak, protest neměl svého hlavního adresáta. Ministři totiž odjeli jednat mimo metropoli.

ČTĚTE TAKÉ: Zloději, křičeli odboráři před sídlem vlády. Účast Babiše je bizarní, prohlásila Richterová

Odboráři již podruhé od loňského léta ukázali, že lze protivládní demonstrace pořádat důstojně a bez vyhrocené atmosféry. Vystupující komentovali jednotlivé kroky či návrhy vlády, které jim vadili. Debata nesklouzávala k válce na Ukrajině. Ruskem napadený stát byl zmíněn za celou dobu demonstrace pouze jednou, a to expremiérem Andrejem Babišem (ANO), který kritizoval české předsednictví, jež podle něj vyjednalo miliardy pro Ukrajinu, ale ani korunu pro Česko.

Minimálně ze strany odborářů byla vystoupení věcná. Účastníci kritizovali návrh na zvýšení věku odchodu do důchodu či podobu normy Euro 7, která v podstatě zakazuje výrobu automobilů se spalovacími motory od roku 2035.

Politici a jejich kampaň

Přítomní politici ale vystoupení pojali spíše jako svoji politickou kampaň. Plamenný projev předvedla například předsedkyně KSČM Kateřina Konečná a právě komunistické vlajky byly v davu hodně viditelné.

Silný projev pronesl také předseda ČSSD Michal Šmarda, který demonstraci využil k představení politických tezí sociálních demokratů – jako je ústavního zakotvení odchodu do důchodu v 65 letech, či minimální důchod 13 tisíc.

Demonstrace plná paradoxů

Někteří aktéři si však navzájem protiřečili. Demonstranty například podpořila mladá francouzská aktivistka, která hovořila o protestech ve Francii. Mluvila o nutnosti starat se jak o seniory, tak o genderové menšiny a hlavně o ekologii. Hned po ní však vystoupil poslanec SPD Radim Fiala, který varoval před evropským zeleným diktátem. Přesto byli přítomní demonstranti tolerantní ke všem názorům a hlasitě podporovali všechny řečníky.

Posměšné poznámky zaznívaly v davu pouze při projevu Andreje Babiše, přesto svými slovy sklidil značný úspěch. V souvislosti s valorizací důchodů si neodpustil poznámku směrem k Ústavnímu soudu: „Podáme ústavní stížnost a uvidíme, jestli je Ústavní soud také součástí této nové totality.“

Další paradox demonstrace se točil také kolem Babiše, který veřejně deklaroval, že podporuje výzvu odborů. V té však zaznělo, že by vláda měla znovu zvážit zavedení superhrubé mzdy. Předseda hnutí ANO se však dlouhodobě chlubí tím, že to byl on, kdo ji zrušil.

Celkově se však jednalo o velmi důstojnou a demonstraci jak ze strany pořadatelů, tak ostatních protestujících. Až na drobné vulgarity se lidé chovali slušně. Dvakrát například musela přijet k pódiu záchranka a protestující vždy disciplinovaně vytvořili uličku. Oproti demonstracím na Václavském náměstí však bylo přítomno podle pořadatelů pouze 2 000 lidí. Vysvětlovali to tím, že se demonstrace uskutečnila ve všední den v poledne.

Tagy:
demonstrace protest Andrej Babiš ČSSD ANO 2011 Strakova akademie vláda Kateřina Konečná Rusko Jeseník vláda Petra Fialy Ústavní soud České republiky ruská invaze na Ukrajinu