Ochrana přírody dostala novou zbraň proti ohňostrojům. Bude dost účinná?

Správy chráněných krajinných oblastí (CHKO) mohou od letošního roku omezit nebo zcela zakázat odpalování ohňostrojů a zábavní pyrotechniky na jejich územích. Krok dobrým směrem pro zvířata i životní prostředí však pokulhává. Správy CHKO totiž nemají dostatek zaměstnanců, kteří by dodržování případných zákazů mohli kontrolovat.

Zatímco CHKO Třeboňsko o využití omezení či zákazů ohňostrojů neuvažuje, ředitel CHKO Beskydy František Jaskula to vnímá jako pozitivní a potřebnou věc. „Jsme rádi, že ta možnost vznikla. Budeme chtít vstoupit do jednání s horskými chatami, které jsou v rezervaci a kde hrozí problémy. Ale nemáme sílu dělat nějaké plošné restrikce,“ říká Jaskula, podle kterého mají lepší přehled o situaci s ohňostroji obce a samy mohou používání zábavní pyrotechniky omezit vyhláškou

Omezení nebo úplný zákaz zřejmě čeká Lysou horu, která se tyčí nad Národní přírodní rezervací Mazák nebo Národní přírodní rezervaci Radhošť. Obě území jsou totiž v blízkosti horských chat. „Zaslouží si, abychom to tam projednali, přikryli rozhodnutím a na vybraná místa rozmístili horskou stráž,“ říká František Jaskula s tím, že na hlídání celého území nejsou lidé. „CHKO Beskydy má téměř 1200 kilometrů čtverečních a 18 kmenových zaměstnanců,“ dodává.

Ohňostroj u výběhu jelenů

Zatímco v případě CHKO dostaly jednotlivé správy možnost silvestrovské výbušné radovánky omezit či zakázat, v případě národních parků došlo k úplnému zákazu už před čtyřmi lety, a to díky novele zákona o ochraně přírody a krajiny. Ani tady ale vše nefunguje stoprocentně. „Navzdory zákazu někde ohňostroje byly, ale pocitově jich celkově bylo méně než před rokem. Máme ale velmi omezené možnosti, jak zákaz vymáhat,“ konstatuje mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Podle mluvčího Národního parku Šumava Jana Dvořáka je zlepšení znatelné. „Před čtyřmi lety každá vesnice bouchala a třískala, to už naštěstí dávno není. Vděčíme za to jak některým obcím, tak místním obyvatelům, kteří působí na ostatní, aby zábavní pyrotechniku nepoužívali. Tím nám velmi pomáhají a patří jim velký dík,“ říká Dvořák. Zároveň ale dodává, že ne všude je to ideální.

Bouřlivé silvestrovské oslavy má za sebou obec Srní nebo Borová Lada, případ z obce Stožec předali strážci NP Šumava k řešení státní správě. K výtečníkům, kteří odpalovali ohňostroj na Kvildě přímo u výběhů s jeleny a rysy, však nestihli přijet včas. „Kolegové strážci také řešili případ, kdy lidé odpalovali tichý ohňostroj. V obchodě jim prý řekli, že tato pyrotechnika je na území národních parků povolená. Řešili jsme to na místě domluvou, kdy strážci vysvětlili, že na území NP je zakázána veškerá pyrotechnika,“ dodává Jan Dvořák.

Ohňostroje vs. divoká zvířata

Nejčastějšími argumenty proti nadměrnému používání zábavní pyrotechniky a ohňostrojů jsou znečištění a stresová zátěž u lidí i živočichů. Zatímco v případě domácích a hospodářských zvířat člověk snadno zjistí, jak na výbuchy a záblesky reagují, u volně žijících to tak snadné není. „Stres je přirozenou součástí života zvířat, protože např. většina druhů se setkává s predátory. Problémem je nadměrný nebo chronický stres. Ten může být způsoben nepřirozenými podněty, které jsou v krajině dominované člověkem běžné (např. turismus, doprava, lov aj.),“ popisuje Pavel Hulva z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Pokud jsou volně žijící zvířata vystavovaná stresovým situacím dlouhodobě, může u nich nastat problém s přijímáním potravy nebo s rozmnožováním. Ve snaze utéct se také mohou vážně zranit – zvláště v pak v noci. „Výbuchy pyrotechniky v principu nejsou odlišné od výstřelů pušek, se kterými se zvířata v přírodě setkávají, není to tedy pro ně úplně neznámý podnět. Samozřejmě na silvestra je intenzita tohoto podnětu velká a některé druhy může negativně ovlivnit. Zde je potřeba apelovat na zdravý úsudek a ohleduplnost ke zvířatům,“ dodává Pavel Hulva.

Tagy:

Hlavní zprávy

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu
K věci

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

21:47

USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, řekl Biden

21:47

Poškození plynovodů Nord Stream je mezinárodní terorismus, řekl Putin po telefonátu s Erdoganem

21:09

Americký Senát schválil finanční návrh zákona s 12 miliardami dolarů pro Ukrajinu

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Letošní schodek rozpočtu bude možná ještě větší. Vládní poslanci navrhují další výdaje

Schválený schodek letošního státního rozpočtu by se mohl proti původnímu návrhu vlády zvýšit o dalších 45 miliard na celkových 375 miliard korun. Během čtvrtečního druhého čtení v dolní komoře totiž koaliční politici podávali další návrhy na zvýšení výdajů rozpočtu, což přirozeně ovlivní i výsledný deficit. Kabinet Petra Fialy (ODS), který si během poslanecké schůze vyslechl tvrdou kritiku ze strany opozice, původně navrhl zvýšení schodku o 50 miliard korun na 330 miliard korun.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.