Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

Motoristé budou muset od ledna 2022 objíždět cyklisty ve vzdálenosti půl druhého metru. Novela zákona, kterou schválili poslanci, ale rozpoutala ohnivou diskuzi. S novým pravidlem nesouhlasila jak řada řidičů, tak někteří dopravní experti. Mnozí se pozastavují nad tím, jak by se měl 1,5metrový rozestup vymáhat, a naopak očekávají dopravní komplikace.

„Můj osobní pohled je ten, že v některých případech nebude možné tuto vzdálenost od cyklisty dodržet. Zejména tehdy, pokud se bude jednat o silnici třetí třídy, popřípadě lesní cestu,“ uvedl ve vysílání dopravní psycholog Martin Kořán. Hrozí, že se na těchto komunikacích budou tvořit kolony, a ve chvíli, kdy nějakému řidiči rupnou nervy a pokusí se všechny předjet, může v protisměru dojít ke srážce.

„Kdyby byli všichni ohleduplní a slušní, tak by takového zákona nebylo potřeba. Ale bohužel existují řidiči, kteří berou cyklisty jako lovnou zvěř, a najíždějí těsně k nim. V momentě, kdy by lidi dodržovali základy slušného chování, mohli bychom se bez psaného pravidla obejít,“ konstatoval na CNN Prima NEWS.

Ovšem ani cyklisté podle něj nejsou zcela bez škraloupu. Zatímco motoristé musí projít různými zkouškami, aby získali řidičák, majitelé kol takovou povinnost nemají a mohou vyrazit na cestu hned. Potom se podle Kořána nabízí otázka, zda všichni cyklisté znají a důsledně dodržují pravidla silničního provozu.

„Myslím, že ta informovanost tu není. I ten nejposlednější amatér, který chce jezdit na pionýru, musí složit nějaké zkoušky, aby mohl na silnici. Cyklista, který si pořídí elektrické kolo a jezdí prakticky srovnatelnou rychlostí jako mopedista, žádné školení absolvovat nemusí,“ upozornil ve vysílání na nerovné podmínky.

Dopravní expert se také obává, že bude docházet k velkému počtu udávání a řešení přestupků ze strany cyklistů, pokud budou mít pocit, že lidé v autech nedodržují stanovenou vzdálenost. „Dovedu si představit moment, kdy pojede skupina dvou, tří cyklistů, ten poslední vytáhne mobilní telefon a začne nahrávat předjíždějící vozidlo,“ řekl.

Už tak je pnutí mezi cyklisty a řidiči poměrně velké a v mnoha ohledech antagonistické. Na relativně úzké české silnice se ale podle Kořána občas jednoduše vedle sebe nevejdou.

„Ten nesoulad je pochopitelný. Když vidíte po silnici jet dva cyklisty vedle sebe a zoufalý automobilista se je snaží předjet, případně na ně zatroubí, a oni mu ukážou prostředník, tak to nepřispívá k ohleduplnému chování a vzájemnému vztahu obou skupin. Měli by si uvědomit, že všichni na tu silnici patří. Jen ohleduplnost jim může nastolit status quo, že se tam navzájem nezabijí,“ doplnil pro CNN Prima NEWS.

Jak měřit vzdálenost od cyklistů? Nikdo neví

Reportér CNN Prima NEWS Karel Zídka, který se problematice věnoval ve své televizní reportáži, vnímá novelu zákona jako možný zdroj dalších budoucích nevraživostí. Navíc se kolem nového pravidla točí spousta nezodpovězených otázek, hlavně co se týče měření a vymáhání trestů.

„Je to začarovaný kruh. Nejdřív mi policejní prezidium řeklo, že to řeší s ministerstvem dopravy. Tam mi řekli, že by to měl řešit předkladatel, tedy poslanec ČSSD Petr Dolínek. A ten zase říkal, že by to měla vyřešit policie. Jak by se to dalo měřit, těžko říct. Ve Francii, kde k tomu mají uzpůsobené silnice, to měří laserem. Nebo by se to měřilo vrtulníky, které by se zaměřily na odstupy mezi řidiči, ale to mi přijde vytržené z reality,“ řekl ve Zprávách Plus. Podle Kořána by byly spíše použitelnější drony.

Mluvčí Policejního prezidia ČR Hana Hrubešová upozornila na fakt, že je dopravních nehod s účastí i se zaviněním cyklisty čím dál více. „Bohužel nám tato čísla rostou od roku 2019. Nejčastější příčinou bývá to, že se cyklisté nevěnují plně řízení jako řidiči motorových vozidel,“ sdělila redakci CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství