Pekarová: Rusko se chová jako teroristický stát. Vazalem Kremlu je po KSČM Okamura

Rusko se chová jako teroristický stát, falšují se tam volby a země míří do totality vedené diktátorem Putinem. V Česku roli obhájců Ruska během války na Ukrajině přebrala po komunistech ve Sněmovně SPD. Je o tom přesvědčena šéfka dolní komory Parlamentu Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Řekla to v rozhovoru pro letní speciál pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Ruská invaze na Ukrajinu trvá už skoro pět měsíců. „Myslím, že pro každého je skličující, když se dívá na obrázky zničených domů či měst nebo na to, jak umírají děti,“ komentovala dění na Ukrajině Pekarová. Viníkem je podle ní jednoznačně Rusko, které válku odstartovalo.

„Je potřeba nazývat věci pravými jmény. Rusko se na Ukrajině chová jako teroristický stát. Jde o válku, kterou způsobuje diktátor Putin. Rusko už dávno není demokratickou zemí. Falšují se tam volby, je to autokratický a do totality mířící stát. To jsou věci, které někteří lidé nechtějí slyšet,“ prohlásila politička. Konkrétně se pak pustila do KSČM i hnutí SPD.

„Na české politické scéně byli pátou kolonou Ruska vždy komunisté, to je jasné. Ti jsou naštěstí již mimo Sněmovnu. Jejich roli však přebírá SPD. To je skrz některé jejich postoje a výroky úplně jednoznačné,“ zmínila Pekarová.

Kritizovala například dlouhodobé zlehčování ruské invaze či odmítavý postoj SPD k posílání zbraní na Ukrajinu. Šéf SPD Tomio Okamura tvrdí, že tím Češi konflikt jen protahují.

Agresorem je Rusko, Ukrajinci jsou oběťmi

21. února, kdy Vladimir Putin uznal existenci dvou separatistických republik v Doněcku i Luhansku a ruská armáda vtrhala na Donbas, Okamura ve svém příspěvku na Facebooku z eskalace konfliktu obvinil členské země NATO, tajné služby v USA i vládu premiéra Petra Fialy (ODS). Ruskou stranu naopak úplně vynechal. Později svůj příspěvek smazal.

Bez povšimnutí médií se také neobešla poslední vyjádření europoslance Ivana Davida (SPD). Ten nejdříve na začátku dubna zveřejnil příspěvek, v němž stejně jako prokremelská propaganda tvrdil, že raketový útok na nádraží v Kramatorsku mají na svědomí sami Ukrajinci. Opíral se přitom o nepodložené informace nebo již vyvrácená tvrzení. Na místě zemřelo šest desítek lidí.

Podobně pak na konci června bagatelizoval ruský raketový útok na obchodní centrum v Kremenčuku, při kterém zemřelo nejméně 20 lidí. David opakoval tvrzení ruského ministerstva obrany, že ruská armáda v Kremenčuku zasáhla sklad se zbraněmi i municí dodávaných západními zeměmi. A to i přes nespočet svědectví nebo videí dokazujících, že jde o lež. Pekarová podobná prohlášení považuje za nebezpečná.

„Musíme být neustále schopni poukazovat na to, kdo tu válku zavinil a kdo je tím agresorem. Je to Rusko. Rozhodně to nejsou Ukrajinci, oni jsou obětí. Jsou tu lidé, kteří tato fakta staví na hlavu, snaží se do toho vnášet celou řadu nepravd a lží,“ dodala předsedkyně TOP 09 s tím, že je jinak pyšná, jak se český národ k válce na Ukrajině postavil.

„Drtivá většina lidí vnímá, že je potřeba pomoci Ukrajině,“ dodala. Vedení hnutí SPD důrazně odmítá, že by nějak stranilo Rusku. Často zdůrazňuje, že zastává především české zájmy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství