Obytným vozem napříč Českem: Božidarské rašeliniště i trail na Klínovci

Vyrazit na dovolenou s obytňákem? Proč ne! Je to ideální řešení pro ty, kteří hledají kompromis mezi zálesáckým dobrodružstvím a hotelem. Projedete, kolik kempů chcete, a současně každý večer usínáte v teple a pohodlí. A přitom můžete zastavit a prohlédnout si, co vás po cestě zrovna zaujme.

Když se ostřílených karavanistů zeptáte, proč se vydávají na cesty právě v domě na kolech, většina z nich vám odpoví stejně: Je to svoboda.

Změna plánu

Jsme Janochovi a na dovolenou jsme vyrazili jako pětičlenná rodina. Dva dospělí –⁠ Daniel a Lea, jedna skoro dospělá, 16letá Daniela, a dvě děti –⁠ sedmiletá Ivanka a roční Jonáš. První díl našeho putování si můžete přečíst ZDE

O tom, že změnit plány můžete z minuty na minutu, se přesvědčíme sami hned první ráno, co jsme se v obytňáku probudili. Dan už je vzhůru a sotva otevřu oči, už mi za bubnování deště do kapoty auta hlásí: „Má pršet celý den.“ Mračí se přitom úplně stejně jako nebe, které vidím za oknem. Jasno máme záhy: Popojedeme.

Pět kroků úspěšného pronajmutí karavanu přes Campiri

1. Kdy pojedete?
Zvolte si místo odjezdu, datum a počet lidí, kteří se zúčastní parádního road-tripu.

2. Čím pojedete? 
Vyberte si z dostupné nabídky vhodný karavan. Anebo se obraťte na nás a my vám pomůžeme.

3. Vyzvedněte si karava
Propojíme vás s majitelem, se kterým si domluvíte čas a místo předání.

4. Vyrazte na cestu
Majitel s vámi vyřídí formality, zaškolí vás do ovládání karavanu a dobrodružství může začít.

5. Vraťte karavan majiteli
Užili jste si cestu? Tak teď už jen vrátit obytku ve stavu, v jakém jste ji dostali.

Campiri.com

Budíme děti, sklízíme postel, na níž spí holky, a chystáme snídani. Karavanem se po chvíli line vůně vaječné omelety se šunkou a kávy. Pobízet ke snídani nemusím dvakrát. Za chvíli máme všichni boule za ušima a těšíme se na nový cíl cesty, od kterého si slibujeme, že budeme moct vystrčit čumák a přitom nezmoknout.

„Jediné místo v celé republice, kde teď neprší, jsou Karlovy Vary,“ říká Dan, zatímco při snídani kouká do mobilu na meteo radar. A je rozhodnuto, jedeme právě tam. Konec konců, chtěli jsme tam tak jako tak.

Za půl hodinky zapínáme audioknihu, bezpečnostní pásy a navigace hlásí: „Cílová zastávka: Jáchymov.“

Směr západ Čech!

Tři a půl hodiny cesty, uf! Ale pravdou je, že pro ty, kdo zrovna neřídí, cesta v obytňáku uběhne prostě tak nějak rychleji než v osobáku. A to, prosím pěkně, dodržujeme všechna bezpečnostní pravidla. A za jízdy, pokud to není nutné nebo zrovna neposkakujeme v kolonách, sedíme hezky na zadku. Žádné courání po obytňáku nebo dokonce povalování se v posteli.

„Tak jsme konečně tady!“ zvolá Dan, když míjíme ceduli Jáchymov. Dan s dětmi jsou ve městě poprvé, já tam svého času bývala pracovně poměrně často. Přesto se musím přiznat, že jsem si nikdy pořádně nevšimla potenciálu, který turistům nabízí. Při pouhém průjezdu může působit ponuře a jaksi opotřebovaně, je ale pravda, že skrývá řadu pokladů. A pokud se rozhodnete sem s obytňákem zamířit, máte co objevovat i kde zaparkovat. V dosahu několika minut je stellplatzů (místa určená pro karavany, pozn. red.) dost.

My míříme na naučnou stezku Jáchymovské peklo. Karavan vzhledem k technice, kterou s sebou neseme kvůli natáčení, parkujeme před Štolou č. 1, kde už na nás čeká Miroslav Palfi. Můžeme ho nazývat amatérským průvodcem. Sice ho živí úplně jiný obor, nicméně historická data i fakta ze sebe v následujících chvílích sype s takovou samozřejmostí, jako by ve štole sám fáral nebo možná zakládal samotný Jáchymov. Za přijatelně podrobného výkladu procházíme štolu. Míjíme první bránu neboli katr, jak říká náš průvodce: „Tady strážní zůstávali, dál nechodili. Báli se radioaktivity.“

Poprvé s karavanem na cestách?

Plánujete první cestu s karavanem? Koukněte se na užitečné odkazy, které nabízí společnost Campiri.

Užitečné tipy i odpovědi na dotazy všech nováčků najdete na:

Často kladené dotazy

Zeptej se komunity

Campiri.com

Člověk stojí uprostřed štoly, kolem něj tmavo a vlhko, a když naslouchá chmurnému vyprávění o osudech zdejších vězňů, kteří tu dřeli až do úmoru, dochází mu, jak dobře se má. A jak strašlivé příběhy se ve všech těch místech kolem děly. Po východu ven ze štoly se naše minivýprava shoduje na nepříjemných pocitech, které nás uvnitř nakrátko přepadly. Jako by se člověku najednou udělalo zle. Nicméně, jak to přijde, tak to odezní.

Pokračujeme dál po stezce, vyběhneme k takzvaným Mauthausenským schodům a dále nahoru do tábora, nebo spíše do toho, co se z něj podařilo dochovat. „Tady vězni fungovali na tři směny. Jedna fárala, druhá pracovala v táboře, třetí spala. Postele nikdy nevychladly,“ vypráví Miroslav Palfi.

Kdo chce o Jáchymově vědět víc, ať mrkne na web pořadu Prima Česko.

Čas na adrenalin i výhledy do údolí

My se teď posuneme zase dál, tentokrát na Klínovec. Míříme do zdejšího trail parku přijít na jiné myšlenky a také vykompenzovat nepříliš veselý, byť podstatný a myslím, že i potřebný zážitek.

Cestou jen přibrzdíme, abychom okoukli Stellplatz Havlovka, na němž hodláme nocovat. Je sice v těsném sousedství silnice, ta je ale tak málo využívaná, že ticho kolem je božské stejně jako všechna zeleň, která tu roste. Tady se bude dobře kempovat.

Teď ale pokračujeme na Klínovec, kde jsme za pár minut. Dan přeběhne z kabiny řidiče rovnou do ložnice, kde si ze skříňky nad postelí vybírá sportovní věci. Po chvilce už vybíhá ven z obytňáku, z držáku si sundá kolo a z garáže (úložného prostoru na konci auta, pozn. red.) si bere rukavice a helmu. Vzápětí míří na trail. Vybírá si rubínovou stezku, tedy tu náročnější. My ostatní míříme na zdejší rozhlednu. I tady nám dělá doprovod Miroslav Palfi, na vrcholku stavby ukazuje další místa, kde se psala zdejší historie.

A do toho mi zvoní telefon. Dan. „Tak jsem právě dojel, mám proraženou zadní pneumatiku,“ oznamuje s tím, že je asi v polovině trailu a neví, za jak dlouho je schopný dostat se k lanovce, která ho má svézt zpět na vrchol Klínovce, a jestli ji vůbec stihne. Ale štěstí nám přálo, stihl.

Západ slunce nad rašeliništěm

Slunce už se pomalu, ale jistě blíží k obzoru. Dan nasadí kolo zpátky na držák a opět sedá za volant. My ostatní také skáčeme do auta a popojíždíme o pár kilometrů níž. Do Božího Daru, na zdejší rašeliniště. Pojem naučná stezka děti příliš nenadchne, ale když druhé nejmladší člence posádky řeknu, že zde žijí myši mokřadní s mimořádně dlouhýma nohama a že tamní stromy jsou staré tisíce let a soustavně jim uhnívají kořeny a přitom raší nové a nové části, je nadšená.

Procházíme se po povalových chodnících, které vedou většinou rašeliniště, a přitom natáčíme a sledujeme, jak se slunce chýlí k západu. Krása!

A protože jsme na horách, dává se do nás zima. Do obytňáku se vracíme za tmy, přece jenom už se stmívá docela brzy. Ještě kousek musí děti vydržet připoutané na sedačkách, ale zhruba za čtvrt hodinky už parkujeme na stellplatzu.

Dan s Danielkou vytahují z garáže venkovní sezení a také gril, které nám půjčili v Campiri. Já oblékám děti a chystám jídlo na grilování. Po chvíli už večeříme venku, kolem nás je sice tma, ale také ticho a klid. Nádhera.

Na další den plánujeme cestu do Chebu. Prohlédneme si zdejší hrad a náměstí. O všem vám tu zase napíšu. Těšte se.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
16:12

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že vojska z Lymanu pouze přesunuje na výhodnější pozice

15:46

Řekněte jim, že je lepší být v našem zajetí než v ruské armádě, komentuje ukrajinská armáda nepřítelovu mobilizaci

15:07

U vjezdu do Lymanu vlaje ukrajinská vlajka vztyčená ukrajinskými vojáky

14:45

Ukrajinští vojáci vstoupili do Lymanu, píše server Meduza

Erdogan zamíří na summit EU do Prahy. Vztah s Bruselem má sílit, říká velvyslanec Ankary

Už 6. října se v Praze uskuteční dvoudenní summit Evropské unie, kterého se zúčastní i vyslanci zemí mimo unijní sedmadvacítku. Pozvánku dostalo po peripetiích také Turecko. Velvyslanec Ankary v Praze Egemen Bagis pro CNN Prima NEWS sdělil, že jeho země by ráda po letech patových vyjednávaní začala výrazněji posilovat vztah s Evropskou unií. Mluvil také o přístupu k migraci.

Nejsem připraven zabíjet. Ruský rapper raději spáchal sebevraždu, než aby válčil

Sedmadvacetiletý ruský rapper Walkie spáchal sebevraždu, aby nemusel na frontu. Umělec – vlastním jménem Ivan Vitalijevič Petunin – se tím vzepřel mobilizaci vyhlášené prezidentem Vladimirem Putinem. Jeho tělo našla policie poblíž výškové budovy v Krasnodaru. Předtím na sociálních sítích zveřejnil vzkaz na rozloučenou, ve kterém veřejnosti sdělil, že nemá právo nikoho zabíjet pro jakékoliv ideály.

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Ukrajinská armáda podle prvotních informací serveru Medusa získala zpět pod kontrolu město Lyman.

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Záběry z boje: Dron rozmetal oddíl Rusů. Nechoďte po zoraných polích, vzkázali Ukrajinci

Ukrajinská brigáda Sil teritoriální obrany (TDF) u Dněpru poslala ruským okupantům třaskavý vzkaz. Ve spolupráci s členy speciálních operací (SOF) rozmetali za pomoci granátu svrženého z dronu skupinku ruských vojáků, kteří postupovali válečnou zónou přes jedno z tamních polí. Záběry nepřátelských ozbrojenců, značně otřesených výbuchem, sdílely TDF na svém oficiálním Twitterovém účtu. Zároveň si neodpustili na jejich adresu škodolibě zavtipkovat.

Skandál v Chile. Fanoušci slavili výročí stadionu, ten se jim „odvděčil“ kolapsem

Byl to vskutku netradiční trénink chilského fotbalového týmu Colo-Colo. Na stadion Montumental v hlavním městě Santiago dorazily desetitisíce fanoušků, ačkoliv se nehrál žádný zápas. Chtěly totiž oslavit fakt, že jejich domácí stánek byl postaven před 33 lety a k tomu se chystá velké utkání. Stadion ale při výročí podporovatele nepotěšil – jeho vrchní část se na diváky zřítila a několik z nich zranila.

Ruské střely zabily 20 civilistů na útěku. Neospravedlnitelná krutost, zuří gubernátor

Nejméně dvě desítky lidí, včetně deseti dětí, přišly o život v ruské palbě na kolonu aut s evakuovanými civilisty, kteří se snažili uniknout do bezpečí před ruským ostřelováním nedávno osvobozených míst na severovýchodě Ukrajiny. Oznámila to v sobotu ukrajinská média s odvoláním na gubernátora Charkovské oblasti Oleha Syněhubova a šéfa ukrajinské tajné služby SBU Vasyla Maljuka.

Meghan rozzuřila titulka s její fotkou. Rasismus, obvinila časopis kvůli známé písni

Vévodkyně Meghan vzbudila řadu kontroverzí. Vůbec nejcitlivější bylo nařčení královské rodiny z rasismu. A nyní se opět zdá, že je toto téma pro bývalou herečku opravdu zásadní. Nová kniha s názvem Courtiers odhaluje, že manželka prince Harryho měla být pohoršena i další skutečností. Obálka časopisu Vanity Fair z roku 2017 byla podle ní rasistická, informují zahraniční weby.

Domácí zpravodajství

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.