Ostrá hádka ve studiu: Brzy kvůli Rusku zakážete topit, rozpálila se Švihlíková

Vláda by měla zastropovat ceny pohonných hmot, řekla ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS ekonomka Ilona Švihlíková. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) obvinila z ekonomického amatérismu. Ekonom a místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) recepty Švihlíkové označil za nereálné a nezodpovědné. Kolegyni doporučil, aby jako expert vážila slov a nedělala politiku.

Na rozdíl od některých jiných států česká vláda odmítla řešit nárůst cen pohonných hmot snížením DPH či zastropováním cen. Podle ekonomky Ilony Švihlíkové kabinet nedělá občanskou politiku, ale moralisticky káže.

„Je k vidění její ekonomický amatérismus. Ještě se dozvíme, že nemáme topit a nemáme jíst, abychom nepodporovali Rusko,“ pustila se do vlády. S tím nesouhlasili poslanec Jan Skopeček ani ekonom Mojmír Hampl.

„Sociální systém musí být funkční a pomáhat lidem. Pravicová politika chce pomoci těm, kteří to potřebují. Paní Švihlíková navrhuje rozdávat všem, to je rozdílný přístup,“ reagoval Skopeček. Poté Švihlíkové připomněl, že byla na rozdíl od exministryně financí Aleny Schillerové (ANO) do debaty pozvána jako nezávislý expert, nikoliv politický oponent.

Podle Hampla by zastropování cen benzínu a nafty vedlo k rozvrácení trhu. „Plošná opatření až jako poslední, ne jako první. Hysterie opravdu není program. Jsem rád za klidnou hlavu, kterou vláda předvádí,“ uvedl. Podle Hampla si Češi za poslední roky zvykli na časy, kdy nebyla krize.

„Jako by peníze rostly na stromech. Teď stojíme před krizí, která tady ještě nebyla. Myslím si, že orgie populismu musí skončit. Nejsou peníze,“ dodal. Vláda zatím v otázce růstu cen pohonných hmot zvolila cestu zrušení povinného přimíchávání biosložky do paliv a silniční daně pro auta do 12 tun.

Kromě ekonomky Švihlíkové toto rozhodnutí často kritizuje i opozice. Alena Schillerová navrhuje zastropování cen pohonných hmot, a k tomu dočasné prominutí DPH. Ve vysílání CNN Prima NEWS znovu zmínila příklady v Evropě, kde se tak stalo.

Tagy: