Očekávaný sjezd v Číně: Ťin-pching mluvil o armádě, 50krát zmínil slovo bezpečnost

V Číně započal 20. sjezd komunistické strany, jehož vrcholem má být prodloužení vlády prezidenta Si Ťin-pchinga o další funkční období. Právě nedělní projev šéfa Pekingu byl první důležitou součástí sjezdu. Ťin-pching v něm mluvil o Tchaj-wanu, Hongkongu, covidu i budování armády. Podle expertů projev Ťin-pchinga ilustruje, že Čína nadále směřuje k většímu autoritářství.

Čína se vrací do dob Mao Ce-tunga. Od smrti tohoto vládce totiž v zemi nebyl nikdo, kdo by vládl déle než dvě funkční období, tedy deset let. To se ale zřejmě brzy změní. Právě na 20. sjezdu Komunistické strany si vybraní delegáti pravděpodobně bez komplikací zvolí znovu Ťin-pchinga do úřadu. Čínský prezident tak s největší pravděpodobností brzy započne už své třetí funkční období.

Ani sám Ťin-pching zjevně neočekává, že by se něco „pokazilo“. Na sjezdu první den promluvil s železnou dikcí a řečnil o tom, co všechno ještě Čínu pod jeho taktovkou čeká.

Jeho projev se točil zejména kolem tří témat – covidu, Hongkongu a Tchaj-wanu. Čínský prezident zmínil, že vláda „ochránila životy a zdraví občanů“. Už ale nekomentoval, že Číňané v jeho nekonečných lockdownech často neměli co jíst.

Ťin-pching mluvil také o tom, že v kontextu Hongkongu se podařilo přetvořit „chaos na správu“ a co se týče Tchaj-wanu, došlo prý k velkým bojům proti „nezávislým silám“ na ostrově. Obecně mluvil čínský prezident hodně o těžkostech, kterými jeho národ v posledních letech prošel a které ho měly udělat silnějším.

Bezpečnost, bezpečnost, bezpečnost

Tematicky se Ťin-pching hodně točil kolem armády. Tchaj-wanu mezi řádky opět pohrozil útokem, když řekl, že Čína „nikdy neslíbí, že se vzdá možnosti použít sílu a vyhrazuje si právo na využití všech prostředků“. Mimoto také zmínil, že chce vybudovat armádu světové úrovně.

To všechno s cílem zachovat čínskou suverenitu a uchránit občany země. Slovo „bezpečnost“ zmínil prezident podle CNN nejméně 50krát.

Podle expertů projev Ťin-pchinga ilustruje, že Čína nadále směřuje k většímu autoritářství a ideologickému formování než k demokracii. CNN dodává, že prezident bude chtít nadále posilovat průraznou zahraniční politiku, aby „zahýbal s globálním řádem, který určují Spojené státy“.

Tagy:
Peking Hongkong prezident Si Ťin-pching Tchaj-wan Komunistická strana Číny Čína covid funkční období