Očkování nedává před vrcholem pandemie smysl, tvrdí imunolog Drbal. Flegr oponuje

Evoluční biolog Jaroslav Flegr se ve vysílání CNN Prima NEWS neshodl s imunolog Karlem Drbalem na téma povinného očkování proti covidu. Zatímco podle Flegra si odpůrci této myšlenky pletou svobodu se sobectvím, Drbalovi samotná vakcinace v současnosti skoro ani nedává smysl.

„Povinné očkování tu bude, jen se nejdřív samozřejmě zavede v západní Evropě, kde si nepletou svobodu s absolutním sobectvím. Tam opravdu vědí, že svoboda končí tam, kde začíná svoboda někoho jiného,“ konstatoval Flegr v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. S tím však imunolog Karel Drbal nesouhlasil.

Nutnost, nebo nesmysl?

„Já bych řekl, že je to jednoznačný zásah do integrity jedince. Vakcíny proti respiračním onemocněním fungují jinak než dětské očkování. Proto, jak říkal profesor Flegr o svobodě druhého, já jako neočkovaný toho druhého neovlivňuji,“ oponoval imunolog. Podle Drbala je hlavním problémem očkování jeho menší účinnost proti variantě omikron než proti předchozím mutacím.

„Očkování nebrání šíření viru a už vůbec ne v případě varianty omikron. Takže nastavovat povinné očkování v tomto okamžiku mi nedává smysl. Já bych jen varoval před tím, že do vrcholu pandemické vlny není z hlediska imunologie rozumné se nechat očkovat,“ dodal Drbal.

Nepokoje v Rakousku

Flegr v tomto případě poukázal na to, že u očkovaného jedince bývá menší šance, že covid dál přenáší nebo že kvůli onemocnění skončí v nemocnici.

„Když mladí, kteří mají nízkou úmrtnost na covid, odmítnou očkování, tak se dá spočítat, kolik kvůli tomu bude umírat starších. Myslím, že na Západě si to brzy spočítají. Očkování tam bude povinné a my se připojíme, protože nebudeme chtít být barbaři,“ řekl Flegr.

Povinné očkování v Rakousku, kde má být za necelý měsíc v rámci EU zavedené jako první, má v zemi mnoho kritiků. Na denním pořádku jsou demonstrace i souboje mezi odpůrci a podporovateli vakcinace. Právě hrozba ještě většího rozdělení společnosti je jedním z argumentů Fialovy vlády, proč chce v případě vakcinace zachovat dobrovolnost.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět
Migrace

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

00:13

Finsko výrazně omezí vstup Rusů na své území

23:42

The Times: Rusko pravděpodobně bombardovalo plynovod Nord Stream pomocí podvodního dronu

23:14

VIDEO: Ukrajinští vojáci ukázali dobyté pozice ruských okupantů v Chersonské oblastí

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Nová etapa teroru. Heydrich převzal funkci protektora na sv. Václava, hned nařídil popravy

Kalendář se zrovna překlopil na neděli 28. září 1941. A v Praze i v celém protektorátu začala nová etapa nacistického teroru. „Dnes dopoledne se ujal svého úřadu SS-Obergruppenführer generál Heydrich, zastupující říšského protektora a pověřený výkonem jeho funkce,“ uvedla na sv. Václava tisková agentura ČTK. „Během pouhých 24 hodin Heydrich eliminoval tři generály odboje, Josefa Bílého a Huga Vojtu nechal popravit ještě 28. září,“ říká historik Jan B. Uhlíř.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.