Ohnivé peklo. Italský trajekt u Řecka stále hoří, jeden člověk zemřel, deset se pohřešuje

Poblíž řeckého ostrova Korfu i přes úsilí hasičů stále hoří italský trajekt. Záchranáři v neděli nalezli jednoho z 12 pohřešovaných živého a dalšího už mrtvého. Stále je tak nezvěstných deset lidí. Podle agentury AFP se jedná o řidiče kamionů z Bulharska, Řecka, Turecka a Litvy. Požár na palubě lodi Euroferry Olympia italské společnosti Grimaldi vypukl v pátek ráno.

Požár na palubě lodi Euroferry Olympia italské společnosti Grimaldi začal v pátek za úsvitu, dvě hodiny po vyplutí z řeckého města Igumenitsa. Řecká pobřežní stráž zachránila 281 z 292 cestujících a členů posádky.

Záchranáři v neděli nejprve objevili pohřešovaného na zádi plavidla vlečeného ke břehu, uvedla pobřežní stráž. Na záběrech řecké televize bylo vidět muže, který sestupoval po žebříku z plavidla na vlečný člun.

Hasiči pak odpoledne nalezli tělo jednoho z pohřešovaných. Oheň se zatím nepodařilo uhasit, uvedla agentura DPA.

Incident se vyšetřuje. Podle několika shodných prohlášení se mohl požár rozšířit z jednoho nákladního vozu zaparkovaného v nákladovém prostoru. Řidiči kamionů v rozhovoru s televizí ERT uvedli, že někteří z nich raději spí ve svých vozech než v přeplněných kabinách trajektů.

Dva Afghánci z řad zachráněných nebyli na seznamu cestujících, sdělila pobřežní stráž agentuře AFP. To vyvolalo obavy, že na hořícím trajektu mohou být další černí pasažéři.

Italské ministerstvo životního prostředí oznámilo, že pobřežní stráž v sobotu po přeletu letadlem v blízkosti hořícího trajektu objevila možný únik paliva. Plavidlo převáželo odhadem 800 metrů krychlových paliva a 23 tun nebezpečných žíravých látek, uvedlo ministerstvo. Řecký ministr pro námořní přepravu Janis Plakiotakis sdělil, že úřady trajekt po uhašení požáru odtáhnou do bezpečí, aby se odčerpalo veškeré palivo a zabránilo se znečištění moře.

Tagy:
Itálie Řecko Korfu Reuters AFP Jónské moře Brindisi Igumenica

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:48

Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti

23:37

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas

23:04

Pseudoreferenda Ruské federace jsou v rozporu se vším, co by mělo mezinárodní společenství zastávat, řekl Gueterres

22:44

Americký ministr zahraničí: Pseudoreferenda nemohou odrážet vůli Ukrajinců

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Živě
ON-LINE: Záporožská a Chersonská oblast jsou nezávislá území, tvrdí Putin a podepsal dekrety

Vladimir Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Ani boxerského šampiona a poslance nemine válka. Obr Valujev se dočká „boje“ s Kličkem

V začátku války na Ukrajině své služby armádě na napadené straně poskytlo i několik slavných boxerů. Po nedávné částečné mobilizaci hlásí také vojska Vladimira Putina hvězdnou posilu z ringu. Povolávací rozkaz dostal obr Nikolaj Valujev – historicky nejvyšší a nejtěžší světový šampion. S trochou nadsázky se dá říct, že se konečně utká s Vitalijem Kličkem, po čemž během kariéry toužil.

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.