Pelosiová už nepovede demokraty ve Sněmovně reprezentantů. Chce uvolnit místo mladší generaci

Dosavadní demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová ve čtvrtek uvedla, že nebude usilovat o znovuzvolení do čela demokratické frakce. Chce tím uvolnit místo mladší generaci ve vedení strany. Informovala o tom agentura Reuters. Pelosiová své rozhodnutí oznámila poté, co republikáni podle projekcí získali těsnou většinu v dolní komoře Kongresu.

„Nebudu usilovat o znovuzvolení do čela demokratů v příštím Kongresu,“ prohlásila dvaaosmdesátiletá Pelosiová. „Nyní se musíme odvážně vydat do budoucnosti. Nastala hodina pro novou generaci,“ dodala.

Pelosiová Sněmovnu v projevu označila za „posvátnou půdu“ a „srdce americké demokracie“. „Americká demokracie je majestátní, ale křehká. Mnozí z nás, kteří jsme zde přítomni, jsme byli svědky naší křehkosti na vlastní kůži, tragicky právě v této sněmovně. A tak je třeba demokracii navždy bránit před silami, které jí chtějí ublížit,“ řekla Pelosiová v narážce na loňský lednový útok příznivců bývalého prezidenta Donalda Trumpa na Kapitol.

Kalifornská demokratka uvedla, že v Kongresu zůstane jako zastupitelka San Francisca, až se v lednu sejde nový Kongres.

Pelosiová v minulých dnech uvedla, že napadení jejího manžela Paula nepochybně ovlivní její rozhodnutí o působení v čele demokratů ve Sněmovně reprezentantů.

Klíčová postava americké politiky

Pelosiová je klíčovou postavou americké politiky. Je první ženou, která se stala předsedkyní Sněmovny reprezentantů, a jediná osoba za poslední desetiletí, která byla do této funkce zvolena dvakrát. V dolní komoře Kongresu působí již od roku 1987.

Ze své funkce ve čtvrtek odstoupil také Steny Hoyer, vůdce demokratické většiny ve Sněmovně reprezentantů. Američtí demokraté budou 30. listopadu hlasovat o tom, kdo povede jejich frakci v příštím Kongresu. O místo podle Reuters může usilovat usilovat Hakeem Jeffries z New Yorku. Jeffries by se stal prvním černošským zákonodárcem, který by vedl jednu z hlavních stran v Kongresu. Hoyer již Jeffriesovi vyjádřil svou podporu.

Republikáni, kteří se kontroly nad Sněmovnou reprezentantů ujmou v lednu, již na post předsedy této komory nominovali svého dosavadního lídra v této komoře Kevina McCarthyho. Pelosiová poznamenala, že demokraté budou mít na republikány s jejich „těsnou většinou silné páky“. Demokraté si navíc ve volbách z minulého týdne udrželi kontrolu nad Senátem.

Tagy:
demokracie Nancy Pelosiová USA Donald Trump Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických Kevin McCarthy Steny Hoyer