reklama

Komisař mu za úplatu pomohl k řidičáku. Podvodník popsal, jak to v autoškole probíhalo

Korupční chobotnice kolem podvodů se zkouškami v autoškole se rozrůstá. Kriminalisté v Ústeckém kraji opět rozšířili počet obviněných v takzvané varnsdorfské kauze. Dvojice komisařů měla za úplatu pomáhat uchazečům o řidičský průkaz zvládnout testy z pravidel silničního provozu. Klienty měli dokonce „dohazovat“ majitelé několika autoškol.

reklama

„V průběhu vyšetřování bylo obviněno několik dalších osob, ať už z přijímání úplatků nebo jejich nabízení, další osoby byly obviněné nebo jsou podezřelé, že na policii křivě vypovídaly, což je také trestným činem,“ uvedl mluvčí policie Ústeckého kraje Daniel Vítek.

Komisaři měli nezákonně dopomoci k „papírům“ více než 700 řidičům. Vše zřejmě trvalo několik let, po čase se ale o podezřelých praktikách při zkoušení adeptů na řidičský průkaz dozvěděli kriminalisté. Do zkušební místnosti i kanceláří komisařů instalovali skryté kamery a právě záznamy z nich jsou klíčovými důkazy.

Potvrzuje to i jeden z obviněných, majitel autoškoly z Doks, který ale popírá, že by jakkoliv porušil zákon. „Obvinili mě z předávání úplatků, poukazují přitom na nějaká videa, kde se pohybuji v kancelářích, ale to je všechno,“ okomentoval pro CNN Prima NEWS.

Proč jeho žáci z Doks jezdili skládat zkoušky do padesát kilometrů vzdáleného Varnsdorfu, tedy z Libereckého kraje do Ústeckého, když to samé mohli dělat ve dvacet kilometrů vzdálené České Lípě, ale nevysvětlil.

Podvodníky usvědčila videa

Videa pořízená policisty ve zkušební místnosti už viděla i řada úředníků, kteří právě na základě těchto podkladů odebírají řidičáky lidem, kteří švindlovali. Jeden z nich pod příslibem anonymity popsal, jak akce probíhá.

„Komisaři nechali uchazeče testy vyplňovat a v závěru obešli ty, kteří měli zaplaceno. Domluvenými gesty jim naznačovali, pokud bylo u jednotlivých odpovědí nutné provést změnu. Počet prstů ukazoval správnou volbu, takže třeba palec, ukazováček a prostředníček pravé ruky znamenal, že správně je céčko,“ prozradil úředník.

Vězení hrozí i těm, kteří si nechali pomáhat

Trestní stíhání kromě obviněných komisařů a majitelů autoškol hrozí i lidem, kteří si nechali pomáhat. S potvrzením od zkušebních komisařů totiž šli na úřad a o řidičský průkaz požádali. Podle právníků oslovených CNN Prima NEWS jde o jednoznačný podvod, za který hrozí až dva roky vězení.

Obdobný případ, o němž jsme už také informovali, řeší policisté v Turnově v Libereckém kraji. Tam dokonce zkušební komisař vydával zfalšovaná potvrzení lidem, kteří u testů vůbec nebyli a dokonce nechodili ani do kurzů autoškoly.

V obou případech šlo nejčastěji o lidi, kteří už měli základní řidičské oprávnění na osobní auto a chtěli si ho rozšířit třeba na motorku nebo na náklaďák, případně o vybodované řidiče, kteří museli absolvovat přezkoušení.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Zdravotníci, pracovníci v sociálních službách nebo lidé nad 60 let. Těchto skupin se podle ministerstva zdravotnictví bude týkat povinné očkování proti covidu. Povinnost má začít platit od března příštího roku. Vyřešit se ale ještě musí otázka vymáhání. Jak na to reagují odborníci? Je podle nich povinné očkování východiskem? Nejen o tom Hlavní zprávy od 18:55 na Primě a CNN Prima NEWS.

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama