Ochránci zvířat oslavují zákaz psího masa v indickém státě

Zákonodárci v Nágálandu, státu na severovýchodě Indie, zakázali dovoz a prodej psího masa v jakémkoliv stavu. Zatímco ochránci zvířat tento krok vítají, občanské skupiny ho považují za útok na tradice.

Schválení zákazu předcházela dlouholetá kampaň ochránců zvířat. Konzumace psího masa je v některých částech Indie již nelegální – na severovýchodě je však stále považováno za delikatesu s údajnými zdravotními benefity. Indická média uvádějí, že poslední kapkou byly fotografie psů svázaných v pytlech na mokrém trhu v Dimapuru, které se poslední červnový den objevily na sociálních médiích. „Zabíjení a pojídání psů v Nágálandu pokračuje bez ostychu. Podle indických zákonů je to nelegální a nemůže to být tolerováno pod rouškou kultury. Je na čase to zastavit,“ uvádí u fotografie indická organizace People for Animals.

Podle prohlášení ochránců zvířat jsou do Nágálandu psi nezákonně dováženi z okolních států, jelikož zde žádní psi už nežijí. Každoročně je sem propašováno na třicet tisíc psů, kteří jsou zde prodáváni na mokrých trzích. Psi jsou svazováni a baleni do pytlů. Ovázány jsou i jejich čumáky, aby nemohli štěkat. Mnoho psů proto umírá ještě před vyložením na udušení. Ostatní jsou ubiti k smrti dřevěnými pálkami.

„Vláda státu se rozhodla zakázat komerční dovoz a obchod se psy i psí trhy a prodej psího masa, vařeného i syrového,“ uvedl na Twitteru hlavní tajemník státu Temjen Toy v pátek. Zatím však není známo, jak budou úřady nový zákaz vynucovat. Nicméně rozhodnutí úřadů se nesetkalo jen s pozitivním ohlasem. „Vláda má možná svoje důvody, proč se pro zákaz rozhodla. Ale bude to mít dopad na zvyky ve stravování, jelikož psí maso konzumuje část místní populace. Nedovedu si představit, jak by úřady chtěly omezit jejich tradice a zákaz vynutit,“ uvedl Theja Therieh z Nágské rady. Další kritizují, že rozhodnutí zavést zákaz bylo vynuceno zahraničními zvířeckoprávními organizacemi.

Na počátku roku k podobnému kroku přistoupili i v dalším indickém státě –⁠ v Mizóramu, kde vyňali psy ze seznamu „hospodářských“ zvířat. Kromě Indie jsou psi konzumováni i v Číně, Jižní Koreji či Thajsku.

Tagy: