„Pákaři“ se sjeli na Jičínsko. Prosadil se legendární místní obr i nadějná juniorka

Do Dolního Bousova na Jičínsku se o víkendu sjeli z několika zemí soutěžící v armwrestlingu. Mezinárodní soutěž Golemova ruka přivítala například i českou legendu tohoto sportu, místního obra Františka Živného, který soutěží asi 27 let. Prosadila se i nadějná česká juniorka, která ve své kategorii získala dvě zlaté medaile.

Kdysi to bývalo jen chlapské poměřování sil v hospodě, dnes už je to ale etablovaný sport. Řeč je o armwrestlingu neboli páce, tedy přetlačování rukou na stole. Má přísná pravidla a soutěží v něm nejen muži, ale i dívky a ženy.

ČTĚTE TAKÉ: Red Bull vládne formuli 1, ale… Mezi býky to vře, legenda viní neřízenou střelu Verstappena

Podle viceprezidenta České asociace armwrestlingu Jaroslava Sládka v páce není rozhodující jen síla paží: „Posiluje se celé tělo, ale hlavně jeho horní část. Předloktí, zápěstí, biceps. Ale při tom samotném sportu zapínáte všechny svaly, co máte v těle.“ A kupodivu je velmi důležitá i technika a taktika.

„Doslovný překlad slova armwrestling je zápas paží. Ale u tohoto sportu to neplatí. Musíte zapojit celé tělo, přetahujete soupeře na svoji polovinu stolu a svojí váhou ho přetáhnete až do prohrávající pozice,“ vysvětlil Sládek. Podle něj záleží i na taktice – někdo vítězí silou, někdo dynamikou, jindy zase vítěz toho druhého „utahá“ delším přitlačováním.

Pravidla jsou poměrně složitá. Základem ale je, že dva soutěžící se postaví proti sobě na opačné strany speciálního stolu. Ten je vybavený dvěma podložkami tvaru kostky na oporu loktů a dvěma dorazy ve tvaru kvádru. Cílem je přetlačit soupeře na doraz nebo na jeho úroveň, aniž by loket opustil kostku. Sportovci se druhou rukou drží úchopu.

Prosadila se legenda i mladá naděje

Českou legendou tohoto sportu je František Živný. Dvoumetrový a dvousetkilový místní rodák aktivně soutěží už od roku 1996, kdy si přečetl v tisku článek o soutěži v armwrestlingu. Odměnou byl tehdy zájezd na americké mistrovství.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hledá se za zločiny proti státní hymně. Zpěvačka rozzlobila národ zpackaným vystoupením

„Jelikož jsem byl nejsilnější kluk z vesnice, v Dolním Bousově, tak kluci mi říkali, ať to zkusím. Tak jsem je poslechl a skončil jsem na levou ruku druhý, na pravou třetí. Od té doby se tomu věnuju,“ říká obrovitý muž. Sám se prý v mládí často pral a sport mu dodal sebekázeň.

Armwrestling ale není sport jen pro muže. „Už se prosazují ženy i dívky. Máme dokonce několik dívek nebo žen s titulem mistryň Evropy nebo světa,“ potvrzuje Jaroslav Sládek.

Příkladem je čerstvě osmnáctiletá Ester, několikanásobná juniorská šampionka, která prý možnost zvolit si jiný sport snad ani neměla: „Přivedl mě k tomuto sportu bratr, který získal na mistrovství světa třetí místo i je mistrem Evropy. Dělá to celá naše rodina.“

Ester dokázala mezi velkou konkurencí vyhrát na levou i pravou ruku. František Živný zvítězil ve své kategorii na pravou ruku a v otevřené kategorii bez rozdílu vah získal stříbro.

Tagy:
Evropa stůl soutěž sport mezinárodní soutěž okres Jičín armwrestling páka Dolní Bousov František Živný Jaroslav Sládek Česká asociace armwrestlingu