Nedostavěný chrám v Panenském Týnci: Lidé si sem jezdí léčit zranění i chmury

Gotický chrám v Panenském Týnci

PT2

Padla na vás jarní únava a chybí vám energie? Vydejte se spolu s pořadem Prima Česko na magické místo, které vám rozhodně zlepší den. Tedy, alespoň se to traduje o nedostavěném chrámu Panny Marie v Panenském Týnci na Lounsku. Ten má totiž stát v silné léčivé pozitivní zóně a každému návštěvníkovi tak prý dodá dobrou náladu a životní optimismus.

Nedaleko dálnice D7 se do nebe tyčí přes 20 metrů vysoké kněžiště a kolem stojí desítky metrů dlouhé obvodové zdi. To je nedostavěný chrám v Panenském Týnci. Kdo za jeho výstavbou stojí? Odpověď nabízí nedaleký klášter. Ten měl vzniknout na počest svaté Anežky České, která nedaleko odtud měla zázračně uzdravit mladou ženu, vypráví starosta Panenského Týnce, Jiří Čížek: „Podle pověsti svatá Anežka Česká vyléčila manželku Habarta ze Žirotína z neplodnosti a on na počest této události a jako poděkování založil klášter a potom ty další generace začaly stavět tento chrám.“

Samotný chrám budoval kolem 14. století Habartův syn, slavný válečník Plichta ze Žirotína, člen osobní družiny Jana Lucemburského. Kvůli husitským válkám se ale stavba chrámu zastavila. A už nikdy znovu nezačala. A jak ve vyprávění v pořadu Prima Česko pokračuje starosta Jiří Čížek, čekaly chrám další těžké časy: „Potom dvakrát vyhořel a asi zřejmě i došly finance na jeho dostavění. Ale zase díky tomu nám zůstala tak čistá gotická památka, která je cenná i pro architekty a studenty architektury.“

Nejvděčnější jsou za torzo hlavně esoterici, psychotronici a nadšenci do magických míst. Chrám prý stojí na silné pozitivní zóně, která má mít léčivé účinky. Věří v to tisíce lidí, kteří sem neustále míří: „Já tu energii tady pociťuju z toho, že mě jinak bolí nohy. Koleno mě bolí, a když jsem tady byla naposledy, tak mi to pak polevilo. Nevím, jestli to je jen tím, že tomu věřím, nebo skutečnou energií,“ říká návštěvnice Bohuslava a další příchozí Lenka jí dává za pravdu: „Začínají mi i brnět nohy a ruce, opravdu to na mě silně působí. Manžel tomu sice nevěří, ale já jsem opravdu silně nabita.“

Lidé tak odtud podle starosty zkrátka odcházejí s lepší náladou, životním elánem i pozitivním viděním světa. „Jsou různé druhy návštěvníků, někteří si udělají rodinný výlet a jedou se podívat na zajímavé místo. Ale je spousta lidí, kteří sem jezdí opravdu za energií a na ty to působí, vyhledávají to místo ke svému odpočinku,“ řekl.

Za léčivé účinky podle pověstí může i zmíněná svatá Anežka Česká, jejíž ostatky jsou prý uložené pod kněžištěm, kam si lidé chodí ulevit od bolavých zranění. Poutní místo ale nevyhledávají jen smutní nebo nemocní lidé. Své ano si tady říkají i zamilované páry. Uskuteční se tady až sto svateb ročně. Svatebčané věří, že jim zdejší energie pomůže, aby svazek vydržel.

O dostavění chrámu vedení obce neuvažuje. Právě fakt, že zůstává nedokončený, považuje za jeho přednost. Navíc si cení i pověsti, že chrám stále hlídá Plichta ze Žirotína. Ten by prý potrestal každého, kdo by chtěl památku dostavět. Koho by zajímalo, jak měl chrám po dostavění vypadat, může se podívat na nedaleké výstavě na jeho model. Vstup na výstavu stejně jako do samotného chrámu je celoročně zdarma.

Tagy:
chrám energie klášter Česko Panna Marie Panenský Týnec Anežka Česká okres Louny