Osm let od masakru v Uherském Brodě: Motiv zůstal záhadou. Jak místo tragédie vypadá dnes?

Uplynulo osm let od chvíle, kdy psychicky narušený muž v Uherském Brodě zastřelil osm lidí a následně i sebe. Šlo o jednu z největších masových vražd v novodobých dějinách Česka. Co přesně vedlo Zdeňka Kováře k tomuto hrůznému činu, zůstalo nejasné.

Bývalý elektrikář, ale v době činu dlouhodobě nezaměstnaný podivín Zdeněk Kovář si osudného dne místo střelby pečlivě vybíral. Dvě restaurace se mu zdály poloprázdné. A tak si vybral až tu třetí – na Slováckém náměstí v centru Uherského Brodu.

ČTĚTE TAKÉ: Surový útok na ulici. Ukrajinci zbili muže, který pomáhal jejich zemi. Hrozí mu trvalé následky

Do restaurace Družba vstoupil Kovář ve 12:30 a okamžitě zahájil palbu ze svých dvou legálně držených pistolí. Doslova popravil sedm mužů a servírku. Jednu ženu navíc těžce zranil. Policejní hlídka, která byla na místě necelých 20 minut po prvních výstřelech, se stáhla. Do restaurace vtrhli až téměř po dvou hodinách těžkooděnci. V tu dobu už byl mrtvý i Zdeněk Kovář.

Část veřejnosti tvrdě kritizovala policejní zákrok, byl prý příliš pomalý. Ke kritikům se přidal i jeden z hostů restaurace Petr Gabriel. Dvě hodiny se ukrýval na záchodě, klepal se strachy a čekal na pomoc policie. „Já jsem tam byl s holýma rukama, nezamčen, nezabarikádován, policie při zásahu byla kousek ode mě, stáhla se a vyčkávala na posily,“ popisoval v březnu roku 2015.

Jedinou ženskou obětí Kovářova běsnění byla 43letá servírka. Dříve pracovala jako učitelka v místní mateřské škole. „Byla nekonfliktní, přátelská, vždycky dokázala pomoct,“ vypočítal tehdy známý servírky.

„Bylo neštěstí, že ten člověk byl psychicky nemocný. Osobně jsem ho neznal, ale znal jsem velice dobře jeho bratra,“ sdělil místostarosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof (ČSSD). „Omlouvám se, raději mohl ublížit třeba mně nebo sobě, ale absolutně jsme si nemysleli, že by ublížil někomu jinému,“ uvedl krátce po činu zmíněný bratr Zdeňka Kováře.

Vchod do bývalé restaurace je dnes zazděný. V samotných prostorách Družby jsou kanceláře. Bez souhlasu majitele se dovnitř nedostanete. Před bývalou restaurací vznikl pomník. Hluboký zářez v terénu symbolizuje, jak moc Kovářův čin místní lidi zasáhl.

A potvrzují to i v anketě štábu CNN Prima NEWS. „Ty rány nejde jen tak zacelit, takové věci zůstanou ve vás. Jen stačilo, že jste to vzpomněl a není mi z toho příjemně, nezlobte se,“ prohlásila jedna z místních. „Měla jsem tam i kamarádku, která tam vařila, utekli zadem a tak se zachránili. Ale byla z toho špatná dva roky,“ doplnila další.

Tagy: