A zase neříkáte pravdu. Exministr Bursík poučoval Tlustého o summitu i Green Dealu

Probíhající klimatický summit COP26 ve skotském Glasgow budí vášně napříč společností. Spor vyvolal i u bývalých ministrů Vlastimila Tlustého a Martina Bursíka. Exministr životního prostředí Bursík svého oponenta opravoval v chybných tezích a vyvracel, že za zdražení energií může Green Deal. „Jedná se o návrh směrnice, která není platná. Nemůže tak ovlivnit ceny,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Bývalý ministr financí Tlustý hned na úvod prohlásil, že nechápe, jak se může jednat o světové fórum, když některé státy chybí. „Neslyšel jsem, že by tam byla Čína, Indie, Latinská Amerika nebo třeba Afrika. Vypadá to, že je to jen Evropa a USA,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS. Následně položil otázku.

„Ať my, jako Evropa a USA uděláme cokoliv, jak se to projeví? Můžeme dělat takřka nemožné, ale pokud se nepřipojí zbytek světa, je to více symbolické než faktické,“ pokračoval s tím, že pokud nebudou přijata celosvětová opatření, budeme si zavádět „zbídačení vlastního obyvatelstva“.

Bursík ve své reakci jeho tvrzení o neúčasti některých zemí vyvrátil. „Není pravda, že tam nejsou všechny státy, jsou tam, jde o 187 států. Sám jsem byl na čtyřech mezinárodních konferencích a probíhají tak, že tam jsou vyjednavači států: špičkoví odborníci, ministři životního prostředí a pak premiéři nebo prezidenti,“ vysvětlil.

Absolutně vadná teze

To, že se k summitu COP26 nepřipojil například prezident Číny, má podle něj určitou symboliku. „Tušíme, proč to tak je. Doma odehrává příběh, že je hlavním tahounem, jak Čína přebírá dominantní roli v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu. Není to pravda a na summitu by se mu to nepodařilo obhájit,“ podotkl.

Dodal, že teze, kterou přednesl Tlustý o nepřipojení se zbytku světa, je vadná. „Trochu vychází z toho, že lidé neví, jak to na mezinárodních konferencích běží,“ podotkl. Stejně tak vyvracel tvrzení, že summit vede pouze Evropa a USA.

„Například ve výrobě energie z obnovitelných zdrojů je Čína absolutní lídr, a to i technologicky. Kolem roku 2029 jí budou klesat emise, v Indii bude situace podobná. Trend je jasný, pozitivní. Nyní je to závod s časem,“ dodal.

Tlustý poté prohlásil, že Bursík sice říká krásná slova, ale nemluví o důsledcích. „Že tam mají všichni zástupce, je nepodstatné. Je důležité, co dělají. A má Čína, Indie a zbytek světa také zelené šílenství neboli Green Deal a příslušné daně? Emisní povolenky jsou příjemné slovo, co má nahradit pojem daně, drastické daně,“ rýpl si exministr.

Následně se ptal, zda chceme v Česku platit trojnásobek ceny za energie, nebo zda existuje mírumilovnější cesta, kdy si připlatíme zhruba o 30 procent více. „Je to zelené šílenství, je zde snaha skokově snížit životní úroveň ve jménu toho, co říká Bursík. Mají to zaplatit zejména lidé v Česku,“ pokračoval.

Politika versus odborný pohled

Exministr životního prostřední následně podotkl, že se diskuse s jeho oponentem vede velmi obtížně. „Pan Tlustý ji vede politicky, já jsem v expertní pozici. Reagoval jsem na vyjádření, že na summitu není Čína a pak že je jedno, kdo tam sedí, nebo ne. Pak je obtížné diskutovat,“ podotkl.

Následně se rozhodl vyvrátit další mylnou domněnku. „A to že vysoké ceny energií jsou neseny zeleným šílenstvím – Green Dealem. Jedná se o komplexní architekturu, návrh změny směrnic a nařízení Evropské komise (EK). Je navržen a není ještě platný, nemůže tak ovlivnit ceny,“ sdělil.

K emisním povolenkám dodal, že z relevantních zdrojů, jako je Mezinárodní energetická agentura nebo vyjádření EK, lidé zjistí, že se na zdražení energií podílejí z deseti procent. „Z 90 procent se na zvýšení cen podílí zdražení plynu,“ uzavřel s tím, že cílem povolenek je zahrnout do ceny energií škody, které jsou způsobeny spalováním fosilních paliv.

Tagy:
Indie Evropa klima emise energie životní prostředí klimatická změna CNN Prima NEWS plyn Glasgow summit USA Čína zdražení emisní povolenky exministr země Green Deal Vlastimil Tlustý COP26 Martin Bursík Zelená dohoda pro Evropu

Hlavní zprávy

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert
Ukrajina

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert

Jak bude válka na Ukrajině vypadat během zimy? Nabízí se dva scénáře: Rusové i Ukrajinci se buď zakopou a konflikt doslova zamrzne, nebo budou teploty pro válčení i nadále poměrně přívětivé, což umožní oběma stranám provádět manévry. CNN Prima NEWS to sdělil vojenský expert Lukáš Visingr. Dodal, že Rusové už ale nemají dostatek sil na to, aby podnikli novou ofenzivu a hraje proti nim čas.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:08

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.