Omikronová vlna udeří v Česku už za několik dní. Co nás podle odborníků nejvíce ochrání?

Dvě dávky očkování nebo protilátky u nové varianty koronaviru omikron nestačí. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj je omikron stejně infekční jako spalničky. Odborníci očekávají, že omikronová vlna zasáhne Česko ve velkém už v příštím týdnu.

Omikron se začíná masivně šířit všude po Evropě. Podle odborníků je jen otázka několika dnů, kdy nová varianta bude dominovat i u nás. „Je čtyřikrát více infekční než delta. Pořád očekáváme více nakažlivou variantu, ale méně patogenní,“ podotkl biochemik Zdeněk Hostomský.

„Na omikron vakcíny vůbec neplatí. Předchozí nákaza virem a očkování poskytuje zhruba 20% ochranu, což nic není. S tím by vláda už měla začít pracovat,“ sdělil v pořadu Co Čech, to politik! Flegr.

Imunolog Václav Hořejší vidí naději v posilující dávce vakcíny. „Omikron je zrádný v tom, že dokáže uniknout protilátkám. To, co se zdá, že funguje, jsou tři dávky očkování. Nebo hybridní imunita – tedy prodělání a očkovaní,“ uvedl. Stejného názoru je i Hostomský. „Dobrá kombinace je nejdříve se naočkovat a pak se nakazit. To je zatím to nejlepší, co máme,“ myslí si.

Psychologa vyhledávají i zdravotníci

Omikron budí obavy zejména kvůli tomu, že o novém typu koronaviru stále nemáme dostatek informací. „Data nejsou. V Izraeli je 180 případů omikronu, z toho 120 je u plně očkovaných lidí. To je velmi varovná zpráva,“ mínil poslanec Julius Špičák (ANO). Poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL) pak nabádá k očkování posilující dávkou. „Musíme se rychle naočkovat třetí dávkou. To je úkol vlády. Musí být dostatečná kapacita očkovacích center. A to i během svátků,“ vybízel.

Česko čelí koronaviru už téměř dva roky. I kvůli tomu lidé čím dál častěji vyhledávají pomoc psychologa. Podle dostupných dat vyhledávají psychology ve velkém i samotní zdravotnicí, kteří pracují už několik měsíců v neustálém stresu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari
Motorismus

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil
Energetika

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

05:03

Spotřební daň z benzinu se dnes vrátí na původní hodnotu, u nafty zůstane nižší

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.