reklama

Pes zachránil britské vojáky před palbou Al-Kaidy. Sám byl postřelen

Kuno je psí hrdina

Kuno je čtyřletý belgický ovčák malinois, který pracuje po boku britských vojáků. Tento hrdina zachránil své dvounohé kolegy před povstalcem z teroristické organizace Al-Kaida. Díky tomuto hrdinskému činu byl odměněn medailí Marie Dickinové za statečnost a oddanost.

reklama

Medaile Marie Dickinové je britská válečná medaile udělovaná od roku 1943 výhradně zvířatům. Jsou jí oceňována zvířata, která projevila mimořádnou statečnost ve válečné službě. Toto ocenění je ekvivalent k Viktoriinu kříži, což je nejvyšší vojenské vyznamenání Spojeného království a dříve i Britského impéria.

Kuno v roce 2019 pomohl vojákům prolomit patovou situaci. Když se jednotky pokoušely odrazit granáty a palbu z kulometů od nepřátelského povstalce z Al-Kaidy, Kuno zaútočil i přes střelbu a zneškodnil střelce. Během své akce dostal dvě střely do zadních nohou. Byl ihned vrtulníkem převezen zpět do Británie, během letu mu byl nablízku jeho psovod. Musel podstoupit několik operací, najednou s nejistotou, zda přežije svá zranění. Poté, co mu byla amputována jedna tlapa, aby se zabránilo život ohrožující infekci, se stal prvním vojenským psem v zemi, který dostal protetické končetiny.

Kuno se svým týmem/US Army photo
Kuno se svým týmem/US Army photo

Proto 24. listopadu se Kuno stal 72. příjemcem Dickinovy ​​medaile PDSA na virtuálním ceremoniálu, „nejvyšší ocenění, jaké může zvíře získat, když slouží ve vojenském konfliktu“. Jan McLoughlin, generální ředitel PDSA, řekl: „Kuno je skutečný hrdina. Jeho činy nepochybně změnily směr životně důležité mise a v tomto procesu zachránily několik životů. Navzdory vážným zraněním, které mu změnily život, vykonával svou povinnost bez váhání. Za tuto statečnost a oddanost povinnosti je nám ctí ho přivítat jako posledního příjemce Dickinovy ​​medaile PDSA.“

/ fotografií

Ministr obrany Ben Wallace dodal: „Jsem rád, že Kuno obdrží Dickinovu medaili PDSA. Je to důkaz jeho skvělého tréninku, neúnavné statečnosti a oddanosti pro povinnost, které toho dne nepochybně zachránily životy.“ Pokračoval: „Jsem velmi hrdý na roli, kterou naši vojenští pracovní psi hrají při operacích doma i v zahraničí. Příběh Kuna nám připomíná velikost těchto zvířat.“

Od té doby, co toto ocenění v roce 1943 zavedla zakladatelka PDSA (britská veterinární charita) Maria Dickinová, se této pocty dostalo 35 psům, 32 holubům, čtyřem koním a jedné kočce.

            

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Evropská unie

Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert

Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert

  • Aktualizováno

Evropský soud přerušil jednání o žalobě České republiky na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro Agrofert. Chce počkat na konečné rozhodnutí Evropské komise o dotaci. O přerušení informoval web iRozhlas.cz, kterému to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Ve sporu jde o zhruba 800 tisíc korun, které Brusel prozatím odmítl zaplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka
Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Další články
reklama
reklama