reklama

Ochránci zvířat oslavují zákaz psího masa v indickém státě

Indický stát Nágáland se chystá zatočit s nelegálním zabíjením psů na maso.
Zdroj: Pexels

Zákonodárci v Nágálandu, státu na severovýchodě Indie, zakázali dovoz a prodej psího masa v jakémkoliv stavu. Zatímco ochránci zvířat tento krok vítají, občanské skupiny ho považují za útok na tradice.

reklama

Schválení zákazu předcházela dlouholetá kampaň ochránců zvířat. Konzumace psího masa je v některých částech Indie již nelegální – na severovýchodě je však stále považováno za delikatesu s údajnými zdravotními benefity. Indická média uvádějí, že poslední kapkou byly fotografie psů svázaných v pytlech na mokrém trhu v Dimapuru, které se poslední červnový den objevily na sociálních médiích. „Zabíjení a pojídání psů v Nágálandu pokračuje bez ostychu. Podle indických zákonů je to nelegální a nemůže to být tolerováno pod rouškou kultury. Je na čase to zastavit,“ uvádí u fotografie indická organizace People for Animals.

Fotka svázaných psů byla pro úřady i aktivisty poslední kapkou. Zdroj: Facebook People for Animals
Fotka svázaných psů byla pro úřady i aktivisty poslední kapkou. Zdroj: Facebook People for Animals

Podle prohlášení ochránců zvířat jsou do Nágálandu psi nezákonně dováženi z okolních států, jelikož zde žádní psi už nežijí. Každoročně je sem propašováno na třicet tisíc psů, kteří jsou zde prodáváni na mokrých trzích. Psi jsou svazováni a baleni do pytlů. Ovázány jsou i jejich čumáky, aby nemohli štěkat. Mnoho psů proto umírá ještě před vyložením na udušení. Ostatní jsou ubiti k smrti dřevěnými pálkami.

O zákaz prodeje psího masa usilovalo hned několik zvířeckoprávních organizací. Zdroj: Humane Society International
O zákaz prodeje psího masa usilovalo hned několik zvířeckoprávních organizací. Zdroj: Humane Society International

„Vláda státu se rozhodla zakázat komerční dovoz a obchod se psy i psí trhy a prodej psího masa, vařeného i syrového,“ uvedl na Twitteru hlavní tajemník státu Temjen Toy v pátek. Zatím však není známo, jak budou úřady nový zákaz vynucovat. Nicméně rozhodnutí úřadů se nesetkalo jen s pozitivním ohlasem. „Vláda má možná svoje důvody, proč se pro zákaz rozhodla. Ale bude to mít dopad na zvyky ve stravování, jelikož psí maso konzumuje část místní populace. Nedovedu si představit, jak by úřady chtěly omezit jejich tradice a zákaz vynutit,“ uvedl Theja Therieh z Nágské rady. Další kritizují, že rozhodnutí zavést zákaz bylo vynuceno zahraničními zvířeckoprávními organizacemi.

Na počátku roku k podobnému kroku přistoupili i v dalším indickém státě –⁠ v Mizóramu, kde vyňali psy ze seznamu „hospodářských“ zvířat. Kromě Indie jsou psi konzumováni i v Číně, Jižní Koreji či Thajsku.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Monika Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Fotbal

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Slavia Praha v současné formě není zvyklá prohrávat, a proto když o poločase svítí na tabuli nepříznivý výsledek 1:2, tečou „sešívaným“ nervy. V ligovém šlágru na Slovácku průběžný stav a ne úplně dobrý výkon svého týmu těžko rozdýchával trenér Jindřich Trpišovský. Jeho zlobu o pauze pocítili slovně hráči a fyzicky dveře šatny. Kouč, který o víkendu oslavil 45. narozeniny, do nich pořádným kopancem udělal díru.

Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Další články
reklama
reklama