Odpočiňte si na místě, kde relaxovala i Ema Destinnová. Chateau Trnová je oáza klidu

Kdo by někdy nesnil o životě na zámku? V dnešní době si ovšem můžeme takový pocit alespoň na chvíli dopřát všichni. Třeba v Chateau Trnová u Prahy, kde pobývala Ema Destinnová a kde prý Františka Škroupa napadaly hudební motivy pro píseň, která se později stala českou hymnou.

Nejstarší, barokní část zámku, jednopatrové stavení obdélníkového půdorysu se střechou s vikýři, byla vystavěna roku 1688. Sloužila jako ubytování pro dominikány od sv. Jiljí v Praze. Ve 20. letech 18. století vznikl v areálu zámku panský velkostatek a dnes zámek vlastní manželé Markéta a Finn Hansenovi.

„Bylo to v době covidu, kdy můj manžel měl více času, přemýšlel, co kde je na internetu. Náhodou našel zámeček a nás to místo oslovilo,“ vyprávěla v pořadu Prima Česko Markéta Hansen.

Manželům učarovalo stejné místo jako Václavu Škroupovi, bratrovi Františka Škroupa, autora nápěvu české hymny, který ho roku 1838 koupil.

„Traduje se, že František Škroup, který sem jezdíval ještě dříve než jeho bratr Václav, se procházel v přírodě kolem Trnové a při pohledu na Vltavu dostal inspiraci na tu část Fidlovačky, která se později stala českou hymnou,“ pokračovala Markéta Hansen.

Ema Destinnová jezdila na zámek v letech 1908 až 1911. S oblibou chodila s puškou po trnovském revíru, lovila ryby a na vycházky si oblékala kalhotový kostým, což v té době budilo velkou pozornost.

Zahrady kolem Chateau Trnová jsou vyhlášené, zdobí je velké množství různých keřů a také květin. Sázela je sama majitelka zámečku: „Samozřejmě jsem to dělala, aby to bylo lahodné pro oko a aby se tu květinám dařilo. U jezírka, kde je vlhko, jsem třeba sázela šalvěj či hortenzie.“

„Na zámku děláme i svatby. Novomanželům vyhovuje, že to mají blízko k Praze a i přesto je zde klid,“ zmiňuje Hansen. Zámeček je také vhodným místem pro přenocování spojené s výlety do okolí. „Nedaleko leží Karlštejn, Dobříš, Mníšek. Vášniví golfisté mohou využít hřiště na Zbraslavi či v Líšnici.“

Tagy:
zahrada hudba víno zámek svatba květiny Česko Praha Ema Destinnová národní hymna František Škroup svatý Jiljí

Hlavní zprávy

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví
Politika

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

21:28

Na Muskův tweet reagoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

21:26

Podnikatel a šéf společnosti Tesla Elon Musk svým příznivcům na Twitteru nabídl anketu, v níž vyjádřil svůj postoj k otázce anektovaného Krymu Ruskem

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Domácí zpravodajství

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.