Pavel k Černochové: Výraznější projevy o raketách? U ženy jsou větší emoce omluvitelné

Informace k dopadu rakety na polské území se budou v NATO nadále vyhodnocovat, výsledky bychom měli znát v řádu dní. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to uvedl generál Petr Pavel. Současně kandidát na prezidenta přiblížil, co vše budou vyšetřovatelé zkoumat a vyjádřil se i k bezprostředním reakcím politiků po incidentu.

„Činnost v alianci není nijak překotná, probíhá podle standardních mechanismů. Rušněji však bude na spojeneckých velitelstvích, kde se vyhodnocují informace, jež jsou nyní k dispozici,“ podotkl Pavel. Ačkoliv generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, polský prezident Andrzej Duda i jeho americký protějšek Joe Biden uvedli, že se pravděpodobně jednalo o ukrajinskou raketu, Pavel zdůraznil, že nikdo zatím nemá stoprocentní jistotu.

„Vycházejí z dostupných informací, v závěrech musíme být zdrženliví. Právě zdrženlivost je v takových situacích na místě,“ pokračoval. Následně přiblížil, co vše budou vyšetřovatelé v následujících hodinách a dnech zkoumat.

„Polsko má vlastní protivzdušnou obranu, sídlí tam také zařízení protiraketové obrany NATO. Vyhodnocují se všechny radarové snímky a trajektorie střely, provádí se průzkum zbytků rakety na zemi a místo dopadu. Stejně tak se vyhodnocuje komunikace mezi jednotkami protivzdušné obrany. Informací je hodně, ale v řádu dní bychom měli mít jasnou zprávu v tom, o jakou raketu vlastně šlo a z jaké jednotky byla odpálena,“ podotkl.

Také bychom podléhali emocím

Dodal, že každá raketa má své konkrétní číslo. „Důležité bude sledování trajektorií. I tyto střely letají po jasných drahách, mají omezený dolet. Dá se tak přesně spočítat trajektorie od odpálení do dopadu,“ vysvětlil. Emotivní reakci Ukrajinců, kteří dávají vinu za pád rakety na polské území Rusům, ve vysílání ospravedlňoval.

„Kdybychom byli v situaci jako ukrajinské vedení nebo jako národ, který je více než půl roku vystaveno intenzivnímu ostřelování a tak masivním útokům, také bychom více podléhali emocím. Jestli se ukáže, že za tím byli Ukrajinci, věřím, že vyjádří politování. Bohužel, takové incidenty se mohou stát,“ uvedl Pavel.

I různá prohlášení mohou situaci eskalovat

Následně hodnotil reakce i českých či zahraničních představitelů. Například ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vydala prohlášení, že na polské území prokazatelně dopadla ruská raketa. „Pod tlakem událostí a v kontextu je přirozené, že někteří lidé reagují s větší emocí. U ženy je omluvitelné, když vidí, jaké následky útoky způsobují, že se emoce projeví výrazněji,“ podotkl.

Podle něj je hlavní, že žádný z členských států NATO nejednal unáhleně. „Dali si čas, aby přijali nutná opatření, aby jednoznačně potvrdili druh útoku a o jaké ohrožení šlo. A až poté na tomto základě přijímali další opatření,“ řekl. Přesto se podle něj našli tací, kteří příliš rychle uvěřili jednomu vysvětlení, a sice že raketa přiletěla z Ruska: „To jsou závěry, s nimiž musíme být opatrní. I prohlášení může situaci eskalovat.“

Celý rozhovor si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy: