Obrovský skandál. Babiš se pokusí kauzu Pandora Papers oddálit, myslí si politolog Pehe

Premiér Andrej Babiš v Bruselu

Obrovský skandál. Tak zhodnotil pro CNN Prima NEWS politolog Jiří Pehe kauzu Pandora Papers. Premiér Andrej Babiš (ANO), který si měl v roce 2009 podle webu Investigace.cz poslat 381 milionů a koupit si za ně nemovitosti na francouzské Riviéře, se nyní podle něj bude snažit řešení problému oddálit až na období po volbách.

„Myslím, že je to obrovský skandál. Andrej Babiš do politiky vstoupil s tím, že přišel bojovat proti korupci a ve svých projevech zdůrazňuje, že on platí daně v Česku, zatímco ostatní třeba ne,“ podotkl Pehe. Připomněl, že premiér se občas oboří, když je některé firma registrovaná mimo Česko.

„Tím se ji snaží zdiskreditovat. Teď se ale dozvídáme, že on sám ukryl do daňového ráje zhruba 400 milionů korun,“ pokračoval. Celá kauza, které se podle něj může projevit i do volebních preferencí, však stojí na reakci médií a opozice. „Babiš se bude bránit tím, že to není pravda a že se vše nejprve musí prokázat. Stejně jako kauzu Čapí hnízdo nebo audity Evropské komise se bude snažit hrát tak, aby se to oddálilo až po volbách,“ myslí.

Je to česká mafie, tvrdí

Proti celé kauze se premiér již ohradil, a to v pořadu Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. „Takže pět dní před volbami Bakalovci přicházejí s tím, že Babiš v roce 2009 koupil nějaké nemovitosti,“ konstatoval ironicky premiér. Proti webu Investigace a práci 600 novinářů ze stovek zemí světa se ohradil s tím, že se nejedná o mezinárodní organizaci, ale českou mafii.

„Ty peníze odešly z české banky, byly zdaněné. Byly to moje peníze a vrátily se zpět do české banky,“ reagoval.

Do celé kauzy Pandora Papers, která podle odborníků nese znaky praní špinavých peněz, je podle novinářů zapojeno více lidí. Například i ukrajinský prezident Volodomir Zelenskyj, spolupracovníci ruského prezidenta Vladimira Putina či jordánský král Abdalláh II.

„Babiš vyvinul extrémní úsilí k tomu, aby skryl, že je poskytovatelem 381 milionů korun na nákup nemovitostí ve francouzském městečku na Azurovém pobřeží. Využil k tomu velmi komplikované a komplexní schéma, které zahrnovalo několik offshorových společností,“ přiblížila šéfredaktorka webu Investigace.cz Pavlína Holcová.

Zmiňované společnosti se nachází na Britských Panenských ostrovech, ve Washingtonu a v Monaku. „Jako nástroj k tomu používal půjčky, kdy sám sobě půjčil peníze za čtyřprocentní úrok,“ doplnila Holcová. Celou kauzu již řeší i čeští politici.

Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) se snaží Babiš pouze vymluvit. „Jasně, The Guardian, Südeutsche Zeitung, BBC a další světová média píší teď pro českou opozici proti čackému Babišovi. A řídí to Kalousek,“ rýpl si na sociálních sítích. Premiérovi radí, aby se omluvit za ostudu, kterou České republice dělá.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) následně uvedl, že doufá, že všechny své offshorové majetky uvedl v majetkovém přiznání. „A není to tak, že káže v Čechách pít vodu a pije víno v daňových rájích,“ připsal na sociálních sítích.

Reakce v debatě

Ke kauze se v debatě na CNN Prima NEWS vyjádřili i další zúčastnění. „Je potřeba určit, zda došlo k porušení zákona v Česku. Mě nezajímá, co říká Brusel nebo cizí novinář, já chci hájit zájmy Čechů, ne Bruselu. Ať se to vyšetří a pak teda padni, komu padni,“ reagoval Tomio Okamura (SPD).

Šéf ODS Petr Fiala stejně jako Pehe celou kauzu označil za obrovský mezinárodní skandál. „Je to na předních stranách zahraničních médií. Pan premiér bude muset vysvětlil, zda používal nezdaněné peníze. Bojuje proti daňovým rájům a pak je využívá,“ podotkl. Ivan Baroš (Piráti) dodal, že celá kauza má „korupční prvky až do roztrhání těla.“

„Lidé platí drahé hypotéky, premiér se zařídil jinak. EET, zaklekávalo se na firmy, Schillerová neodpustí drobné provinění. Pak si přes schéma, aby se nedaly peníze dohledat, udělá takový nákup,“ reagoval Bartoš s tím, aby se z kauzy nedělala kampaň Zdeňka Bakaly.

Tagy: