Zemřel člověk, na kterého byly psané energie. Jak se v takovém případě dostat z režimu DPI?

Chci se dostat z režimu dodavatele poslední instance, ale nemůžu. S takovým příběhem se na CNN Prima NEWS obrátil jeden z diváků. Dům, ve kterém elektřinu odebíral od zkrachovalé Bohemia Energy, je totiž psaný na jeho otce, který zemřel. Lidí s podobnými problémy mohou být stovky. Podle dodavatelů je přitom řešení jednodušší, než by se mohlo zdát.

Po smrti otce předloni na podzim spadl Břetislavu Novákovi koncem loňského roku do klína problém. Jeho otec do svého domu odebíral elektřinu od Bohemia Energy. „Není přepsaná energie, je to pořád v režimu dodavatele poslední instance (dále DPI). Nemáte možnost energii přepsat, pokud nejste vlastník. Je rozběhnuté dědické řízení, které trvá už rok a půl,“ popsal svou situaci.

Než se oficiálně stane majitelem domu, podle něj potrvá ještě nejméně rok. „Platily se tam čtyři tisíce korun. Jenomže z toho DPI máte měsíčně nějakých 12 tisíc korun. Jsou to komplikace,“ vysvětlil Novák.

Hlídejte si lhůty

Dodavatelé elektřiny potvrzují, že je klientů jako pan Novák více. Přestože je přechod z DPI v takovou situaci obtížnější, dá se vyřešit. „Pokud lidé přinesou čestné prohlášení, že budou přepisovat odběrné místo po zemřelém, anebo přinesou úmrtní list na zákaznické centrum, není vůbec problém smlouvu s nimi uzavřít,“ řekla mluvčí ČEZ Alice Horáková.

To ale pan Novák zjistil pozdě – půlroční lhůta pro DPI bývalým klientům Bohemia Energy uplynula ve čtvrtek. Třeba zákazníci Kolibřík Energie mají čas do příštího úterý. Pokud přechod nestihnou, stanou se černými odběrateli. „Po Velikonocích přistoupíme k tomu, že tato místa budeme postupně odpojovat. Jako první přijdou na řadu ti, kteří s námi nekomunikují, odebírají elektřinu a neplatí za ni,“ uvedl mluvčí PRE Karel Hanzelka.

Někteří dodavatelé ale ještě budou naposledy takové klienty kontaktovat. Pokud máte s DPI podobné problémy, nebojte se nám ozvat na email zpravy@iprima.cz.

Tagy:
ČEZ elektřina energie dodavatelé energetika lhůta Bohemia Energy dodavatel poslední instance klienti DPI Kolibřík Energie

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství