Paroubek: Lipavský nemá kvalifikaci na ministra, já se problematikou zaobíral od 10 let

Pirátský kandidát Jan Lipavský nesplňuje kvalifikaci na post ministra zahraničních věcí. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl bývalý předseda vlády Jiří Paroubek. Ve vysílání zároveň uvedl, že on sám se mezinárodním vztahům věnoval od desíti let, zatímco potenciální šéf resortu zahraničí se angažoval v úplně jiné oblasti.

Kandidáta Pirátů Paroubek nevnímá jako dostatečně erudovaného. „Pan Lipavský prý byl, při vší úctě k němu, výborným odborníkem v oblasti IT. Až v posledních čtyřech letech se trochu zabýval také zahraničními vztahy. Chápu ale, že Piráti mají omezený výběr, když je tam tisíc členů,“ pustil se do Pirátské strany.

Podle Paroubka je Lipavský zcela neporovnatelná figura například s někdejším ministrem zahraničních věcí Cyrilem Svobodou. A prý nesplňuje kvalifikaci. „Nevím, jak se připravoval pan Svoboda, i když nemohl tušit, že bude ministrem. Ani já jsem nevěděl, že se stanu premiérem. Zcela nepochybně ale vím, že jsem se zajímal o oblast mezinárodních vztahů od desíti nebo dvanácti let. Četl jsem, vzdělával se,“ řekl někdejší předseda ČSSD v pořadu K věci.

Prezident republiky deklaroval, že by se s každým kandidátem na ministerské pozice rád viděl. Dopředu také oznámil, že s jedním z navrhovaných šéfu resortů má problém a chce ho vetovat. Spekuluje se, že se jedná právě o Piráta Jana Lipavského.

„Je otázka, jakým způsobem to Miloš Zeman udělá. Jestli to řekne přímo kandidátovi, v čem spočívají jeho výhrady, to je možné – a to bych viděl jako velmi rozumné. Pokud je to ten, kterého média a politikové vybrali jako slabý kus Fialova stáda, tak ten člověk není schopen vykonávat funkci ministra zahraničních věcí,“ uvedl ke kandidátovi Lipavskému bývalý předseda vlády Jiří Paroubek.

Kulhánek i Petříček předpoklady splňují

Ani bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) si kvalitou kandidáta Lipavského není jistý. „Musí splnit dvě schopnosti – pokračovat v tom, co Česká republika vybudovala jako pilíř zahraniční politiky, což je nadstandardní vztah s Izraelí, a také mít respekt nejen doma, na ministerstvu, ale i u všech ministrů Evropské unie,“ nastínil potřebné předpoklady.

Získat si respekt ale označil za obtížnou úlohu. „Nestačí jen dobře mluvit anglicky. Oba dva předchozí ministři pokračovali v kurzu hodnot zahraniční politiky, byli to ministři, kteří šli linií podpory úzkého vztahu s Izraelem. Viděli akcent lidsko-právní jako prvek české zahraniční politiky. O tom jsem nepochyboval ani u ministra Petra Petříčka (ČSSD), ani u ministra Jakuba Kulhánka (ČSSD) ani vteřinu,“ dodal.

Nyní však vše záleží na hlavě státu. Prezident Miloš Zeman sice ve čtvrtek dopoledne po více než měsíci opustil Ústřední vojenskou nemocnici, později se ale znovu vrátil, protože u něj byla zjištěna nemoc COVID-19. V sobotu by měl být přesto propuštěn, v 11:00 pak na zámku v Lánech jmenuje předsedu ODS Petra Fialu premiérem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

Nejen energie, Čechy děsí také drahé bydlení. O stěhování do menšího uvažuje pětina lidí

Více než polovina Čechů pociťuje komplikace s bydlením v souvislosti s rostoucí inflací a zdražováním energií. Obavy o udržení střechy nad hlavou se ale zdaleka netýkají jen těch, kteří žijí ve vlastním. Čtyři z deseti Čechů mají strach, že budou mít problém zaplatit nájem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Instant Research pro Generali Investments.

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Ponížení pro Harryho a Meghan. Na webu královské rodiny klesli na úroveň vyděděného prince

Princ Harry a jeho manželka Meghan, vévodkyně ze Sussexu, se dočkali dalšího ponížení. Na oficiálních webových stránkách britské královské rodiny byli přesunuti až na konec sekce o profilech jednotlivých členů. Na dně se nacházejí spolu se zavrženým princem Andrewem, který je zapletený do sexuální aféry miliardáře Jeffreyho Epsteina.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.