Ovčáček je zvláštní bytost, je psychicky nevyvážený. Potřebuje pomoc, hodnotí politolog

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček je zvláštní bytostí. Je psychicky nevyvážený. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS zhodnotil hradního mluvčího politolog a politický komentátor Jiří Pehe. Ten také hovořil o aktuální situaci kolem zdraví prezidenta Miloše Zemana nebo o jeho poradci Martinu Nejedlém.

Policie oznámila, že zahájí prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice v okolí Miloše Zemana. Podle Peheho se to zřejmě v prvé řadě týká kancléře prezidenta Vratislava Mynáře.

„Zdá se být ústřední postavou v tom, jakým způsobem kancelář prezidenta postupovala, nebo nepostupovala, informovala a neinformovala. Bude tam celá řada otázek ohledně pravosti podpisu na svolání Sněmovny. Druhá věc je, zdali kancléř Mynář tím, že od nemocnice obdržel zprávu o stavu prezidenta a přesto svolal schůzku s Vondráčkem, neohrozil zdraví a život hlavy státu,“ vysvětlil politolog.

Šprajc kancléře

Zamlčení informací o prezidentově zdraví si Pehe vysvětluje tak, že „Hrad a lidé okolo prezidenta mají vlastní zájmy“.

„Dlouhodobě se mi zdá, že prezidenta využívají k vlastním zájmům a zřejmě se rozhodli vytvářet zdání, že prezident na tom je dobře. Myslí, že to je boj o moc a udržení vlivu. Pokud by prezident byl suspendován, jedna část pravomocí přechází na premiéra, druhá na předsedu Sněmovny. Premiér by pak měl možnost odvolat kancléře a další pracovníky prezidenta, takže mají důvod obávat se o svoji budoucnost,“ vysvětlil Pehe. „Hrad si vymýšlel s tím, že prezident je na tom lépe, než je, a asi se mu to vymklo z rukou,“ dodal politolog.

Premiér Andrej Babiš (ANO) i šéf ODS Petr Fiala Mynáře vyzvali, aby post kancléře opustil. Mynář prohlásil, že prezidentem republiky je Zeman, který ho jmenoval, a on jako jediný jej může odvolat.

„Pokud pravomoci prezidenta přejdou na někoho jiného, prezidentem se napůl stává premiér a napůl předseda Sněmovny. Podle mě tam z právního hlediska není co řešit. Říct, že mě může odvolat pouze prezident Zeman, protože mě jmenoval, dostali bychom se do absurdní situace, že kancléř Mynář by jím byl doživotně, pokud by prezident Zeman zemřel,“ objasnil Pehe.

„Je to jenom šprajc kancléře, který tu hraje zvláštní hru s veřejností i politiky, kteří o tom momentálně rozhodují,“ dodal.

Nevyrovnaný Ovčáček

Řeč byla také o mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkovi. „Jiří Ovčáček je zvláštní bytost. Těžko se mi o něm mluví, myslím, že by možná trochu potřeboval pomoc. Zdá se mi být psychicky nevyvážený. Celou dobu, co byl prezident v nemocnici, dával velmi zmatené zprávy – neinformoval o jeho stavu, ale živil nás citáty z bible a podobně. Je to skoro absurdní podívaná,“ má jasno politolog.

Podle Peheho si Ovčáček také občas protiřečí. „Když se ozvaly hlasy, že by se to, co se děje okolo prezidenta, mělo vyšetřovat jako zločin proti republice, Jiří Ovčáček se ozval s tím, že za prezidentem v nemocnici vůbec nebyl, ale přitom nás informoval o tom, že prezident jí buchty a vinnou klobásu,“ pokračoval politolog.

Do hradní trojice, která čelí dlouhodobě kritice, patří také Zemanův externí poradce Martin Nejedlý. Toho v úterý vyzval na pokyn premiéra Babiše ministr zahraničí Kulhánek k tomu, aby vrátil diplomatický pas. Má na to sedm dní.

„Dlouhodobě víme, že Martin Nejedlý nebyl ani v pracovním poměru na Hradě. Údajně působil jako poradce prezidenta, měl tam svoji kancelář. Přitom nebyl státním úředníkem a v pracovním poměru, z čehož i soudím, že neměl dostat diplomatický pas. Působil jsem po boku prezidenta Havla a nedokážu si představit, že bychom rozdávali diplomatické pasy,“ uvedl Pehe.

Diplomatický pas Nejedlému „přiklepl“ v prosinci 2013 tehdejší šéf diplomacie Jan Kohout, člen „přechodné“ úřednické vlády Jana Fischera.

Tagy:

Hlavní zprávy

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari
Motorismus

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil
Energetika

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

05:03

Spotřební daň z benzinu se dnes vrátí na původní hodnotu, u nafty zůstane nižší

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.