Pekarová: Válka podporuji, snaží se najít řešení. Měl by skončit, oponuje Fiala z SPD

Vicepremiér a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dělá co může a má moji podporu. Tak se k výzvám opozice, aby šéf resortu zdravotnictví skončil, vyjádřila jeho stranická šéfka a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Válek je svými politickými protivníky kritizován kvůli nedostatku léků v zemi, podle předsedkyně TOP 09 jde však o celoevropský problém, na který ministr zvládá reagovat. Původně výzvu k rezignaci Válkovi vyřkla místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová, v Partii Terezii Tománkové se k ní přidal i předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.

„Pan ministr má moji podporu. Je v této oblasti velmi aktivní. Připomeňme, že se jedná o celoevropský problém. To si asi paní Schillerová nevšimla,“ řekla Pekarová Adamová. Válek a jeho resort se podle ní velmi zasazuje o získání nových dodávek potřebných a chybějících léků.

Šéfka TOP 09 zároveň poukázala na to, že příčiny výpadku léků nepochází z České republiky, nýbrž z vnějšku. „Jde o nabourání dodavatelských řetězců,“ popsala Pekarová Adamová. Se šéfem poslanců SPD Radimem Fialou se shodla, že velkou roli v problému hraje i Čína, jelikož v tamních továrnách neměl kdo pracovat kvůli masivním covidovým uzávěrám. „Je to bohužel doba velmi kritická, ale řešení se pan ministr snaží hledat, co to jen jde,“ dodala.

„Výpadky jsou v celé Evropě, ale ostatní země jako Slovensko nebo Polsko je nemají tak masivní,“ reagoval na slova šéfky dolní komory Parlamentu Fiala. Válka zkritizoval, že nedělá pro vyřešení krize tolik, kolik by měl.

Sice ho pochválil, že domluvil s farmaceutickou společností Zentiva zvýšení výroby léků pro Česko, ale prý to přišlo pozdě. „To si myslím, že je jeho práce. A kdyby to udělal před půlrokem nebo před rokem, nemuselo k takové situaci dojít. Jsem přesvědčen, že by tam (na ministerstvu) neměl být,“ dodal Fiala z SPD.

Pekarová Adamová mu ironicky odvětila, že když její soupeř v názorovém duelu o krizi před rokem věděl, mohl se zmínit. „Děláte, že se to dalo předvídat, ale tak to určitě není,“ pokračovala šéfka TOP 09. Zároveň zmínila, že Válek byl ubezpečován představiteli Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), že situace bude „pod kontrolou“. V tomto případě by podle ní mělo dojít k vyvození důsledků, konkrétní však nebyla.

ČTĚTE TAKÉ: Spor o Pavla v Partii: Bude generálem NATO, vyčítal Fiala. Musím se smát, reagovala Pekarová

Schillerová: Válek to absolutně nezvládá

Válka vyzvala k rezignaci jako první šéfka poslaneckého klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová. „Od podzimu minulého roku jsme varovali ministra Válka, že je tady problém s nedostatkem léků, který prostě musí řešit. On ale svým hraním Solitairu na mobilu (senátoři ho v loni v únoru načapali na schůzi při hraní si na mobilu, pozn. red.) budil dojem, že má všechno pod kontrolou. Natvrdo ignoroval doporučení našich expertů stejně, jako to z trucu dělají všichni ostatní ministři vlády Petra Fialy (ODS),“ napsala v sobotu na Facebook.

Přátelé, vyzvala jsem ministra zdravotnictví Vlastimil Válek k rezignaci, protože svou funkci absolutně nezvládá. Toto...

Posted by Alena Schillerová on Saturday, February 4, 2023

Už v pátek pronesla kritiku na stejnou adresu pro TN.cz. „Absolutně to nezvládá. Osobně říkám, že by měl rezignovat. Skutečně nezvládl situaci,“ řekla bývalá šéfka resortu financí.

Válek to prostřednictvím svého mluvčího pro CNN Prima NEWS odmítl. „Výzva k rezignaci je nesmyslná. Nedostatek léků tak jako ostatní vlády v Evropě řešíme, a to velmi aktivně,“ sdělil Válkův tiskový mluvčí Ondřej Jakob s tím, že zástupci resortu takřka denně jednají s distributory či lékárníky.

Tagy: