Pět tisíc důchodcům na Vánoce měl Babiš spojit s povinným očkováním, zní z ODS

Povinné očkování není podle poslankyně ODS Zdenky Němečkové Crkvenjaš správná cesta. Končící vláda navíc podle ní ještě nevyčerpala všechny možnosti, jak lidi přesvědčit k očkování. Ona sama považuje za chybu, že když senioři loni dostali před Vánoci pět tisíc korun, tak že to nebylo podmíněno právě povinností se naočkovat.

„Myslím si, že tu rozhodně nejsou vyčerpané všechny možnosti, jak lidi motivovat. Jestli to dáme povinně a budeme udělovat 10 tisíc, tak to bude pro některé zásadní položka,“ prohlásila v nedělní Partii na CNN Prima NEWS poslankyně ODS Zdenka Němečková Crkvenjaš.

Dodala, že podle ní Babišova vláda měla lidi motivovat už loni, když seniorům slíbila před Vánoci tzv. rouškovné.

„Bylo by docela dobré, když vláda dávala pět tisíc důchodců, tak aby to ještě podmínila tím, že dostanou pět tisíc, pokud se nechají naočkovat. Ta finanční odměna je jedna z možností. Druhá věc je dělat kroky předvídatelně a vysvětlovat a neměnit je ze dne na den,“ dodala Crkvenjaš.

Finační motivace ano, ale ne v rámci důchodu

Senioři dostali mimořádný příspěvek 5 tisíc korun k důchodu na konci loňského roku. Státní kasu to vyšlo na 15 miliard korun. Takzvané rouškovné vláda schválila měsíc před krajskými volbami. Sněmovní volby se budou konat letos v říjnu.

Na tom, že by cestou pro podporu očkování, byla finanční motivace, se s poslankyní ODS shodují i zástupci ANO a Trikolóry.

„Finanční motivace by byla určitě jedna z cest, ale není možné to spojit s důchodem,“ řekl v nedělní Partii poslanec ANO David Kasal.

S finanční motivací souhlasil i zástupce Trikolóry Marek Zeman. Ale podle něj musí být důstojná. „Myslím, že třeba losovačky věc nutně spíš shazují. Drastické obrázky z JIP, které se pouští, aby občan věděl, co mu hrozí, když se nenechá očkovat, nemusí být nutně taky dobře. Spíš si myslím, že je obecně furt dokola zdůrazňovat, že očkování je prospěšné a předejdete tím vážným průběhům,“ řekl Zeman.

K finanční motivaci za očkování přistoupila řada států světa a dobrovolně se k ní uchýlila i řada podniků a firem.

Povinné očkování pro seniory nad 60 let a pro vybrané profese prosazuje končící vláda. Podle již schválené vyhlášky by mělo odstartovat od 1. března. Nová vláda je ale připravena povinné očkování zrušit.

Tagy:
Zdenka Němečková Crkvenjaš