Odborník na etiketu Libor Neuwirth: Jak se stát pravým gentlemanem?

Znáte rozdíl mezi etikou a etiketou? Je to podobné jako s ekonomií a ekonomikou. Etika je filozofická disciplína a etiketa je soubor pravidel, kterými bychom se ve společnosti měli řídit. A právě etiketě se věnuje další host pořadu Úspěšní Libor Neuwirth, kterého jsme si pozvali do příjemného prostředí pražského The Monkey Baru. Informuje hlavně mladé lidi o tom, jak se správně chovat ve společnosti. V pořadu promluvil nejen o základních pravidlech chování, ale upozornil také na nejčastější chyby, kterých se ve společnosti dopouštíme.

Libora Neuwirtha vedli k základům etikety rodiče odmalička. Naučili ho, že zdvořilost a slušnost je výsadou, ne ostudou. „Gentlemana poznáme podle jeho činů,“ dodává Libor. V dnešní době spolupracuje dokonce s Ladislavem Špačkem a pořádá o etiketě přednášky.

Liborovým cílem je, aby ve společnosti bylo více gentlemanů, kteří vědí, jak se správně obléci, umí se chovat galantně a vědí, co se sluší a patří. „Nejhorší je, když muži upřednostňují svou pohodlnost a jsou líní. Ale i díky mému projektu vnímám, že se lidé o etiketu zajímat chtějí a dokonce je baví,“ říká s nadšením Libor.

„Pro mnoho mužů je hlavním kritériem při volbě oblečení právě pohodlí. To, jestli je zvolený oděv vhodný pro událost, na kterou se zrovna oblékají, je až druhořadé. Teda jestli to vůbec berou v potaz.“

Jak by se měl muž chovat, pokud jde s dámou do restaurace na večeři?

Záleží na tom, do jakého podniku jdeme. Podle toho bychom se měli obléci. Muž by měl ženě prokázat úctu tím, že se vhodně obleče a nepřijde v šortkách a tričku. Základem je, že do restaurace vchází první muž a přidrží ženě dveře. Vybere stůl a pokud je místo rezervované, tak osloví obsluhu. Ženě by měl následně pomoci s kabátem nebo s jiným oděvem, který žena má. Také by jí měl odsunout židli.

Jakých nejčastějších prohřešků si u mužů všímáte v restauraci?

To, že muž přijde a sedne si na nejpohodlnější místo. To má ale patřit ženě. Stará se jen sám o sebe a žena se musí usadit sama.

Co prohřešky u dam?

Většinou je to to, že si nepoloží kabelku tam, kam by měly, a to je za sebe. Žena by měla sedět v jedné třetině židle. To znamená, že za ní je prostor. A tam si dá kabelku. Případně si může dát kabelku na klín, kam si poté dá látkový ubrousek. Pokud se nejedná o formální událost, může si kabelku položit i na vedlejší židli. Ale celkově bych řekl, že jsou ženy v dodržování etikety disciplinovanější než muži.

„Muži se nechovají dostatečně galantně vůči ženám. Například se často setkávám s tím, že muž ženě neotevře či nepodrží dveře.“

Libor Neuwirth se řídí mottem od Theodora Roosevelta – zdvořilost je znakem důstojnosti, nikoliv podřízenosti. „Mnoho lidí si myslí, že pokud se snaží být vůči někomu zdvořilí a galantní, tak mu třeba podlézají a snaží se snížit pod jeho úroveň. A tohle motto tvrdí opak,“ dodává Libor s tím, že se nesnaží být zdvořilý kvůli tomu, aby se někomu zalíbil, ale proto, aby dotyčnému bylo s ním příjemně.

Libor Neuwirth v pořadu Úspěšní natáčeném v The Money Bar v Praze

Sledujte pořad Úspěšní

Poznejte ženy a muže různých profesí, kteří se nevzdali a šli za svým snem. Často narazili i na obtížné překážky, ale našli způsob, jak bojovat. Vymysleli unikátní projekt nebo podnikání a dnes jsou inspirací a motivací pro každého, kdo touží něco dokázat. Všechny díly pořadu najdete ZDE.

Děkujeme firmě Basicatory za výpůjčku oblečení pro moderátorku pořadu Úspěšní.

Tagy:
etika Úspěšní etiketa Libor Neuwirth